Velké zdravotní problémy anebo neodkladná závažná operace. Takové mohou být důvody k tomu, že lékař doporučí hodně obéznímu člověku chirurgický zákrok, pomocí nějž zhubne rychleji, než kdyby na to šel toliko klasickou cestou "méně jídla, více pohybu". A jde zároveň o něco zcela jiného než stále populárnější liposukce, která bývá někdy mylně také považována za metodu hubnutí. O liposukci neboli odsávání tuků jsme psali ZDE //zena-in.cz/minisite/hubnete/?id=15&idc=13902

Možností operativního léčení obezity je hned několik. Je však třeba mít na paměti, že ačkoli jde o metodu účinnou, skutečně připadá v úvahu jen pro lidi extrémně obézní, s váhou spíše ke dvěma stům než k jednomu stu kil, jejichž BMI přesahuje 40. V případě, že dotyčného trápí vážnější problémy, může to být i o něco méně. Jaké že je vaše BMI? Můžete se podívat ZDE //zena-in.cz/minisite/hubnete/

Nejčastěji jde o bandáž žaludku  - při tomto zákroku lékaři zúží žaludek tak, že pacient de facto na jídlo používá jen malou horní část a brzy se tak cítí sytý. Zprvu dokonce po pouhém čtvrt deci potravy, ale to se záhy po operaci přece jen změní, protože malá oddělená část se poněkud roztáhne. Díky této metodě lidé bez větších potíží zhubnou 30 až 40 kilo. Nevýhodou je fakt, že někdy se zmenšený žaludek zase roztáhne a pak také to, že metoda se dá obejít - pokud někdo holduje kalorickým a tekutým jídlům nebo nápojům (kakao, pivo, kaše...), má smůlu. Tyhle potraviny totiž zmenšeným žaludkem putují rovnou do jeho druhé části a člověk se hned tak nenasytí.   

Lidem se skutečně extrémní obezitou s BMI přes 55 chirurgové někdy pomáhají takzvanou biliopankreatickou diverzí, při níž se zmenšuje plocha, na které se jinak vstřebává potrava ve střevě. Součástí zákroku je někdy odstranění velké části žaludku.

Někdy lze zvolit metodu zvanou gastrická stimulace, v níž hraje roli elektřina. Při zákroku lékaři zavedou pacientovi do žaludku elektrodu, která dráždí místní nerv a člověk se cítí sytý. Výhoda? Možnost dálkového ovládání. Tato metoda je však v zemi teprve v začátcích.

Jinou novinkou je endoskopický balonek, který se zavádí do žaludku a rovněž navozuje pocit plnosti. Jeho objem lze podle potřeby regulovat.

 S operačním zákrokem má co do činění i úprava povislé přebytečné kůže na břiše, která se někdy nemíní vzdát ani v době, kdy už  vzala nenáviděná kila za své. O zákroku zvaném abdominoplastika si brzy napíšeme víc.    
Reklama