malba.jpg
Foto: Se souhlasem Luly Goce 

Lula Goce vystudovala výtvarné umění se specializací na malbu. Později své umění začala přenášet z galerií na stěny, což jí přineslo novou perspektivu a své ikonické kousky od té doby zanechává v ulicích a na opuštěných budovách.

Později vystudovala Ph.D. a magisterský titul v umělecké tvorbě na Univerzitě výtvarného umění v Barceloně, grafický design v The Pauta Formacio a ilustraci v The Escola de la Dona. Ukázalo se, že Barcelona má obrovskou živou a prosperující undergroundovou graffiti scénu, které se Lula stala součástí. Stala se členkou streetartového kolektivu a pokračovala v rozvoji své techniky na ulicích a zdech Barcelony.

FotoJertzt.jpg
Foto: Se souhlasem Luly Goce 

Umělkyně našla přímou interakci s divákem, ke které při její práci dochází. Mezi kolemjdoucími je postupně, jak se dílo formuje, navázán dialog. Ve své konečné podobě pak malba mění komunitní prostory a čtvrti k lepšímu. Skutečnost, že se její nádherné malby staly nedílnou součástí oblastí, ve kterých je vytvořila, pohání Lulu k novým výšinám uměleckého úsilí.

Všechny její malby mají nějaký vlastní příběh. Jedno z nejnovějších děl s názvem A Dona do Esteiro ukazuje matku přírodu obklopenou místní flórou a faunou. Pro Goce je to výjimečné osobní dílo, protože je namalováno v jejím rodném městě v Ramallose v Galicii a věnováno nejsilnější ženě, kterou zná – její matce.

Toto silné umělecké dílo zobrazuje matku přírodu, jak pečuje o své okolí a udržuje rovnováhu, která podporuje všechny živé bytosti, včetně lidí. Slouží jako připomínka toho, že bychom měli respektovat a starat se o naše životní prostředí, protože ono se zase stará o nás.

FotoJettzu.jpg
Foto: Se souhlasem Luly Goce 

Další nová malba zobrazující zamyšlenou holčičku tmavé pleti zase vyjadřuje poslání, že na černých lidech záleží. „Jedna Země, jeden dech! Amina je dcerou jednoho z mých nejlepších přátel v Barceloně. Je to jedna z nejcitlivějších, nejkrásnějších a nejinteligentnějších osob, které jsem kdy potkala. Miluji ji. Zaslouží si všechen respekt a stejné příležitosti ve svém životě, jako černá, jako žena, jako člověk, jako lidská osobnost," vysvětluje Lula.

Dílo The Shaman je zase poctou všem ženám, které si v průběhu historie uchovávaly znalosti přírody a jejího léčebného využití. Tyto léčitelky a duchovní průvodkyně, které byly v mnoha kulturách a civilizacích důležitými ve svých komunitách položily základy k dosažení toho, co dnes známe jako současnou medicínu a vědu.

Lula Goce všechna svá díla vystavuje na svém Instagramu nebo Facebooku a ke všem velmi obsáhle píše jejich příběh, co znázorňují nebo co bylo hnací silou, která ji ke zhotovení malby vedla.

FotoJeteret.jpg
Foto: Se souhlasem Luly Goce 

Zdroje: Lula Goce, Instagra/Lula Goce, Facebook/Lula Goce, Street Art Utopia

Reklama