...ať si nám to, kdo chce, věří... Jen málokdo nikdy neslyšel tuto roztomilou Švejkovu odrhovačku, ale víte, o jakém městě je v ní řeč? Když dovolíte, seznámím vás.

Městečko Jaroměř je svým způsobem výjimečné. Nachází se na soutoku tří řek Labe, Úpy a Metuje v pomyslném trojúhelníku známějších měst Náchoda, Hradce Králové a Dvora Králové, a možná právě proto zůstává v jejich stínu a je neprávem opomíjené.

Přitom jeho historie sahá až do dvanáctého století (první historicky doložená zpráva). Jako město je prvně připomínáno v roce 1298 za vlády Václava II., kdy bylo Přemyslem Otakarem II. povýšeno na královské město, patřící od roku 1307 manželce Vaclava II. Elišce Rejčce jako věnné město českých královen.

Pohled na kostel

Z tohoto období se toho pochopitelně zachovalo pramálo, snad jen raně gotický kostel Svatého Mikuláše, který stojí na místě původního hradu, ale stopu gotiky nesou i některé domy v jeho blízkosti, které jsou součástí náměstí.

Půvabné náměstí s podloubími a Braunovým Mariánským sloupem naštěstí nehyzdí  zásahy socialistické výstavky, takže se můžete nerušeně kochat jeho krásou. Nejsou to žádné Potěmkinovy vesnice.

Pohled přes řeku

Úžasný pohled na zrekonstruované domy se vám naskytne, když přejdete železný most přes řeku Labe. Procházkou krásným parkem se ocitnete ve vilkové čtvrti, kde najdete opravdové klenoty architektury dvacátých a třicátých let.

Park

Tohle město je nejen pohledné, ale je spojeno s řadou významných  uměleckých osobností, jako byl sochař a medailér Otakar Španiel, malíř Václav Šíma nebo architekt Josef Gočár, jemuž je právě v těchto dnech věnována výstava v Městském muzeu.

Divadlo

 A až se budete někdy bavit nad pamětnickými filmy o študácích, vězte, že to bylo právě jaroměřské gymnázium, kde profesor Jaroslav Žák čerpal svoji inspiraci.

Do novodobé historie se zapsal i místní rodák sochař Petr Novák. Je autorem Masarykova pomníku. Nejen toho jaroměřského, ale i mnohem slavnějšího a tak trochu diskutovaného, který byl nedávno odhalen v Lánech.

Jaroměř za návštěvu jistě stojí, už jenom proto, že ji můžete spojit s Josefovem, který je jeho součástí a do nějž jsem vás zvala ZDE.

V jaroměřském okolí se nachází spousta památek, zámků a zajímavých míst. Do Kuksu, Nového Města nad Metují, Ratibořic a Babiččina údolí je to odtud, co bys kamenem dohodil.

Mapu, kudy se do Jaroměře dostanete, najde ZDE.

lupa

Reklama