pistorius-do-textu.jpg
Foto: Profimedia

Barbie Thomas – Bikiny fitness závodnice bez rukou

Kdo byl někdy v posilovně, určitě potvrdí, že paže jsou při jakémkoliv tréninku nesmírně důležité a využívají se prakticky v každém cviku. Že to nemusí být tak docela pravda ale dokazuje bikiny fitness závodnice Barbie, která o obě paže přišla v dětství, a přesto závodí na prestižních světových kláních.

V dětství kvůli nerozumnému nápadu vylézt na sloup vysokého napětí přišla o obě paže. Podle jejích vlastních slov byly po úrazu doslova na uhel. Barbie byla ovšem odmala vášnivá sportovkyně a tanečnice, proto se rozhodla se svého snu nevzdat.

Dnes je Barbie nebojácná. Dělá téměř vše, co může dělat člověk s rukama. Řídí, píše e-maily, tančí, obouvá si boty, zvedá činky, vaří, nosí oblečení a běhá na dráze – úplně sama. Navíc se jí podařilo stát se profesionální bikiny fitness závodnicí. Již od roku 2003 soutěží proti zcela zdravým ženám.

Lizzy Howell – Korpuletní baletka

Pokud zavřete oči a představíte si primabalerínu, asi vám v mysli vyvstane obrázek štíhlé víly s dlouhými štíhlými končetinami. Ovšem existují i výjimky, které potvrzují pravidlo. Lizzy Howell na první pohled sice nesplňuje klasicky očekávané standardy baletu, přesto patří ve svém oboru ke špičkám.

Když bylo Lizzy pět let, její matka zemřela při autonehodě a jejím poručníkem se následně stala prateta Linda. Linda okamžitě umožnila Lizzy navštěvovat řadu mimoškolních aktivit, od fotbalu a pozemního hokeje až po tanec. Lizzy si oblíbila balet. Spojení s pohybem jako výrazovým prostředkem pro ni bylo natolik silné, že jí poskytoval únik od smutné reality všedních dní.

V 9. třídě bylo Lizzy diagnostikováno vzácné onemocnění mozku zvané pseudotumor cerebri, ke kterému dochází, když se tlak uvnitř lebky neúměrně zvyšuje. Kvůli léčbě a neustálým pobytům v nemocnici se Lizzy dostala nejen do potíží ve škole, ale také začala ještě více přibírat na váze. Lizzy cítila, že její učitelé baletu v ní nevidí profesně žádný potenciál. Korpulentní tanečnice, která sice výrazně vynikala v technice a choreografii, bohužel naplnila známý toxický vzorec a bylo jí doporučeno, aby zhubla nebo přešla k jiné formě tance. Lizzy naštěstí neposlechla. Dnes je navzdory svému onemocnění a své větší velikosti uznávanou a úspěšnou tanečnicí, která je inspirací pro tisíce mladých dívek.

Tyrone Curtis – Malý velký basketbalista

Při basketbalu se výška rozhodně hodí a většina úspěšných basketbalistů je skutečně vysokých, ovšem Tyrone Curtis dokazuje, že i se 160 centimetry není třeba se svého snu vzdát. Tyrone vyrostl v chudé čtvrti, kde byl denně svědky násilí a kriminálních činností. Sám promluvil o tom, že byl v dětství svědkem toho, jak muž s baseballovou pálkou ubil k smrti jiného. Během základní školy byl také v místě svého bydliště postřelen, jeho otec se dostal do vězení a starší bratr začal brát drogy. Tyrone se i přes velmi složité dětství a výšku 160 cm dokázal stát profesionálním basketbalistou v NBA. S pověstí šikovného rozehrávače. Dokázal prý obratně zablokovat i protihráče o výšce 213 cm a dopomáhal tak lvím podílem k vítězství svého týmu.Nejrychlejší běžec bez nohou – Oscar Pistorius

Známý sprinter se narodil v JAR a na svět přišel bez lýtkových kostí. Následně mu ještě před prvními narozeninami amputovali obě nohy pod koleny. Ani Oscarovo dětství nebylo čítankové – rodiče se rozvedli, když mu bylo šest a jeho matka náhle zemřela v Oscarových patnácti letech následkem komplikací při operaci.

Sportu se věnoval prakticky odjakživa a chtěl být navzdory svému handicapu tím nejlepším. Věnoval se vodnímu pólu, kriketu, tenisu, triatlonu nebo boxu. V šestnácti si při zápasu rugby rozbil koleno. Jako součást rehabilitace začal s běžeckou tratí. Po roce byl jeho čas na 100 metrů lepší než paralympijský světový rekord. Roku 2004 vybojoval své první zlato na paralympijských hrách v Aténách při běhu na 200 metrů. Na olympiádě v Pekingu dokonce získal tři zlata na 100, 200 a 400 metrů. Pistorius je bezesporu jedním z nejznámějších sportovců světa. Objevil se na obálce časopisu GQ Style pod titulkem „Muž budoucnosti“. Magazínem People byl jmenován nejvíce sexy mužem planety pro rok 2012.

Má ovšem i svou stinnou stránku. Podle výpovědí jeho okolí byl chorobně žárlivý a majetnický. Propadal záchvatům zuřivosti a potřebě neustálé kontroly své partnerky. V roce 2017 byl dokonce odsouzen za vraždu přítelkyně Reevy Steenkampové na třináct let.

Zdroj: Autorka článku, Instagram Barbie Thomas a Lizzy Howell, Teen Vogue, Wikipedie, Personal excellenceMen zone

Reklama