5f2d2b2ab7b1eimage.png

Foto: Shutterstock

„Řešila jsem to zrovna minulý týden. Ketty jsem hlídala jako ostříž, nesměla ze dvorku na krok. Jenže ačkoli byl vysoký plot překážkou pro ni, pro sousedovic psa nikoli. Přeskočil k nám, a když jsem přišla na dvorek, našla jsem je inflagranti,“ vypráví paní Marie, která s fenou okamžitě odjela k veterináři. Skončilo to kastrací, což bývá u nechovných fen nejlepší alternativou. Řešení, pokud donošení štěňat nepřipadá v úvahu, je ale více. Tady je rychlý přehled možných řešení nechtěného nakrytí feny.

Kastrace feny

Řešení dvou potíží v jednom. Nejen že nebudete muset vymýšlet, komu udáte štěňata, aby se měla dobře, ale už nikdy nebudete muset řešit problém s nežádoucím zabřeznutím. „Asi 14 dní po skončení hárání nastává ideální doba ke kastraci takové feny. Kastrace je vynikající metoda řešení nežádoucího nakrytí u fen, které nejsou určené k dalšímu chovu. Feně je chirurgicky odstraněna děloha s případnými embryi a vaječníky, v této době jsou ještě zárodky velmi malé a náročností nebo třeba velikostí šité rány se takto provedená kastrace nijak neliší od kastrace preventivní,“ vysvětlují veterináři z pražské veterinární kliniky MM-vet.

Kastrovat lze i v podstatně vyšším stupni březosti, avšak čím později k tomu dojde, operace už bývá náročnější.

Injekční přerušení březosti - raný potrat

Hormonální přípravek na bázi estrogenů, který ukončí březost, se aplikuje ideálně 3. a 5. (případně 5. a 7.) den po spojení feny se psem. Jenže veterináři tento postup příliš nedoporučují, protože s sebou nese vysoké riziko vedlejších účinků. Může dojít k zánětu dělohy, poruše krvetvorby, folikulárním cystám a dalším zdravotním problémům, které se hned nemusí projevit navenek. Kromě toho musíte počítat s možným ohrožením chovnosti feny, pokud to máte do budoucna v plánu. To všechno jsou velká rizika na to, že ve chvíli podání preparátu ještě nemáte potvrzeno, že je fena skutečně březí.

„Ne každé nežádoucí krytí musí vést vždy k zabřeznutí feny. Je známo, že přibližně 60 % fen po těchto krytích nezabřezne. Důvodů je řada, např. nemusí dojít ke svázání psa s fenou nebo fena nemusí být v optimální fázi pohlavního cyklu. Je lépe tedy určit, zda fena skutečně zabřezla,“ vysvětluje MVDr. Petra Souchová z Veteriny Pelhřimov.

image.png

Foto: Shutterstock

Injekční přerušení březosti - pozdní potrat

Pokud chcete jednat až ve chvíli, kdy budete mít březost feny potvrzenou, musíte počkat minimálně 21 dní od jejího nakrytí. To už existuje šance, že veterinář rozpozná plody v děloze pomocí sonografického vyšetření. S větší jistotou to ale může potvrdit ještě o tři dny později. Od této doby až do 45. dne březosti mohou veterináři vyvolat potrat pomocí injekcí. Fenu čekají dvě s odstupem 24 hodin.

„Moderní hormonální přípravky k přerušení březosti už nemají tolik nebezpečných vedlejších účinků jako dříve používané injekce, které se podávaly hned po nakrytí. Pokud se použijí hned v měsíci březosti, u feny se objevuje jen mírný výtok, který leckdy ani není patrný. Nemusíte se bát, že „něco uvidíte“. Ale pokud je potrat vyvolaný po 42. dni březosti, když už jsou vyvinuté kosti štěňat, dochází k vypuzení mrtvých plodů, což není pěkný pohled,“ upozorňují veterináři z kliniky MM-vet.

I v tomto případě však musíte počítat s možnými nežádoucími účinky. Bývá to nechutenství, apatie a v minimu případů i děložní infekce.

V každém případě je nutné počítat s tím, že vás přerušení březosti vyjde pěkně draho, v řádu tisícikorun. Čím větší pes, tím vyšší cena.

Čtěte také:

Reklama