uzeh

Úžeh i úpal jsou každoroční letní témata, již mnohokráte probíraná, ale vždy jsou a budou aktuální. Rozdíl mezi oběma letními neduhy asi znáte. Ale věděla jste, že se trochu liší i první pomoc v případě úžehu a úpalu? Jak poznáme, že se o nás pokouší? Co dělat, když nám horko způsobí potíže? A jak se jim vyhnout?

Příznaky úžehu: Dostaví se spíše s odstupem času, tedy až večer. Patří mezi ně bolesti hlavy, závratě, pocit na zvracení až zvracení, zvýšená tělesná teplota, leckdy až 40 °C, zrychlený puls a dech. Pokud se včas neposkytne první pomoc, mohou se dostavit poruchy vědomí až svalové křeče.

První pomoc: Přemístit se do dobře větrané chladné místnosti nebo alespoň do stínu. Na hlavu a do třísel přikládat chladné obklady, možno i zapnout ventilátor, pozvolna popíjet vlažné tekutiny.

Nejčastější otázka je, jaký je vlastně rozdíl mezi úžehem a úpalem? Úžeh vzniká dlouhodobým pobytem na přímém slunci. Sluneční paprsky přímo působí na většinou ničím nechráněnou hlavu, a tím dochází k přehřátí mozkových obalů a k jejich překrvení.

Úpal vzniká v důsledku déle trvajícího pobytu v horkém, nevětraném prostředí, jedná se o celkové přehřátí organismu.

Příznaky úpalu: Jsou velmi podobné jako v případě úžehu. Teplota se také může vyšplhat až ke 40 °C, pokožka je na dotek horká a zarudlá, zrychlený dech i puls, bolesti hlavy až závratě, spojené se zvracením.

První pomoc: Stín, chladná místnost, dobře vyvětraná, popř. ventilátor, podávat k pití vlažné tekutiny v menších, avšak častých dávkách, na tělo přikládat vlažné obklady.

Prevence je v případě úpalu i úžehu totožná. Pravidelný a dostatečný přísun vlažných tekutin, omezit pobyt na přímém slunci, hlavně přes polední vedra, vhodné oblečení a pokrývka hlavy.

Pokud by potíže měly zhoršující se charakter, pak neváhejte a vyrazte k lékaři nebo volejte linku 112. Lékařské ošetření je v tomto případě nezbytně nutné.

Reklama