Tradice Matějských poutí v Praze pochází z poutních oslav svátku svatého Matěje, který slaví svůj svátek 24. února. V Národní knihovně je tato tradice doložena dokumenty už z roku 1595.


Vzhůru k nebi
V areálu Výstaviště se tato velkolepá pouť koná od roku 1963 (tehdy to ještě byl Park kultury a oddechu Julia Fučíka). Matějská má několik nej… Například historicky nejznámější zdejší atrakcí je vyhledávaná horská dráha Cyklon, pro ty bojácnější ruské kolo a pro vyznavače superadrenalinu je tu centrifuga Booster nebo katapult Bungee. Tak vzhůru k nebi, čeká vás i nejvyšší řetízkáč, právě před pár dny ho zabudovali. Silný žaludek podmínkou. Atrakce, jichž je na pouti asi sto třicet, jsou z Česka, Holandska i Německa
Otevřeno je od úterý do pátku od 14 do 21 hodin, v sobotu, neděli a o svátcích od 10 do 22 hodin, děti, důchodci a vojáci jdou na pouť tak jak tradice velí, zdarma, ostatní za pětadvacet v sobotu a v neděli a za deset ve všední dny.

Svatý Matěj je patronem stavebních řemeslníků, řezníků, cukrářů, kovářů a krejčích. Navíc se k němu lidé modlili, aby od nich odvrátil černý kašel, neštovice i manželskou neplodnost. Matěj má co do činění i s počasím, vždyť se říká: Svatý Matěj ledy láme. Znamená to, že tento den by měl být předzvěstí jara. Ujal se i zvyk třást právě na svatého Matěje ovocnými stromy, aby hodně rodily, a matějská noc sloužila k mnoha předpovědím – například se vkládaly večer listy břečťanu do mísy s vodou, když některý list do rána změkl, znamenalo to onemocnění v rodině.

A tady je ta správná pouť:

http://www.youtube.com/watch?v=E859GsKOOQo

Také je pro vás pouť znamením jara? A myslíte si, že už je tady, když prý bude o víkendu až 15 stupňů Celsia? Máte ráda jaro? A máte ráda poutě?

 

 

Reklama