Na problematiku rodinných vztahů s mužem, řidičem kamiónu, na cestách jsme se ptali paní Marie, která se svým manželem vychovává dvanáctiletého chlapce.

Každé zaměstnání má svá pro a proti. Existují však profese, které kladou na partnerské a rodinné vztahy větší nároky, než jiné. Jednou z nich je profese řidiče kamiónu. Na problematiku rodinných vztahů s mužem na cestách jsme se ptali paní Marie, která se svým manželem vychovává dvanáctiletého chlapce. Muž paní Marie nikdy neví, kdy bude muset na dlouhé dny svoji rodinu opustit. Za volantem kamionu pak s rozmanitým zbožím za zády křižuje Evropou. Přesto si paní Marie na práci svého muže nestěžuje. Naopak je přesvědčena, že pro každé šťastné manželství je spokojenost muže v jeho zaměstnání zcela zásadní.

kam

V čem se rodinný život s mužem na cestách významně liší od života „běžných“ rodin? Přináší to nějaké větší komplikace v rodinných vztazích?
Takový rodinný život se liší hlavně tím, že partner chybí při řešení všedních problémů, které zvládají obvykle oba rodiče. Samozřejmě dětem občas také chybí mužský element. Má to ovšem své výhody. Na návrat manžela z cest se všichni vždy těšíme natolik, že běžné starosti a malicherné konflikty jdou stranou. Manželství tak neotupí a partnerství si více užíváme, protože společné chvíle jsou tak trochu výjimečné.

Musíte vymýšlet zvláštní strategie soužití? Komplikují manželovy pracovní cesty významně vaše rodinné plánování?
S životem za volantem souvisí hlavně potíže při plánování dovolené, výletů, ale také s běžnými návštěvami lékařů. Někdy musíme klasické situace řešit například sobotním objednáním k zubaři nebo přesunutím Štědrého večera. Na druhou stranu si myslím, že jsem tak více emancipovaná. Občas se ze mě prostě musí stát „mámotáta“, dispečer, opravář a údržbář v jedné osobě. Rozhodně ale platí, že rodinné plánování jde často stranou. Někdy o něm nemůže být ani řeč.

Jak jste se doma vyrovnávali s tím, že Váš muž odjíždí pravidelně na pracovní cesty?
No, pravidelně... Problém s mužem za volantem je ten, že pravidelně znamená vlastně kdykoliv. A to je uznávám občas „hra nervů“. Ze začátku kluk odjezd otce oplakával, ale na vše jsme si zvykli. Já jako manželka musím přijmout fakt, že si manžel nepamatuje, do které třídy dítko chodí a s bídou trefí do jeho školy (smích). Ale s naším smyslem pro humor se tomu často spíše zasmějeme.

Jak vnímají častou nepřítomnost Vašeho manžela děti? Musely si na ni dlouho zvykat?
Cestování manžela přispělo k tomu, že je pro dítě více kamarádem, ale bohužel ve výchově dítěte nelze říct „počkej, až se vrátí táta“. Chlapec si zvykl poměrně rychle, také proto, že se těší na „náplasti“ v podobě čokolády, hračky nebo hry, které po návratu manžela dostane. Horší je to v situacích, kdy je například dítě nemocné a manžel musí odjet. Práce řidiče holt není jednoduchá, ale manžel jí má rád a pracovně spokojený manžel, je prostě dobrý manžel. Být řidičem je diagnóza - své domovy na kolech považují za své druhé domovy a někteří se do svých kamiónů dokonce i přezouvají. Výhled do zdobených a „zdomácnělých“ kabin řidičů je toho důkazem.

Jak byste popsala typického řidiče kamiónu?
Řekla bych, že řidiči kamiónů jsou tak trochu nad věcí a nic je nerozhází. Asi tak působí ten stres na silnicích. Musíte se naučit se s ním nějak vyrovnat. Taky vidím, že řidiči kamiónů často drží pří sobě. Když se někomu stane nehoda, najednou neexistuje nic jiného a hned si pomáhají. To platí často také o jejich chování k ostatním řidičům. Všichni si často všímáme jen toho, když se předjíždějí dva kamiony, ale má zkušenost i zkušenost známých mi říká, že právě řidiči kamiónů člověku často podají na silnicích pomocnou ruku. Také mají výborný orientační smysl, který považuji jako žena za osmý div světa (smích).

Když je muž na cestách, ženy někdy žárlí. Máte podobný problém?
Podmínkou fungujícího vztahu „na dálku“ je naprostá důvěra. S tou s manželem nemáme problém. Představy o řidičích jsou často romantické a zkreslené. Z vyprávění manžela vím, že to nejsou žádné výlety do zajímavých končin. Člověk vidí jen hranice, sklady a dálnice. Na parkovištích je sice různý „materiál k žárlení“, ale jsem si jistá, že největší slastí je pro něj stejně zalézt si doma do vlastní postele, která se nehoupe, když zafouká vítr.

Do kterých destinací jezdí vlastně Váš manžel nejčastěji a s čím?
Manžel pracuje pro velkou mezinárodní logistickou firmu Raben Group, se kterou jezdí po celé Evropě. Myslím si, že zboží, které rozváží, se dost liší. Vím jen, že jednou vezl trvanlivé potraviny z Holandska.

Reklama