První příznivé teploty a sluneční paprsky už vylákaly na kolo milovníky zdravého pohybu. Není divu, v Čechách patří cyklistika k nejoblíbenějším druhům zlepšování fyzické kondice. Abyste si ale jízdu dokonale užily, měly byste také dbát na správné vybavení.

Každý cyklista ví, že je to právě správné vybavení, které z jízdy na kole dělá opravdový zážitek.
A přestože mají milovníci kola rozdílné požadavky, z širokého výběru dámského a pánského funkčního oblečení s užitečnými cyklistickými detaily i inovativní doplňky si na trhu dnes vybere každý aniž by to muselo zruinovat jeho peněženku.
Ať už se tedy chystáte lámat sportovní rekordy, vyjet si odpočinout do přírody anebo používáte kolo k tomu, abyste se ve městě dostaly z místa A do místa B, měly byste si pořídit optimální vybavení pro každou jízdu, která vám čas na kole zpříjemní, ale také poslouží k větší bezpečnosti.

cyklistika

Cyklistické kraťasy

Možná vám především na pánském zadečku mohou připadat směšně, ale věřte, že pokud se chystáte s kolem „randit“ častěji, pak jsou právě cyklistické kraťasy k pohodlné jízdě naprostou nezbytností. Důležité je, aby byly prodyšné a dobře odváděly vlhkost. Takové jsou například dámské cyklistické kraťasy značky Tchibo, kterým nechybí ani anatomicky tvarovaná vložka s antibakteriální úpravou. Konce nohavic jsou navíc uzpůsobeny tak, že nesklouzávají. Nechybí jim ani reflexní paspulky a potisk pro lepší viditelnost.

cyklistika

Hlava v bezpečí

Bez čeho byste však neměly na kolo vůbec sedat, je cyklistická helma. Ačkoliv se na ni v pravidlech bezpečnosti často apeluje, stále na ochranu hlavy mnoho lidí zapomíná. Přitom právě kvalitní přilba vám při nešikovném pádů může často zachránit život.
Při jejím výběru proto nehleďte na cenu a volte minimálně ty, které jsou vyráběny speciální inovativní technikou vstřikového lití. Helma by měla být pevná, ale zároveň lehká. Vnější skořepina může být vyrobena například z polykarbonátového materiálu a ostřikována tvrdou pěnou. Pečlivě vybírejte také velikost, která by vám měla sedět, ale v žádném případě nesmí tlačit. Vybírat můžete proto z velikostí S/M nebo L/XL. Některé helmy mají také větrací otvory na přední straně se síťkou proti hmyzu a vevnitř jim nechybí měkké polstrování, které se dá vyjmout a vyprat. Jejich cena se pohybuje již od 800 korun.

cyklistika

Dámská vesta

I to je příjemný a zároveň užitečný kousek doplňku, jenž by neměl v dámském cyklistickém šatníku chybět. Například mikrofleecová vesta je nejen měkká, ale zároveň lehká a hřejivá. Mezi spoustou jemných vláken, kterými je mikrovlákno tvořeno, totiž vznikají hřejivé vzduchové polštářky a zajišťují vyvážené tělesné klima. Protižmolková úprava také zabraňuje plstnatění. Vestu seženete od cca 400 korun.
Pro náročnější a zdatnější cyklistky trh nabízí termoizolační vesty, které vás vyjdou sice o nějakou tu stokorunu dráž, zato jsou však odolné proti větru a vhodné do nepříznivého počasí. Další možností, kterou mohou využít dámy i pánové jsou cyklistické dresy. Jednak dobře drží tvar, chrání oblast ledvin náchylnou k nastydnutí, ale zároveň nijak neomezují v pohybu.
Chybět by vám rozhodně na kole neměly ani cyklistické rukavice. I ty vaše ruce uchrání při pádu, ale také vás díky nim nebudou při delší jízdě svědět či odírat dlaně od řídítek.

cyklistika

Vícepolohové gripy

Pokud to s jízdou na kole myslíte opravdu vážně, pak se vám tato investice rozhodně vyplatí. Vícepolohové gripy na kolo vám totiž díky ergonomickému tvaru a široké opoře dlaní umožní mít ruce v pohodlné poloze: zápěstí se na nich nezalamují a zajišťují tak optimální rozložení tlaku. Mají neklouzavý povrch a zajišťují bezpečný úchop i za mokra. Nemusíte se bát, v prodejnách s cyklistickým zbožím seženete girpy vhodné pro všechna běžná řídítka už od 400 korun.

Náš tip: FOR BIKES 2011

Od 25. - 27. března 2011 pořádá Výstaviště Praha-Letňany
2. ročník veletrhu cyklistiky a všeho, co k ní patří.
Na veletrhu budou k vidění hlavně kola, ale také doplňky a oblečení. Stejně jako vloni zde bude možnost vyzkoušet elektrokola, vidět nejlepší jezdce na BMX a poslechnout si zážitky cyklocestovatelů. Novinkou a zajímavou podívanou slibuje také akvabiking. Více se dozvíte na www.forbikes.cz

Foto: Značka Tchibo – www.tchibo.cz

Čtěte také:

Reklama