Již několik týdnů vysílá Česká televize každou neděli cyklus Táta jako máma. Dokumenty o otcích v rolích matek dávají možnost pohledu na trochu ještě netradiční model rodiny.

Autorkou projektu je Dagmar Smržová, která natáčení svěřila pouze do ženských rukou, a na projektu se podílela řada předních českých dokumentaristek, například Olga Sommerová, Věra Chytilová nebo Irena Pavlásková.

Ona chodí do práce, on se stará o rodinu

Tuto neděli 18. června jsem se dívala na další díl s názvem Otcové, kterým záleží na úspěchu manželky od režisérky Aleny Hynkové. Setkala jsem se s třemi muži, kteří - každý z jiného důvodu – v rodině plní funkci maminek a starají se o své ratolesti.

I přesto, že ještě nemám děti, bylo pro mě nezvyklé sledovat muže, jak vyzvedávají děti ze školky, připravují obědy a mluví o tom, že manželka přijde večer nebo dokonce v jednom případě přiletí domů až za tři týdny. Nějak se mi příčilo, že bych měla jako máma své dítě opustit. Ani ne tak z důvodu, že bych příteli nevěřila, že by naše dítě nevychoval dobře, ale nechci si nechat ujít vyrůstání svých ratolestí a ochudit se o jejich nejlepší věk.

Úspěšná žena nemusí být workoholička

 

Na druhou stranu ženy, jejichž manžel je doma na mateřské, jsou velmi úspěšné a spokojené v zaměstnání. Mohu říci, že minimálně v jednom případě nešlo o zarytou workoholičku, které na rodině nezáleží.

Dokument představil ženu, která si je vědoma toho, že pokud by vypadla z pracovního kolotoče, minimálně po třech letech strávených na mateřské by do něj jen těžko znovu naskočila. V tomto ji velmi dobře chápu. Je mi ale také jasné, že pro ni muselo být velice složité potlačit v sobě pravou roli mámy.

Ve druhém případě šlo o ženu, která milovala svoji práci, nechtěla se jí vzdát jen kvůli dítěti a dala manželovi tak trochu ,,kudlu" na krk: „Chceš mít dítě? Fajn, ale budeš se o něj starat ty,“ sdělila mu. On to přijal a vychovává svoji dcerku s tou největší láskou. Myslím si ale, že za pár let bude máma jen těžko dohánět, co v dětských letech své dcery zameškala.

Třetí táta vychovával dvě dcerky především z toho důvodu, že zaměstnání manželky přinášelo mnohem více peněz než jeho. Také důvod. V dnešní době v České republice stále častěji opodstatněný.

Budeme si muset zvyknout

Jak na mě tři tátové na mateřské působili? Zvláštně. Nezvykle. Mám takový pocit, že si naše společnost bude muset ještě dlouho zvykat, že výchova dětí nezávisí jen na matce a že táta není jen ten, který večer dává dítěti pusu na dobrou noc a o víkendu ho vezme na pískoviště.

Další vysílané díly:
25. června 21:45 hodin - Táta jako máma - Otcové samoživitelé (ČT1)
2. šervence 21:25 hodin - Táta jako máma - Otcové s vícerčaty (ČT1)

„Ráda bych změnila názor společnosti na otce na rodičovské dovolené. Stále mi totiž připadá jako zkostnatělý a zastaralý. Cyklus Táta jako máma by mohl být drobným vkladem na misku vah proti zažitým a překonaným postojům, názorům a vzorcům chování,“ řekla autorka projektu Táta jako máma Dana Smržová.

Je to dobrý nápad. Jen ho bude muset ještě někdo párkrát zopakovat, aby se něco v našich názorech změnilo…

Nebo máte pocit, že je tomu jinak?
Znáte osobně muže ze svého okolí, který je na „mateřské“?
Vyměnila byste si to s manželem?
Reklama