fish

Nebojte se, neufušuji Míše Kudláčkové do řemesla, to bych si nedovolila. Jen jako žena zrozená ve znamení ryb mám pro astrologii, zvěrokruhy a horoskopy prostě slabost. Teď se mnou možná nebude Míša souhlasit, ale být rybou není zrovna výhra.

Podle mého názoru jsou ryby snad nejšťastnějším znamením zvěrokruhu. A bohužel, všechny špatné vlastnosti, které se jim připisují, mám: Jsem sentimentální citlivka, nenapravitelný snílek, lehko ovlivnitelná, stále o sobě pochybující s minimem ctižádosti a maximem plachosti. A skrze toto všechno se občas utápím v sebelítosti. To je divné, ryby by se přece neměly topit, že?

A to všechno mám na hrbu naloženo nejen já, ale i mé dcery a můj (bývalý) manžel.

Dnes jsme tedy ryze ženská rodinka k pohledání a nebýt zajímavé knihy, na kterou jsem náhodou narazila v antikvariátu, plácala bych se v tom nadále jako ryba na suchu.

V té knize od Lindy Goodmanové Sluneční znamení jsem si pochopitelně nalistovala zmíněné ryby, kapitolu ryba-žena, a nevěřila jsem svým očím. Dovolte mi krátkou citaci, abych sobě, mým dcerám a potažmo všem ženám rybám trochu narovnala shrbená záda nicotného sebevědomí.

Tak tedy:

„Musíme přiznat, že moderní, emancipované a neústupné ženy ještě zvýšily hodnotu žen ve znamení ryb. Protože feministky zničily ženskou tajuplnost, která muže tolik láká, musí tato zdrženlivá, hezká a bezmocná bytost odhánět nápadníky holí.“ No, buďme skromné, to trochu přehání. „Není divu, že je žádaná. Tato žena zřídka touží zastínit svého muže. Nechá ho, aby jí přitáhl židli, pomohl do kabátu, mávl na taxík, zapálil cigaretu a mluvil do sytosti o tom, jak je báječná.

Jediné, co od něj chce, je, aby ji chránil a opatroval. Je úplně spokojená, když se může opřít o jeho široké plece a dát mu najevo, jak je silný a jak moc ho potřebuje v tomto děsivém světě... Aby se z ní stala dračice, musí ji k tomu dohnat neobyčejná krutost nebo lenost - a kdo říká, že si to krutý nebo líný manžel nezaslouží?“

Škoda, že jsem tu knihu nevlastnila dřív a nenechala tuto pasáž přečíst svému manželovi. Ale kdo ví, jak by reagoval, vždyť je také ryba.

A protože k lepším vlastnostem ryb patří i skromnost a nechuť k aktivitě, přenechám už prostor vám.

Napište mi o svém znamení. Co se vám na něm líbí? A co ne? Snažíte se jít proti němu? A co váš partner? Hodíte se znamením k sobě? Žijete v harmonii navzdory znamení?

Reklama