Znáte to. Žijete si den po dni v relativně zaběhlých kolejích, a najednou se před vámi vynoří něco nepříjemného, co je třeba řešit – za půl roku, za měsíc, za týden. Myslíme na to a podvědomí pracuje. Největší obavy vzbuzují obvykle rozličné lékařské zákroky, které musíte podstoupit vy osobně nebo někdo z vašich blízkých. Nikdo je nemá rád.
Pětadvacetiletá Alena prožívá prý srovnatelná muka v situacích, kdy musí jít něco vyřídit na úřad. „Mám úplnou fóbii,“ přiznává. Několik nocí před tím nemůže spát, cuká jí oko a obvykle se přihlásí i další symptomy neadekvátního strachu jako je například svědění pokožky či zvýšený tlak.
„Připadám si jako blázen. Vím, že takový strach není normální a nemám k němu vlastně žádný důvod,“ mluví zcela rozumně a v tuto chvíli bez známky emocí. Přitom ví, že až příště půjde zase něco vyřídit, bude si – dle jejích vlastních slov – připadat jako imbecil.
„To, že tam většinou bloudím a marně hledám, kam mám vlastně jít, je to nejmenší,“ říká a dodává, že nejhorší prý je, když má na místě něco vyplnit. Nejen že najednou nedokáže téměř přečíst zadání úkolu – písmenka se jí rozbíhají před očima, ale nevzpomíná si ani na takové základní věci jako je vlastní telefonní číslo... Příslušné kolonky tak většinou vyplní špatně, musí vše přepisovat, ptát se zas a znova na to, jak to má udělat.
„Přitom za normálních okolností fakt nejsem tak neschopná. Odmaturovala jsem bez problémů a také v práci jsou se mnou spokojeni,“ obhajuje se a nahlas přemýšlí, co by za jejím neobvyklým problémem asi mohlo být. „Je pravda, že když šla po škole něco vyřizovat na úřad poprvé, natrefila jsem na velmi nepříjemnou paní. Doslova se po mně vozila a kompenzovala zřejmě nějaké svoje osobní neúspěchy. Připadala jsem si bezmocná. Byla jsem mladé vyjukané jelítko a její zlá slova mi dlouho zněla v uších. Přemýšlela jsem o nich déle, než bylo zdrávo a zřejmě mě to poznamenalo více, než jsem si ochotna připustit,“ krčí rameny.
Také ví, že kdyby se tomu postavila čelem, bude asi všechno jinak. „Ale já jsem prostě děsná. Veškeré návštěvy úřadů strašně dlouho odkládám. Telefonuji tam a vymlouvám se na nemoc jako osmiletý záškolák. Vím, že si tím zcela zbytečně prodlužuji utrpení, ale nemohu si pomoci,“ ukončuje svoje vyprávění a nadějí, že jednou se jí to podaří překonat.
Když jdu něco vyřizovat na úřad, mám IQ houpacího koně, přiznává jinak schopná Alena
Doporučujeme
Komerční tipy
-
SPIRIT HOTEL THERMAL SPA*****superior: Když pár letních dní působí jako celý týden dovolené Někdy prostě není dost času na dlouhý odpočinek. Pro mnoho lidí je letní dovolená vzácným luxusem – jen pár dní na relaxaci a načerpání nové energie. Ale může skutečný odpočinek nastat v tak krátkém čase? Může vás jen pár dní opravdu osvěžit?
-
Letošní ročník Prima Hvězdného léta přinese řadu novinek Sedmý ročník Prima Hvězdného léta pod žižkovskou věží bude bohatý na novinky a nové tváře.
-
Praní po česku: Kdy zbytečně plýtváme a jak to dělat jinak? Praní je všední záležitost, o které málokdo přemýšlí víc než pár vteřin. Vložit prádlo, zapnout pračku a je hotovo. Jenže právě při praní děláme chyby, které nás stojí víc, než tušíme. Nejen spotřebovanou energii a vodu, ale i čas, peníze a životnost našeho oblečení. Přitom by stačilo přepnout na chytřejší režim.
-
Bakuchiol – co to je a proč byste ho měli zařadit do své péče o pleť? Pokud se zajímáte o kosmetiku, možná jste už narazili na pojem bakuchiol. Tato přírodní aktivní látka bývá označována za rostlinnou alternativu retinolu – účinné, ale často dráždivé složky bojující proti stárnutí pleti. Bakuchiol si však získává oblibu nejen u vyznavaček přírodní kosmetiky, ale i u dermatologů a beauty expertů. V čem přesně spočívají jeho benefity? A proč se vyplatí zvážit jeho zařazení do vaší každodenní rutiny?
-
Zhoršený zrak ovlivňuje paměť i psychiku seniorů: Neléčený šedý zákal může být rizikovým faktorem pro rozvoj demence Špatné vidění u seniorů není pouze otázkou nepohodlí, ale zásadně ovlivňuje celkové zdraví a každodenní fungování. Neřešené oční vady mohou vést ke zhoršení myšlení, a dokonce ke zvýšenému nebezpečí rozvoje demence. Starší dospělí se zrakovým postižením mají 2–3× vyšší riziko sociální izolace a deprese, kvůli narušení schopnosti orientace může vzrůstat pravděpodobnost úrazů. Odborníci varují, že péče o zrak by měla být u seniorů nedílnou součástí prevence.
-
Jaké doplňky stravy se vyplatí mít doma při ruce Náročné životní tempo, stres, těhotenství nebo vyšší věk – to vše zvyšuje nároky našeho těla na živiny. Jenže získat všechny potřebné vitaminy a minerály pouze z běžné stravy je dnes téměř nemožné. Právě proto hrají kvalitní doplňky stravy v péči o zdraví stále důležitější roli. Jaké z nich jsou klíčové a neměly by vám chybět v jídelníčku?
-
Po stopách ledového osvěžení v Česku: Vydejte se na místa, která vás v létě zaručeně zchladí Jakmile teploty na teploměru začnou atakovat třicítku, je nejvyšší čas opustit rozpálená betonová města a vydat se na výlet za přírodními krásami. Česká republika jich nabízí nespočet, a proto vám přinášíme tipy na místa, která ve žhavých letních dnech stoprocentně ochladí nejen vaše tělo, ale i mysl. Pak už je jen na vás, jestli si radši užijete pořádnou koupačku u vody, zalezete do podzemních jeskyní nebo se s partou přátel vypravíte na túru po hřebenech hor.
-
7 hacků, jak si vyladit letní koktejly k dokonalosti Léto je ideální čas na osvěžující koktejly – a letos bude hlavní hvězdou Gin & Tonic. Odborník na prémiové destiláty Samer Selbak radí, jak povýšit letní drinky o několik úrovní výš: od výběru správného ginu a toniku, přes práci s ledem a čerstvými ingrediencemi, až po zajímavé příběhy jednotlivých destilátů. Díky jeho tipům budou vaše letní koktejly chutnat ještě lépe a překvapí i zkušené milovníky míchaných drinků.
-
Gorenje se připojuje k fotbalové horečce. Stává se oficiálním partnerem FIFA Club World Cup 2025™ Společnost Gorenje, přední evropský výrobce domácích spotřebičů, s hrdostí oznamuje své oficiální partnerství s jednou z nejvýznamnějších sportovních událostí letošního roku – FIFA Club World Cup 2025™. Po úspěšné spolupráci s UEFA EURO 2024™ tak Gorenje potvrzuje svou dlouhodobou podporu vrcholového sportu a přibližuje sportovním fanouškům své hodnoty – smysl pro inovace, kvalitu i sdílenou vášeň pro fotbal.
-
ASUS představil zcela nový Zenbook A14 Minimalistický ultrapřenosný počítač Copilot+ PC s hmotností necelý 1 kg s povrchovou úpravou Ceraluminum, výdrží baterie až několik dní a výkonným procesorem Snapdragon řady X pro AI funkce.
Nový komentář
Komentáře
No jé, s úřady to mám podobné. Jak tam vlezu, připadám si jako blbec. A hlavně tak často na člověka koukají.
Dostanu formulář, vyplním, je to prý špatně odpoví naštvaně úřednice, dostanu instrukce, paní přeškrtá, ať vím jak to dobře vyplnit. Tak si to vezmu na chodbu, u stolečku vyplňuju jak paní řekla. Ale jsou obědy, úřednice se střídají. Takže je tam jiná. Vlezu dovnitř, úřednice mi to přeškrtá a dozvím se, že je to blbě. A mám to přepsat a vypnit jako jsem to měla předtím. Blázinec.
Takže nosit si formuláře domů by mi těžko pomohlo.
Taky sem se lekla když došel dopis s pruhem, že dlužím na zdravotním pojištění. Ať koukám doplatit nebo ohlásit zaměstnavatele který za mě neplatí. Marně vysvětluju telefonem a elektronicky, že je to proto, že jsem už dlouho v důchodu, že do té doby bylo všechno v pořádku. Také jsem se musela dostavit osobně a ještě donést na to lejstra. Sice za to člověk nemůže, ale ženská ječí na mě, co je to za bordel. Jako bych já mohla za to, že tam oni mají bordel. Jo, je to o lidech.
Hodné a milé úřednice jsem také zažila. Jen mám bohužel pocit, že těch druhých je víc. Takže chození po úřadech se taky děsím.
No, všude na úřadech asi s počítači a telefonem neumí, jinak si to nedovedu vysvětlit. Na pracáku chtěli telefon, mail... a pak když něco, došel mi doporučený dopis, ať si dojdu něco vyřídit osobně. A to opravdu nebylo přihlášení se na pracák, ale třeba blbé info, že se mám jít někam informovat na práci, co mi zadali za úkol. Nebo že nabídka už neplatí...
Ze sociálky mi zásadně chodí formuláře, které chtějí zaslat poštou. Ale samozřejmě, v každém znovu a znovu chtějí vepsat i e-mail a tel. číslo.
A kvůli inval. důchodu ještě rok co rok musím vyplňovat stejný formulář, jako od kdy do kdy jsem studovala, základku, střední..., kdy a kde jsem před přiznáním důchodu pracovala... asi doufají, že se jednoho roku člověku změní minulost. Dojde poštou, musím to poštou poslat. Přitom to je každý rok logicky stejné, v tom počítači to mají... Ale ne, stejně poštou. Na můj dotaz mi řekli, že když to nechci posílat poštou, ať si to tam dojedu vyplnit osobně.
Asi mám štěstí na úředníky - vždy vše v pohodě a klídku
Tak to bych se v práci asi zešílela. Přeju paní a každému kdo takto trpí, ať se to zlepší.
já se snažím být předpřipravená, ale radši na úřad zajdu, ať mi to zkontrolují. Není to sice často, ale občas se ta nutnost vyskytne. A pokud já přijdu slušně a s úsměvem, dostane se mi stejné odpovědi - slušnosti a úsměvů. Takže pohoda...
spousty věcí se dozvíte na internetu a pak se stejně dohadujete s úřednicí,která někdy ani nemá páru jak vám poradit
a ta její pravda je pravda i když je to blud.
Taky hned všemu na první pohled nerozumím. V takovém případě oslovím přítomného úředníka, že to dobře nechápu, nechci udělat chybu a ať mi to vysvětlí. Od toho tam je. Lidi jsou různí, někteří i natvrdlí a úřednící jsou za vysvětlení placení. Nejdu tam přece jako pachatel k soudu, ale jako rovnocenný občan.
… a co chodí slečna pořád vyřizovat na úřadech? Ve 21.století? Téměř všechno se dá vyřídit elektronicky. Formuláře jsou ke stažení na internetu, nebo si může vzít prázdný papírový, odnést domů, v klidu vyplnit tam. A přinést na ten úřad už vyplněný, pokud teda trvá na osobním vyřizování. Ale já si už skoro ani nepamatuju, kdy jsem musela osobně na nějaký "úřad". Máme datové schránky, máme portál občana, skoro každý úřad má svůj vlastní elektronický portál pro komunikaci s klienty, takže těch případů, kdy se opravdu nezbytně musí jít osobně na úřad, je minimum.