Vlastní domácnost – sen každé dívky, protože si to doma bude moct zařídit po svém a na dobré rady s klidem může říkat: "Děkuji pěkně…"

Domácnost je ovšem radostnější sdílet s někým blízkým, kdo nám dá večer pusu na dobrou noc a ráno nás jemně vzbudí s pozváním k prostřenému stolu s křupavými rohlíky. Jenže život je i o něčem jiném, a tak je čas od času nutné zajistit takové nezbytnosti, jako jsou nákupy, čistírna, nájem, sem tam si i povyrazit…

Než jsme se s Pavlem sestěhovali, chtěla jsem mít jasno, jak to bude s financováním chodu teď už společné domácnosti. Dohodli jsme se, že on bude platit nájem i inkaso a já nákupy a služby typu čistírna. Zatím nám to tak vyhovuje,“ říká rehabilitační sestra Marie.

Dnes už asi nikdo nedává peníze po výplatě do obálek, aby měl určitě na nájem či elektřinu. Se zasíláním peněz na účet se tento způsob z dob našich maminek už jaksi nenosí.

„Věděla jsem, že až se jednou vdám, chci svobodu ohledně nakládání s vlastními financemi. Žádné obálkování, žádné stojky – první způsob mi přišel strašně „šetřivý“ a druhý zase nedůstojný,“ podotýká na téma financování společné domácnosti Jitka, učitelka v mateřské škole s výukou cizích jazyků. Tato mladá žena měla štěstí, našla si partnera, který to viděl stejně – o společné náklady na chod domácnosti se dělí rovným dílem a to, co zbude, je každého soukromá věc, na co své vydělané peníze použije.

Existuje jistě mnoho způsobů, jak se podílet na nákladech za chod domácnosti, výdajů na dovolené, vybavení bytu či návštěvy kina.
Jeden ne tak obvyklý nám odhalila Monika, šestadvacetiletá úřednice, která žije se současným partnerem 2 roky: „Někdy mám pocit, že se už z toho věčného přepočítávání zblázním, ale Vaška to baví. Navrhl, spíš zavedl systém, kdy si každý z nás schovává účtenky, za co zaplatil, a na konci měsíce to Vašek zúčtuje a řekne, kolik kdo komu co proplatí,“ a pokračuje mírně unaveným hlasem, „ mám pocit, že nežiju s člověkem, ale s kasou…. Jakmile utratím za něco společného víc, než je podle jeho představ nutné, vyčítá mi, proč tolik utrácím, ale když zakoupil DVD, sice ne drahé, o které jsem ani nestála a dovolila jsem si to poznamenat, tak mi řekl, že to kupoval stejně kvůli mně, tak co se durdím…“

Máte nějaký zaručený návod, jak zachovat mír na kolbišti zvaném financování domácnosti? Jaký způsob jste zvolili u Vás doma?  

Reklama