Snad každý z nás někdy slyšel tuhle dětskou písničku, ale zamyslete se, milé čtenářky, co doopravdy o tomto opěvovaném živočichovi víte? Možná některé z vás blesknou hlavou nedávno vysílané reklamy jisté banky, ve kterých se objevoval bobr zloduch a chrabrý bankovní úředník pak všechno zachránil... Kdo chce vědět, jak je to s bobrem doopravdy, třeba proč kácí stromy, ať pokračuje ve čtení.

Bobr evropský je největším hlodavcem žijícím v Evropě. Většinou ho jen tak volně v přírodě neuvidíte, protože je to živočich převážně noční. Pokud byste však potkali zvíře o velikosti asi jeden metr, váze kolem 2O kg, s hnědou hustou srstí a holým placatým ocasem, navíc ještě pohybující se ve vodě nebo v její těsné blízkosti, vězte, že jste měli tu čest se setkat s bobrem. Mnohem častěji však venku narazíte na známky jeho aktivity, jak to vědci odborně nazývají.

Jedná se především o pokácené stromy podél vodních ploch a řek. A proč to tedy ti bobři dělají? Odpověď je jednoduchá, bobři se totiž živí lýkem a taky listím a mladými větvemi těchto stromů. Nejradši mají vrbu a topol. Stromy kácí většinou v zimě, kdy je nedostatek jiné rostlinné potravy, jinak v létě se živí hlavně bylinami. (Takže pozor, milé čtenářky, opravdu nežerou ryby, jak se bohužel spousta lidí mylně domnívá :-).

Z některých pokácených stromů staví bobři hráze, nejčastěji v místech, kde hodně kolísá hladina vody, a to proto, že hladina nad hrází pak zůstává stabilní a bobři se tak cítí bezpečněji. Potřebují totiž, aby východy z jejich nor byly vždy na úrovni hladiny.
A to už se dostáváme k další pobytové známce  - obydlí. V místech, kde je to možné, si bobři vyhrabávají do břehů nory. Jedná se o rozsáhlý systém komor a tunelů o délce až několik metrů, většinou s více východy. Pokud je břeh příliš nízký, ze sypkého nebo naopak příliš tvrdého materiálu, staví si bobři hrad. Jde o hromadu klacků a větviček, ve které jsou všechny mezery pečlivě utěsněny blátem a trávou. Hrad  může být vysoký i více než 1 metr.

Možná vám připadá, že místa obývaná bobry jsou jakoby poničená - pokácené stromy, propadlé břehy, zaplavené plochy... Vězte však, že oni tímto svým působením navrací přírodu do jejího přirozenějšího stavu. Podle vědeckých výzkumů se na takto pozměněných místech vyskytuje větší množství rostlin i živočichů, bobři jim vlastně vytvářejí nová stanoviště pro život, proto jsou označováni za tzv. klíčové druhy ekosystému.

A jaký je rodinný život bobrů? Budete se možná divit, ale bobři žijí dost podobně jako my lidé. Také vytvářejí trvalé partnerské svazky a o své potomky pečují téměř až do jejich dospělosti. Při páření zaujímají ve zvířecím světě dost nezvyklou polohu, a to „zepředu“, neboli „misionářskou“. Po tříměsíční březosti se rodí 2 až 5 mláďat, která se zanedlouho plně zapojují do života rodiny a jsou schopna se živit i rostlinnou stravou. Celá rodina obývá určitou část břehu, kterou rodičovský pár obhajuje před ostatními bobřími vetřelci jako své teritorium. Mláďata zůstávají s rodiči až do jejich dvou let, pak jsou z rodiny vyhnána a musí si nalézt nové teritorium a partnera. Bobři jsou poměrně dlouhověcí, dožívají se asi dvaceti let.

A jak je to s bobry v České republice? Můžeme říct, že jsou poměrně novým prvkem naší zvířeny, protože v minulosti byli na našem území zcela vyhubeni. Důvodů bylo několik, jednak ochrana hrází rybníků před bobřími norami, dále pak jejich cenná kožešina, ale i úbytek vhodných lokalit a v neposlední řadě také chutné bobří maso. K tomu se váže jedna taková perlička, bobří maso (velice tučné) poměrně často obohacovalo klášterní stoly v době půstu, protože bobr, jakožto žijící ve vodě, byl považován za (dietní) rybu.

V současné době je již populace bobra evropského v České republice stabilizována, přesto však nadále spadá mezi chráněné živočichy.

A na závěr bych ráda zbořila další mýtus. Bobři nemají krásné bílé zuby, jak ukazuje ona reklama na zubní pastu, jejich zuby byly, jsou a vždycky budou oranžové. Tak nevím, kam na ty nápady tvůrci reklam chodí?

Autoři fotografií: Vlastík Kostkan, Lenka Válková

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama