Snad každý z nás někdy slyšel tuhle dětskou písničku, ale zamyslete se, milé čtenářky, co doopravdy o tomto opěvovaném živočichovi víte? Možná některé z vás blesknou hlavou nedávno vysílané reklamy jisté banky, ve kterých se objevoval bobr zloduch a chrabrý bankovní úředník pak všechno zachránil... Kdo chce vědět, jak je to s bobrem doopravdy, třeba proč kácí stromy, ať pokračuje ve čtení.
Bobr evropský je největším hlodavcem žijícím v Evropě. Většinou ho jen tak volně v přírodě neuvidíte, protože je to živočich převážně noční. Pokud byste však potkali zvíře o velikosti asi jeden metr, váze kolem 2O kg, s hnědou hustou srstí a holým placatým ocasem, navíc ještě pohybující se ve vodě nebo v její těsné blízkosti, vězte, že jste měli tu čest se setkat s bobrem. Mnohem častěji však venku narazíte na známky jeho aktivity, jak to vědci odborně nazývají.
Z některých pokácených stromů staví bobři hráze, nejčastěji v místech, kde hodně kolísá hladina vody, a to proto, že hladina nad hrází pak zůstává stabilní a bobři se tak cítí bezpečněji. Potřebují totiž, aby východy z jejich nor byly vždy na úrovni hladiny.
A to už se dostáváme k další pobytové známce - obydlí. V místech, kde je to možné, si bobři vyhrabávají do břehů nory. Jedná se o rozsáhlý systém komor a tunelů o délce až několik metrů, většinou s více východy. Pokud je břeh příliš nízký, ze sypkého nebo naopak příliš tvrdého materiálu, staví si bobři hrad. Jde o hromadu klacků a větviček, ve které jsou všechny mezery pečlivě utěsněny blátem a trávou. Hrad může být vysoký i více než 1 metr.
Možná vám připadá, že místa obývaná bobry jsou jakoby poničená - pokácené stromy, propadlé břehy, zaplavené plochy... Vězte však, že oni tímto
A jaký je rodinný život bobrů? Budete se možná divit, ale bobři žijí dost podobně jako my lidé. Také vytvářejí trvalé partnerské svazky a o své potomky pečují téměř až do jejich dospělosti. Při páření zaujímají ve zvířecím světě dost nezvyklou polohu, a to „zepředu“, neboli „misionářskou“. Po tříměsíční březosti se rodí 2 až 5 mláďat, která se zanedlouho plně zapojují do života rodiny a jsou schopna se živit i rostlinnou stravou. Celá rodina obývá určitou část břehu, kterou rodičovský pár obhajuje před ostatními bobřími vetřelci jako své teritorium. Mláďata zůstávají s rodiči až do jejich dvou let, pak jsou z rodiny vyhnána a musí si nalézt nové teritorium a partnera. Bobři jsou poměrně dlouhověcí, dožívají se asi dvaceti let.
V současné době je již populace bobra evropského v České republice stabilizována, přesto však nadále spadá mezi chráněné živočichy.
A na závěr bych ráda zbořila další mýtus. Bobři nemají krásné bílé zuby, jak ukazuje ona reklama na zubní pastu, jejich zuby byly, jsou a vždycky budou oranžové. Tak nevím, kam na ty nápady tvůrci reklam chodí?
Autoři fotografií: Vlastík Kostkan, Lenka Válková
Nový komentář
Komentáře
Díky za reakci. Je fakt, ze s tema skodama je to tezke, protoze tak jak to ted vypada kolem vody (brehy plne stromu a keru), to driv nebylo. Stejne tak zregulovane reky a podobne, no a do toho se dostane bobr,ktery dela jen to, co vzdycky. Bohuzel ten vliv pak muze byt problematicky. Jeden moudry bobrolog kdysi rekl, bobri nezpusobuji skody,oni pouze poukazuji na skody,ktere v krajine zpusobili lide. A s tim se neda nez jen souhlasit
arjev: Odkud se lidé vetřeli?
Brixik: mně bobři vůbec nevadí,jsem naopak ráda,že se pomalu vrací na svá bobřiště.Bobři tu byli,jsou a musí být!Jsou součástí přírody.Pouze lidé jsou vetřelci!a ničí přírodu.
Lidičky,napište mi semještě něco...
, je to moje téma na disertačku, tak mě zajímají názory ostatních.
Vadí vám, že se bobři vrátili do ČR? Myslíte si,že jsou přemnožení a měli by se střílet? Uvítali byste třeba nějaké osvětové přednášky, pořady a podobně o bobrech či jiných zajímavých chráněných živočiších? Jen se do toho dejte
Díky L.V.
Tam kde chodí lidi pravidelně si už bobři na ně zvykli. Pokud jste z Olomouce a okolí zkuste zajet někdy podvečer na Poděbrady a z mostu určitě nějaké bobry uvidíte.
A pokud byste náhodou potkali bobra zmateně pobíhajícího daleko od vody, radši zavolejte třeba i policii, když jsou totiž v ohrožení, mohou pěkně pokousat. Kolega, co zachraňoval zraněnou bobřici by mohl vyprávět o své 13 cm dlouhé jizvě na noze...
Simba: Já také!!
Rikina: Ale udělá. Na Břeclavsku dělají paseku za bílého dne
Simba:
v první chvíli jsem myslela, že je to článek k tématu Holit či neholit
Nejlepší příležitost, jak vidět živého bobra, je v Chomutově v Podkrušnohorském zooparku. Mají tam krásný výběh s tekoucí vodou a jsou na okukování zvyklí, tudíž vylézají i ve dne. Což normální bobr v přírodě neudělá, leda by byl sebevrah.
Ja pracuju pro stavebniho inzenyra a bobr je jeho prijmeni. V prekladu - ale vyznamy i nuance presne odpovidaji
Bobra bych teda z oči v oči potkat nechtěla, ale s těma zubama mě naštvali! Já snad přestanu věřit reklamám nebo co!