Dělení je složité, zejména pak tehdy, jde-li o lásku a pozornost maminky nebo tatínka. To, že jsou děti žárlivé, když přijde na svět ten druhý, je docela normální. Až do porodu si mohou být jisti láskou rodičů. Teď se ale musí o pozornost dělit s novým sourozencem. Péče o miminko je náročná a starší děti se pak cítí nedoceněné, odstrčené a mají strach, že je rodiče už nemají rádi. Jak žárlivost na miminko zmírnit a jakou zvolit strategii? Přinášíme vám pár tipů, které pomohou.

 

1. Kdy je tedy nejlepší dítěti říci, že bude mít sourozence?

Máte potřebu rozkřičet do světa, že budete mít další přírůstek do rodiny? Chcete tu zprávu co nejdříve sdělit vašim rodičům a známým? Pak zprávu sdělte také co nejdříve vašemu dítěti. Pokud se tuto skutečnost totiž dozví od někoho třetího, může se cítit odloučené. Obecně ale platí, že čím je dítě mladší, tím později potřebuje vědět, že bude mít sourozence. Rok a půlleté dítě si rostoucího bříška vůbec nevšimne, na rozdíl od tříletého dítěte, které zaznamená sebemenší změny. Děti do tří let  nepotřebují dlouhosáhlá vysvětlování. Stačí jim říct, že miminko roste u maminky v bříšku.

 

2. Žádné falešné naděje!

Možná bude vaše dítě reagovat zdrženlivě, když mu řeknete, že bude mít sourozence. Není to nic divného. Dítě nemá představu o tom, jaký je život s bratříčkem nebo sestřičkou. Neznamená to také, že by dítě později sourozence odmítalo. Hlavně připravte dítě na to, že je s  miminkem spousta práce, a že ze začátku potřebuje hodně péče.

 

3. Byl jsem také tak maličký?

Už v těhotenství vám může dítko pomáhat při skládání miminkovských věciček, může vám hladit bříško, můžete společně bráškovi nebo sestřičce zpívat. Nebo zkuste pro sourozence společně vybrat jméno. Prohlížejte si také fotky, a ukažte mu jak malý a bezbranný tvoreček byl. Choďte na návštěvu ke známým, kteří mají doma kojence, ať vidí co všechno péče o miminko obnáší.

 

4. Dárky? Dvakrát prosím!

Když se miminko narodí, a na návštěvu přijdou příbuzní a známí, patří první pohled především novorozenci. Starší děti se pak často cítí odstrčené a reagují žárlivě. Je proto dobré, aby návštěva nejdříve pogratulovala i staršímu sourozenci a donesla mu také malý dárek. Starší dítě může také návštěvě svého malého brášku nebo sestřičku představit. Bude se pak cítit neuvěřitelné důležité.

 

5. Příliš přehnané péče škodí

„Buď opatrný s tím miminkem! – Neubližuj mu! – Teď buď zticha, tvůj bráška spí!“ Pokud budete dítě stále napomínat, přestane mít brzy chuť se o miminko starat a začne vzdorovat. Kojenci nejsou z cukru. Spontánní obejmutí nebo sladká pusinka od staršího brášky či sestřičky miminku jen prospěje. Tedy alespoň tehdy, pokud je to v dohledu rodičů. Malé dítě raději nenechávejte s kojencem samotné. Dvouletý capart je ještě nešikovný a nechtěně by mohl miminku ublížit. Kojenci mají rádi, když se okolo nich pořád něco děje. Není tedy nutné, aby rodiče a starší sourozenci byli stále potichu.

 

6. Jsme jedna rodina

Dá se říci, že obecně platí: čím více starší dítě vtahujete do péče o miminko, tím více u něj roste pocit zodpovědnosti k mladšímu sourozenci. Starší dítko vám může například při přebalování miminka podávat plenky, nebo donést dudlík, je-li potřeba. Starší děti může někdy rozhodit, že miminko hodně pláče. Tady je třeba vysvětlit, že miminko na sebe jinak než pláčem, upozornit nemůže. Že nám tím možná jen říká, že má hlad. Jiná situace nastane při kojení. Tady se může sice matka s dítětem výborně sblížit, ale starší sourozenec se často cítí odstrčený. I to se ale dá diplomaticky obejít. Starší dítě může krmení přihlížet, můžete si přitom společně číst knížku nebo se mazlit.

 

7. Zase středem pozornosti

Než přišel na svět malý bráška nebo sestřička, bylo dítě středem pozornosti celé rodiny. Teď mu jeho místo vzal malý „vetřelec“. Rodiče ale mohou staršímu dítěti dávat ten pocit, že se kolem něj stále všechno točí. Například při hrách, čtení nebo chválení, jak je šikovné. Nejsnáze to jde, pokud jsou doma oba rodiče a jeden má tak více času, se staršímu dítku více věnovat. Nebude to ani nijak extra závislé na čas. Děti budou mít velkou radost i z obyčejné čtvrthodinky, kterou jim věnujete. Důležité je, aby byl takhle strávený čas pravidelný. Pokud to půjde, tak minimálně čtvrthodinka každý den.

 

8. Mluvit a vysvětlovat

Pokud děti žárlí, často si myslí, že je tento pocit zakázaný. Rodiče by s nimi proto měli mluvit na rovinu a říct: „Já vím, že jsi možná smutný, protože už na tebe nemám tolik času jako dřív“. Děti pak budou vědět, že jsou i negativní pocity k miminku normální.

 

9. Buďte trpěliví a vyvarujte se hubování

Psychologové radí, zůstat v klidu i tehdy, pokud dítě reaguje agresivně a miminko třeba škrábne. Pokud budete ihned hubovat, tak bude dítě vystaveno většímu tlaku okolí. Je dost pravděpodobné, že se později situace ještě více přiostří. Odborníci v této situaci doporučují si s dítětem promluvit a vysvětlit mu, že takhle se k miminku prostě chovat nesmí. Pro lepší pochopení mu můžete říci, že jemu by se také nelíbilo, kdyby mu ubližovaly nebo ho zlobily starší děti na hřišti.

 

10. Znovu dudlík a plenky

„Už jsi přece velký!“ nebo „To už umíš sám“. Samozřejmě, že si vlastně děti přejí být velké. Ale miminku se dostane více pozornosti a více rodičovské lásky než velkým. Logické řešení: Budu se chovat jako malé dítě a maminka se mi bude více věnovat. Starší děti proto často začínají znovu lézt po kolenou, vyžadují dudlík, láhev nebo začnou šišlat. Nejlepší je v tomto případě s dítětem tuto hru chvilku hrát. Nebude dlouho trvat a brzy pochopí, že být celý den malé dítě je někdy pěkně nudné.

 

Někteří rodiče mají dobré zkušenosti s tím, že dají staršímu dítěti se začátkem těhotenství panenku. Je přitom jedno, jde-li o chlapce nebo holčičku. Dítě se pak může o panenku starat stejně jako maminka o miminko.
Velmi dobrým tahem, je také to, když přinese miminko z porodnice staršímu sourozenci nějaký dárek. Na otázky typu „A jak se ten dárek vyvíjel u maminky v bříšku“, si ale raději připravte odpověď předem. Pokud jsou staršímu dítěti více než tři roky, je velmi pravděpodobné, že ho to bude zajímat.

 

A jaké máte zkušenosti vy? Žárlilo vaše dítě na nového sourozence?

Reklama