Všimly jste si někdy pořádně páru, který na začátku večera Stardance předvádí, jak by soutěžní tance měly vypadat? Je to Martin Dvořák řečený Máca se svou půvabnou partnerkou, Zuzkou Šilhánovou. O Stardance ví (skoro) všechno – a také se o to s námi podělí.

 

Tak jak jsou na tom soutěžící? Mohl by někdo z nich skutečně uspět jako tanečník? A které páry by se podle vás měly probojovat mezi tři nejlepší?

Nejlepší je určitě Mahulena Bočanová. Za ty tři měsíce udělala ohromný kus práce, takže by se dokázala vyrovnat některým párům třídy B nebo i A. Je nadaná a její partner, Jaroslav Kuneš, ji dobře vede. Je to takový puntičkář, učí ji, aby se nezabývala zbytečnostmi, ale dělala perfektně to, co má. Velmi dobrý je Roman Vojtek s Kristýnou Coufalovou, i když jeho rumba mě trochu zklamala, čekal jsem, že toho předvede víc. A v nejlepší trojce bych rád viděl i pana Vydru – příjemně se na něj kouká, jak si to užívá a baví se. Hrozně se mi líbí i jeho smysl pro hudbu, nikdy se nesekne, vždycky jde nohama správně, což se zdaleka nedá říct o všech. Jeho problém je bohužel v tom, že se děsně hrbí a nahoře je ztuhlý, horní polovinou těla moc nehýbe a nechá Petru Kostovčíkovou, aby ho obíhala.

 

Hlasování diváků se asi dost liší od mínění profesionála...

To rozhodně. Jana Švandová – ať se na mě její fanoušci nezlobí – měla vypadnout jako první. Oceňuju její odvahu i to, jak dobře vypadá, ale po taneční stránce je opravdu špatná. Co mě ale mrzí, to je odchod Jana Čenského. On byl hrozný nadšenec – úplně se do tanečního života vrhnul, byl se podívat na několika soutěžích, dával tomu hrozně moc. A ta jeho rumba byla prostě světová.

 

Podle čeho se taneční partneři celebrit vybírali?

Byl na to vypsaný konkurs, zájemců byla spousta. Hlavní slovo měl pan Odstrčil, prezident Českého svazu tanečního sportu, a samozřejmě i zástupci České televize. Vybírali podle věku, podle toho, kdo se ke komu hodí, ale třeba i jak umí mluvit. Taky jsem původně plánoval na konkurs jít, pak mi ale došlo, že to znamená zabité všechny víkendy od září až do prosince – a nás se Zuzkou čekala během podzimu dvě mistrovství světa...

 

A jak se shodnete s porotci? Hodnocení tance je přece hrozně subjektivní...

Překvapil mě pan Harapes. Od baleťáka bych čekal, že bude dávat důraz na držení těla, což je velký problém všech soutěžících. On přitom všechny chválí. Michaela Kocába ani radši nebudu komentovat, myslím, že často vůbec neví, co má říct. Nejvíc se mi líbí hodnocení pana Chlopčíka.

 

Proč vlastně dneska tak málo kluků a mužů tancuje? Vím o spoustě tancechtivých dívek a žen, které nemají s kým – a tak chodí aspoň na břišní tance, kde partnera nepotřebují.

Já myslím, že je největší problém v načasování. Když jde kluk v šestnácti nebo sedmnácti do tanečních, to je takový věk, kdy jakýkoliv ladnější pohyb vyvolává u kamarádů záchvaty smíchu a vtipné poznámky o čtyřprocentní orientaci. Pak už se k tanci nikdy nevrátí.

 

Myslíte si, že mají děvčata k tanci od přírody větší nadání?

To si tedy nemyslím. Možná spíš naopak! Z mého pohledu je to takhle: první důvod, proč se holky začnou věnovat tanci, jsou šaty. Každá chce vypadat jako ta krásná princezna, kterou vidí na parketu... Pak se něco naučí a mnohým už to stačí, jejich vývoj se zastaví. Když to ale začne dělat chlap, dělá to naplno, chce ze sebe vymáčknout co nejvíc, chce vyhrávat soutěže.

 

Jsou taneční páry často „spárované" i v soukromí?

Po pravdě řečeno, znám jen málo párů, u kterého by to tak nebylo. Nedivte se, jsou pořád spolu, jezdí na soutěže... kdyby měli partnera jinde, musel by se z toho zbláznit.

 

Martin Dvořák a Zuzana Šilhánová jsou mistři ČR ve standardních tancích a v 10 tancích za rok 2006. Nejnovějším úspěchem je páté místo na Mistrovství světa v Moskvě. Gratulujeme!

Co se Stardance týče - poprvé v životě lituju, že nejsem celebrita. Mít od září do prosince jen sama pro sebe špičkového tanečního mistra... no řekněte, není to sen?!

Reklama