Vydejte se společně s námi do nedávno zpřístupněné další části brněnského podzemí, do Labyrintu pod Zelným trhem. Z hlučné atmosféry velikonočního jarmarku se můžete jít uklidnit přímo „pod jarmark“, do tichých a tajemných sklepních zákoutí.

Brány Labyrintu pod brněnským Zelným trhem byly otevřeny v rámci oficiálního zahájení nové turistické sezony. Labyrint je jednou z částí unikátního projektu s názvem Zpřístupnění brněnského podzemí. Druhou částí je pak Mincmistrovský sklep na Dominikánském náměstí.

Labyrint se skládá ze dvou částí, a to turistické trasy vyúsťující v komplexu Malého Špalíčku, a společensko-kulturní částí, která ústí nedaleko vchodu do divadla Reduta. Návštěvníci zde na vlastní oči spatří unikátní a tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů, které v minulosti sloužily zejména k uchovávání potravin, zrání piva a vína v sudech, ale i třeba také i jako úkryty v době válek.

 

chodba

Vstupní chodba u sklepů u tržnice

Prohlídková trasa podzemních chodeb nabízí mnohá překvapení, včetně pravého historického pranýře. V průběhu prohlídkové trasy návštěvníci zdolají 212 schodů a pohybují se v hloubce 6 až 8 metrů pod povrchem náměstí.

labyrint

Sklepní labyrint pod Zelným trhem

Podmínky návštěvnosti

  • Labyrintem vás ve skupinách (max. 25 osob) provází průvodci každých 30 minut.
  • Vstup do Labyrintu je ze Zelného trhu č. 21.
  • Otevřeno bude celoročně od úterý do neděle od 9 do 18 hodin.
  • Prohlídka s průvodcem trvá 45 minut.
  • Dospělí zaplatí za vstup do Labyrintu 150 Kč, zlevněné vstupné je pak 75 Kč.

Trochu historie „z nadzemí“

Zelný trh patří k nejstarším dochovaným náměstím v Brně. Poprvé je zmiňován počátkem 13. století, kdy nesl název Horní trh. Název Zelný trh se ujal až v 15. století. Odjakživa byl rušným místem, které žilo každodenním obchodováním. A tak je tomu dodnes.

zelny teh

Zelný trh v Brně

Nenechte si ujít návštěvu brněnské metropole - jejího centra - nadzemí i podzemí. ))

Související články:

Reklama