Jakou roli hraje kvalitní strava a správná životospráva v životě dítěte? Rodiče často nemají přehled o tom, co dítě v průběhu dne sní. Přitom složení stravy ovlivňuje dětský vývoj, zajišťuje odpovídající růst a chrání organismus před negativními vlivy prostředí!

Rodina by měla také dítě naučit, že každé jídlo dne má svou důležitost. Jen kombinace obou složek mu přinese dobrý zdravotní stav nyní i v dospělosti a nám rodičům třeba očekávané výsledky ve škole. 

MUDr. Petr Tláskal CSc.

Stává se i u vás doma, že co tatínek povolí, maminka zakáže, a naopak? Nedivte se. Právě v otázkách stravování jsou rodiče často nerozhodní a nemají stejný názor. Přesto však mohou mít pevně stanovené zásady, mezi nimiž by snídaně rozhodně neměla chybět. Právě její vynechávání patří k častým prohřeškům dětského stravování. „Existuje řada studií, které se shodují, že díky spěchu rodiny opouští děti domov hladové. Setkávám se tím často i v ordinaci,“ potvrzuje fakta průzkumů MUDr. Petr Tláskal z FN Motol a dodává, „mnozí školáci dokonce nepřijímají po ránu ani tekutiny, které jsou pro mladý organismus rovněž velmi žádoucí.“

breakfast

Ve škole a bez snídaně

Aniž si to uvědomujeme, i spící mozek potřebuje trvalý příjem cukru – glukózy. Během noci využívá své rezervy, mezi které patří především glykogen v játrech. Jeho zásoby nejsou velké a během nočního odpočinku se zcela vyčerpají. Snídaně představuje ideální způsob, jak tělo nastartovat a dodat mu, co po dlouhé noci potřebuje. „Je známo, že bez snídaně a dodání tekutin dochází v těle k vyvolání nepříjemných momentů, mezi něž patří snížení pozornosti či schopnosti příjmu informací. Jinak řečeno, bez snídaně a dostatečného příjmu tekutin může mít dítě ve škole problémy. Rodiče se pak jen diví, když je nepozorné, roztěkané a nedává pozor,“ upozorňuje na důležitá, ale opomíjená fakta pan doktor.

Nezapomínejte

Glukóza je hlavním zdrojem, který aktivuje činnost centrální nervové soustavy (CNS).  Bez snídaně dojde k  rychlému vyčerpání její přirozené rezervy (glykogenu), což zákonitě ovlivňuje další metabolické reakce. Ranní snídaně školáků s dostatečným obsahem sacharidů tak snadněji naváže na přirozené změny metabolismu a pomůže jim udržet pozornost a zvládnout stres.

Podobně jako u ostatních jídel dne je i u snídaně důležitý správný výběr. Ne všechny varianty totiž představují vhodnou volbu a mohou mladý organismus zahltit třeba vysokým obsahem tuků. Lepší volbu představují jídla s vyšším obsahem pozvolna se uvolňujících sacharidů. Mezi potraviny bohaté na sacharidy patří, například snídaňové cereálie s mlékem nebo jiným mléčným produktem.  

Vitaminy a minerální látky

Skutečně kvalitní strava dokáže nejen zasytit, ale také dodat tělu část z doporučené denní dávky vitaminů a minerálních látek, které ovlivňují řadu pochodů v lidském těle. Jen si vzpomeňte, když jste byli malí a maminka vám po lžičkách dávala rybí tuk. Dnes už můžete pro své děti zvolit daleko příjemnější formu.

Množství přijaté doporučené denní dávky (DDD) vitaminů a minerálních látek ve snídani

(uvedeno v % DDD pro dítě ve věku 8-10 let))

Snídaňová varianta Minerální látky Vitaminy
vápník železo kyselina listová vitamin C
Chleba s máslem a šunkou, rajče 2,7 11,3 6,2 20,6
Povidlový koláč 13,1 8,9 3,9 2,9
Míchaná vejce se slaninou, toast 7,3 11,0 20,8 0
Snídaňové cereálie Nesquik s polotučným mlékem* 29 26 28 28
Rohlík s máslem, ovocný jogurt 20,3 3,2 11,3 13,7

*1 porce snídaňových cereálií Nesquik (30g) se 125 ml polotučného mléka

Snídaňové varianty byly počítány programem Nutridan ve FN Motol, leden 2012.

Kyselina listová očima MUDr. Petra Tláskala, CSc.

„Z nedávné studie stravovacích zvyklostí starších školních dětí vyplynulo, že průměrný příjem kyseliny listové dosahuje pouze 74% denní doporučené dávky. Přitom 10% školních dětí mělo příjem kyseliny listové nižší než 36% doporučené denní dávky. Kyselinu listovou organismus potřebuje k zajištění dělení buněk, dostatečné tvorbě červených krvinek i růstu organismu. Mezi její dobré zdroje patří například zelená zelenina, celozrnný chléb, ale právě i cereálie vyrobené z celozrnné mouky.“

  • Vápník (lat. Calcium)

Vápník hraje důležitou roli pro správný vývoj a stavbu kostí a zubů. Současně se podílí na srážení krve a činnosti svalů. Na rozdíl od jiných látek probíhá jeho ukládání maximálně do 20 – 25 let, proto je jeho příjem v dětství rozhodující.

Zdroje: mléčné výrobky, vybrané snídaňové cereálie (s mlékem), mák, mandle, sardinky

Denní doporučená dávka: 900 mg /děti ve věku 7-9 let, 1000mg v dospělosti

  • Železo (lat. Ferrum)

Železo má příznivý vliv na růst tkání a činnost imunitního systému. Nedostatek se projeví bolestmi hlavy a celkovým oslabením aktivity organismu. U dětí kromě snížení obranyschopnosti dochází i k pomalejšímu vývinu motorických funkcí, řeči a koordinace některých dalších činností.

Zdroje: maso, ořechy, čočka, brokolice, snídaňové cereálie

Denní doporučená dávka: 8 – 12mg/ děti, 15 mg/ ženy, 10 mg/muži

  • Vitamin C

Je důležitý pro správnou funkci všech buněk lidského těla a podílí se na správné stavbě kostí, cév, svalů, šlach i kůže. V organismu působí jako antioxidant, tedy chrání buňky před volnými radikály a řadou virových onemocnění.  

Zdroje: především ovoce a zelenina (citrusové plody, rajčata, květák, …), snídaňové cereálie

nestlé

Denní doporučená dávka: 50 – 100 mg/den

Začátek dne s cereálními lupínky

Snídaně plná vitaminů a minerálních látek povzbudí malého školáka do nového dne. Kakaové kuličky dětem nejen chutnají, ale navíc mohou představovat první školu vaření. Stačí připravit misku, vyndat lžíci a lahodná snídaně je na stole. Cereálie Nestlé nyní obsahují vitamin D, který je potřebný pro normální růst a vývin kostí u dětí. Oblíbené snídaňové cereálie tak plní své předsevzetí - stále zlepšovat své výživové hodnoty. Díky tomu již nově poskytují v jedné porci s mlékem (30 g cereálií Nesquik + 125 ml polotučného mléka)kromě ostatních vitaminů také více než 18% doporučené denní dávky vitaminu D. Více na www.cerealie.cz