Každý kámen je přece jiný a všechny jsou krásné, a proto tento vzácný artefakt nemůže ve sbírce vašeho dítěte chybět. Kolikrát se vám proto stalo, že jste si z procházky vezli plný kočárek „cenností“. Čím větší a nebezpečnější klacík, tím lepší a hlavně se s ním musí vaše dítko pochlubit kamarádovi v sousedství. Takové věci rodiče samozřejmě nesmí vyhodit, a proto se skladují buď přímo v autě, garáži, pod postelí v pokojíčku anebo u těch šťastnějších, pokud je dost prostoru na poličce.


To je ale jenom začátek sběratelské kariéry. Od třech let, kdy děti začnou navštěvovat školku, a tím pádem dětský kolektiv, nachází velkou inspiraci u kamarádů a otevírá se jim další nepoznaný sběratelský svět. Na podpoře této vášně se podílejí i řetězce supermarketů, které na malé sběratele cílí. Děti si potom plní své pokojíčky plyšáky, postavičkami dětských filmů a pak ještě sadou hraček z fastfoodů. Nesmíme zapomenout na kolekce, které nám již více zahýbají s obsahem peněženek, a to především populární „drobnosti“ jako hračky petshops, figurky lego, Blesk McQueen a jeho přátelé, Hotwheels, mašinka Tomáš a všechny jeho kamarádi a kamarádky a další.

Už v tomto věku se děti učí, co je to, byť jinými slovy, sběratelská sada a emise. Ví, kolik kusů jim ještě chybí, aby měly celou sérii. Který z nich je nejcennější? No přeci, ten, kterého je nejméně. A je jim dobře známo, že pokud ten nejhodnotnější chtějí získat, musí ho vyměnit třeba i za dva až tři jiné.

Ve škole se pak setkávají s další úrovní od různých kartiček sportovců, pokémonů, hrdinů seriálů, ale i gumiček, ze kterých si tvoří nejrůznější tvary a ozdoby.

Zkrátka děti z nějakého důvodu rády sbírají. Studie ukazují, že existuje mnoho důvodů, proč děti sbírají. Někdy jde o únik ze světa, naplnění zvědavosti nebo vášně, může také jít o nalezení své výjimečnosti a individuality anebo zároveň potvrzení sounáležitosti s vrstevníky.

„Vášeň pro sběratelství je u většiny dětí přirozená již od útlého věku, ale bez náležité atraktivity sběratelských předmětů jejich zájem vyvolat nejde,“ říká Jaroslav Černý z České mincovny. Spolu s Lucií Seifertovou, autorkou populárního seriálu „Dějiny udatného českého národa“, ať už v knižní či televizní podobě, si Česká mincovna připravila mimořádný projekt, který hravou, a přesto naučnou formou představí klíčové mezníky mincovnictví na našem území.

S první ražbou, nazvanou Keltské duhovky, vsazenou do ilustrovaného prostorového leporela se podívají do časů, kdy ve střední Evropě žily keltské kmeny. Starověcí Keltové vášnivě milovali boj, bohy, šperky, obchodování a hlavně zlato. Není proto divu, že si začali razit své vlastní mince – statéry, lidově nazývané duhovky, které jsou nejstaršími mincemi nalezenými na našem území.

Po duhovce tajemných Keltů cyklus replik historických mincí představí denár v krutém středověku; pražský groš z bohatého království; florén – první českou zlatou minci; tolar – stříbrňák, který dobyl Ameriku; grešli v boji za Marii Terezii a korunu ze starého mocnářství ve zmatku moderní doby.

Česká mincovna nepřichází s emisí pro malé sběratele poprvé. „Ve své nabídce máme sběratelské série nazvané Pohádky, kde najdete sadu O loupežníkovi Rumcajsovi, O Spejblovi a Hurvínkovi a v letošním roce potěšila nejmenší sběratele sérií Pohádky z mechu a kapradí,“ dodává Jaroslav Černý. Na přelomu roku si Česká mincovna uchystala edici věnovanou Ferdu mravenci.

Malí sběratelé nemusí počítat s velkou sumou peněz, která je nutná k zakoupení jedné mince, mohou začít se stříbrnou variantou a zlatou, dražší, jim jako dárek mohou dopřát rodinní příslušníci.

Reklama