Poprvé jsem si ten tak trochu smutný, ale nezvratný fakt uvědomila loni na maturitním plese jedné z dcer. Obě se mi rozprchly za svými vrstevníky a jen sem tam se přišly připomenout a pumpnout mě o nějakou tu kačku. Seděla jsem sama na balkoně a pozorovala to hemžení dole na parketě. Najednou jsem si uvědomila, jak rychle to uteklo, a přepadl mě lehký sentiment.

Vždyť je to tak nedávno, co jsem ty dvě malé štěbetalky vodila do školky, kdy šly do první třídy a kdy s výrazem „máme to na háku“ přinesly poslední vízo z devítky. Byla jsem hrdá, když se dostaly na střední školu, a vůbec jsem si nepřipouštěla, že ty čtyři roky ufrnknou jako nic a jaký to bude pocit, až budu sedět na tom balkoně a občas v davu zahlédnu jejich šaty, které se jako loďky ztrácí někde ve vlnách. Jak symbolické...

Ale utěšovala jsem se představou, že je stále budu mít u sebe a druhá bude maturovat až za rok.

Rok se s rokem sešel

leaveJsme zase na maturitním plese. Druhá maturantka si užívá bujarého veselí a po mamince ani nevzdechne. Ta loňská už se mnou nebydlí a příští týden odjíždí do Anglie. To jí samozřejmě schvaluju, každá zkušenost dobrá, ale její rozhodnutí přišlo náhle a zastihlo mě nepřipravenou. Najednou se nemohu ubránit smutku, že spolu neoslavíme její dvacetiny, že ji uvidím až v červnu a že jí nebudu na blízku, až jí bude ouvej.

Já vím, takový je život a kontakt můžeme udržovat přes telefon, internet, skype, ale stejně. Přes telefon, internet a skype nikoho neobejmete.

První vlaštovce už narostla křídla, sedí na kraji hnízda a chystá se odletět. Druhá si je zatím ještě čechrá v domácím teplíčku a je jí dobře, tak uvidíme. Za rok?

Jednou to přijít musí, že mě opustí obě, ale takový už je úděl matek.

Tak si, milé mladé mámy-in, užívejte dětí, dokud se drží vaší sukně, uteče to rychleji, než si myslíte.

Najdou se mezi vámi matky, kterým už děti dospěly a vylétly z hnízda? Jak jste to prožívaly?

Reklama