Láska si prý nedá poroučet a lidské vášně jsou stejně nezkrotné a zničující jako přírodní živel. Jenže pak jsou tu jakési hranice, etika a lidskost, které by nás měly držet zpátky. Měly, ale...

love

Když se před lety na veřejnost provalil intimní vztah slavného amerického režiséra a scénáristy Woodyho Allena s jeho mladičkou nevlastní dcerou Soon-Yi, média si smlsla a ještě hodně dlouho měla o čem psát. Jeho tehdejší partnerka herečka Mia Farrow se zhroutila. Allanovi a Soon-Yi vztah sice vydržel, ale Mia už se ze zrady svých dvou milovaných lidí nikdy docela nevzpamatovala.
Myslíte, že něco takového se může stát jen hvězdám Hollywoodu? Bohužel nikoliv. Podobné scénáře píše i sám život. Dospívající lolitky vábící nové partnery svých matek bujícím mládím a nevybouřenou sexualitou nejsou ničím novým ani v českých rodinných propletencích.

Odpustila, ale nezapomněla

Příběh, který se stal v malém severomoravském městě, je sice starý už dvacet let, ale místní o něm mluví ještě dnes.
Po tragické smrti svého manžela se šestatřicetiletá Zdena znovu zamilovala. Myslela si, že už se jí něco takového nikdy nestane. Najednou se ale objevil - nový soused, krásný, vysoký, usměvavý a pozorný Mirek. Nikdo z okolí se příliš nedivil, když se dvojice brzy začala společně ruku v ruce objevovat na veřejnosti. O tři roky mladší Zdenina láska si dokonce skvěle rozuměla také s její pubertální dcerou Hankou. Zdenka se rozplývala kamarádkám, jak skvěle to s „malou“ Mirek umí a jak ho přátelsky přijala.
Plánovaná svatba se nakonec neuskutečnila. K překvapení všech si Mirek po více jak roce balil kufry a Zdenka za ním chladně zabouchla dveře. Byli sice stále sousedy, ale nikomu nemohlo ujít, že jejich vztahy náhle klesly na bod mrazu. Šuškanda se spekulativními domněnkami se šířila městečkem, ale nikdo nic určitého nevěděl. Pravda vyšla najevo až za půl roku. To už byl totiž čas, kdy Zdenina dcera nedokázala pod šaty skrýt své rostoucí bříško. Mirek se odstěhoval do vedlejšího města. Bez Hanky. Ta sice nějakou dobu protestovala, ale nakonec zůstala s matkou. Zdenka tak dceři pomáhala vychovávat dítě, kvůli kterému se jí svého času zhroutil svět.
Mirka vyhodila z bytu, ale co mohla dělat s dcerou? Bylo to přece její jediné dítě a bylo na ní finančně stále závislé. Své dceři Zdenka odpustila, ale nezapomněla, a jejich vztahy zůstaly velmi vlažné. Odpuštění totiž v sobě Zdenka hledala ještě velmi dlouho.

Rodič je rodič

Přestože ze vztahů mezi nevlastními otci a dcerami může nakonec skutečně vzejít úspěšný svazek, stále ve vzduchu vězí „nezdravý“ fakt, že se z rodiče stal milenec, který vlastně tímto přebírá dvojí úlohu. Taková situace většinou doživotně poznamená především podvedeného partnera. Nejinak tomu bylo i v případě Zdenky. Půvabná mladá vdova se po zjištění, že její holčička a její muž jsou milenci, už nikdy nevdala, uzavřela se do sebe a mužům se vyhýbá. Lepší vztah má přitom s vnučkou než s dcerou. S otcem vnoučete odmítá komunikovat a sama o něm nikdy nemluví.
Přestože nejde v takových případech o klasický incest, psychologové stále zastávají názor, že i nevlastní rodič je rodičem a odpovědnost má stejnou. Zatímco muž z takového trojúhelníku většinou vypadává jako první, vztah matky s dcerou je do smrti poznamenán nedůvěrou a odtažitostí. Ženy-matky a podvedené partnerky v jednom se v takových chvílích zmítají mezi nenávistí vůči muži i dceři, ale zároveň své dítě mnohdy nedokážou úplně odvrhnout a dávají si situaci částečně za vinu.

Čtěte také:

Reklama