Vzácně se stane, že vedle první dámy její první pán lehce, nebo znatelně zaniká. To si myslím, že se stalo právě princi Charlesovi…

d„Královna lidských srdcí“ - Princezna Diana.

Uposlechnuv rad moudrých, začal se princ Charles shánět po dívce „nevinné, která k němu bude vzhlížet“. Stalo se.

Vypadalo to, že Diana Frances Spencerová je nejen krásná, ale také patřičně urozená, a do Charlese se zamilovala.

Kdo měl tušit, že za nedlouho budou tuhle „Andělskou bytost“, jak se často zmiňuje, lidé doslova uctívat?

Svou vřelostí, upřímností a zájmem o druhé si Diana naklonila snad celý svět, bez ohledu na vyznání, zatímco upjatý a vedle živé osobnosti Diany nezajímavý princ napřed lehce, později dosti zapadal.

Zatímco Dianě byly drobné hříchy společností ochotně odpouštěny – byla přece tak lidská, Charlesovi nic neprošlo. Natožpak Camilla Parker Bowlesová, jeho dávná láska a milenka.

S Dianou svět cítil.

Také měl důvod. Copak její choť navštěvoval nemocnice a utěšoval nemocné s takovou empatií a přístupem jako právě ona?k

  • To Diana odjela do Angoly, kde sloužila u mezinárodního červeného kříže jako VIP dobrovolník.
  • Šla na návštěvu do nemocnice k lidem, kteří přežili výbuch nášlapné miny, a pak se aktivně zasazovala za řešení problému min okolo domovů a vesnic.
  • Později odjela do Bosny a celým světem proletěla fotografie princezny ve vojenské bundě a helmě, procházející se po minovém poli.
  • Její snaha nakonec ovlivnila OSN. Ta pak vehementně apelovala na národy jako producenty velkého množství min. Sedm států později podepsalo Ottawskou smlouvu, která zakazuje výrobu a užití protipěchotních min.
  • Lady Diana sedící na posteli člověka nakaženého virem HIV a hladící mu ruku. Tímto gestem chtěla ukázat světu, že tito lidé si nezaslouží žádnou izolaci a opovržení, ale soucit a vlídnost ostatních.

d

Jednoduše – když byste poslednímu Křovákovi řekli její jméno – věděl by a zjihle by se usmál. U jejího manžela by možná tápal.

Šla ještě dál.

nKdyž to nejde, tak to nejde. A to ani ve zkostnatělé  a přísné anglické aristokracii.

Diana šla a rozvedla se.

A i tehdy ji svět ochotně pochopil. Dokonce i Anglie. Tedy kromě královské rodiny.

Proč by chudák nemohla mít milence, když ON má milenku?“ No a je to pravda přece!

Když 30. srpna 1997 Diana tragicky zemřela, truchlil celý svět. I já si na to datum vzpomínám, a dokonce vím, co jsem dělala ve chvíli, když jsem se to dozvěděla. Byla jsem těhotná a obalovala jsem řízky. Brečela jsem.

Taková „veřejná manželka“ se asi hned tak opakovat nebude.

Dnes si povídáme o roli prvních dam a jejich soukromí. Mají nějaké? Mohou to co my? Jak se asi cítí, když prakticky musí dělat věci, které mnohdy dělat nechtějí? Své názory pište naredakce@zena-in.cz

Reklama