Jak klíště vyndat?

V ideálním případě speciální pinzetou nebo kartou se zářezem. „Pověry typu – potřít klíště olejem, šroubovat směrem doleva apod. naopak zvyšují riziko infekce. Klíště se dusí a může původce onemocnění vyzvracet do rány,“ upozorňuje Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje. Nikdy pak nezapomínejte na dezinfekci rány.

Jak se klíštěte zbavit?

Odborníci doporučují namočit klíště do dezinfekce a následně spláchnout do odpadu. Rozhodně ho nelikvidujte mačkáním, hrozí možnost nákazy.

kliste.jpg

Co když klíště přetrhnu?

Pokud hlavička klíštěte zůstane v ráně, není důvod k panice ani vyhledání lékaře. Ranku je třeba pořádně dezinfikovat (ideálně přípravkem s jodem). Pokud to je možné, můžete zkusit zbytek parazita vytáhnout pinzetou, a znovu dezinfikujte. Pokud se to nepodaří, vaše tělo se cizího předmětu zbaví za pár dní samo.

Kdy můžu onemocnět?

Závažná onemocnění přenáší odhadem pětina všech klíšťat. Pokud máte smůlu na infikovaného jedince, je tu 30% šance, že na vás chorobu přenese. Přestože nelze vyloučit nákazu i po krátkodobém přisátí parazita, většinou se pravděpodobnost přenosu stupňuje s dobou, po kterou na vás cizopasí. Odstranit byste ho proto měla co nejdříve, nejpozději pak do 48 hodin. Záleží i na vašem momentálním zdravotním stavu a obranyschopnosti organismu. Problém je i v tom, že u téměř poloviny nakažených (40 %) se onemocnění zpočátku navenek neprojeví a přechází do dalších fází, kdy je hůře léčitelné.

flek.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Kdy jít k lékaři?

První příznaky se objeví většinou během jednoho až tří týdnů. Podobají se chřipce, v místě přisátí se může objevit kruhové (více než 3 cm v průměru) zarudnutí typické pro lymeskou boreliózu. Pak je třeba vyhledat co nejdříve lékaře. „Drobné zduření a zarudnutí, většinou svědící, je lokální reakcí a neznamená onemocnění infekční chorobou,“ radí pacientům lékaři z Nemocnice Nové Město na Moravě.

Čtěte také:

Reklama