Cukrovka – strašák nejen moderní doby. Nemoc, se kterou se dá žít, ale která omezí už navždy váš život. Nemoc, která si nevybírá a postihuje bohužel i ty nejmenší. U nich je o to víc nebezpečná, že se na ni myslí až mnohem později, když už si lékaři opravdu neví rady. Není výjimkou, že je u malých dětí cukrovka diagnostikována až v době, kdy je maličké v kómatu...

 

Laicky řečeno, jde o onemocnění slinivky břišní, která neprodukuje žádné, nebo velmi malé množství hormonu zvaného inzulin. V krvi je proto příliš mnoho cukru, protože není nikdo, kdo by napomáhal jeho vstřebávání. 

 

Obecně lze říct, že rozlišujeme dva typy cukrovky:

Cukrovka 1. typu – postihuje zpravidla malé děti a mladé lidi zhruba do třiceti let věku. Inzulin musí být píchán injekčně.

Cukrovka 2. typu – se objevuje u lidí starších čtyřiceti let, kteří mají i dostatek vlastního inzulinu, ale není účinný. Je nazývána také stařeckou cukrovkou a není podmínkou injekční podávání inzulinu.

 

Co vás čeká, onemocní-li vaše dítě touto chorobou?

-          Připravte se na celkem tvrdý režim. Děti musí mít pravidelnou stravu, tady neexistuje vynechat svačinu. Jí se šestkrát denně a injekčně se pravidelně podává inzulin. A to jednou až třikrát denně.

-          Budete muset docházet na pravidelné kontroly k lékaři a musíte dítěti kontrolovat hladinu cukru v krvi.

-          Musíte naučit žít dítě s nemocí, což bývá jeden z nejtěžších úkolů. Musí pochopit, že nemůže mít věci, které má jeho sourozenec, že bude doživotně odkázáno na injekční jehlu a může být vystaveno díky tomu i posměchu vrstevníků. Vysvětlete mu, že se nemá zač stydět.

-          I když se vám to bude zdát naprosto nemožné, nesmíte nikdy polevit, jde o zdraví vašeho dítěte. Pokud byste nedodržovali předepsaný režim, mohlo by dojít nejen k poškození cév či ledvin.

 

 

Víte, že:

 

-          se vědci shodují v tom, že velký podíl na vzniku cukrovky u malých dětí má kravské mléko?

-          preventivním krokem, podle odborníků, je kojení a správná životospráva?

-     děti i dospělí, kteří trpí cukrovkou, musí hlídat i potraviny, které jedí, aby nepřesáhli povolený počet jednotek? Pro zajímavost taková bramborová polévka má dvě jednotky, rajská omáčka s knedlíkem pět jednotek a švestkové knedlíky jednotek osm.

-     nejrychlejším způsobem, jak nemocnému dítěti s hypoglykemií doplnit cukr, je nabídnout Coca-Colu, Fantu nebo Sprite?

 

Cukrovka je onemocnění, které je úzce spjato se stravou, protože jde o již zmíněné onemocnění slinivky břišní. Měli byste v rámci prevence dodržovat u svých dětí určitá pravidla:

 

-          nepodávat malým dětem, které nemůžete z jakéhokoliv důvodu kojit, kravské mléko

-          dbejte, aby vaše dítě netrpělo nadváhou, snažte se ho přimět do nějaké sportovní aktivity

-          omezte v dětském i svém jídelníčku tuky

-          naopak do stravy zařaďte dostatečné množství vlákniny a škrobu 

-          zařazujte pravidelně potraviny jako je cibule, česnek brokolice, fazolové lusky, celozrnné pečivo, ale i karí a skořici

-          tvorbě inzulinu napomáhá i dostatečný přísun vitaminu C a E

 

Cukrovka je dosud nevyléčitelné onemocnění, které postihuje i naše nejmenší. Kázat, kterak dbát na správnou prevenci, když se ve vaší rodině objevuje tato zákeřná choroba už několik generací, je naprosto zbytečné. Přesto všechno - nepodceňujte prevenci.

 

Jste maminkou malého cukrovkáře? Svěřte se nám, jak to zvládáte…

Reklama