Pořízení dětské autosedačky je velmi zodpovědný úkol. Používání dětské autosedačky je povinné, a to především proto, že chrání před následky případné autonehody ty nejzranitelnější - naše malé děti. Jak vybrat z velkého množství dětských autosedaček na trhu tu správnou? Podle čeho se řídit a na co nezapomenout? Pojďme se společně podívat jak na to.

Jelikož nám jde v první řadě o bezpečnost našeho dítěte, doporučujeme sledovat aktuální testy bezpečnosti dětských autosedaček. Provádí je sdružení ADAC a také časopis dTest. Testovací metody jsou velice precizní a náročné. Výsledky vždy perfektně prověří kvalitu provedení autosedaček a zjistí veškeré nedostatky. V posledních letech vyhrávají především značky Cybex a Römer.

sedacka

Jak vybrat správnou autosedačku?

Základním kritériem při výběru vhodné a hlavně bezpečné autosedačky je váha a výška dítěte, které v žádném případě nesmí autosedačku přerůst. Dále je potřeba dbát na to, aby byla technologicky a tvarově vhodná právě do vašeho automobilu. Existuje několik skupin sedaček pro různě velké děti. Pro jakou skupinu je sedačka určena, poznáte snadno podle zkušební značky, která je na ní umístěna.

Zkušební značka

 • obsahuje jméno výrobce a jméno produktu
 • značení Universal znamená, že schválená sedačka je použitelná téměř v každém autě
 • 9 kg - 25 kg udává váhový rozsah a rozsah použití
 • E 4 v kroužku je zkušební symbol a kód země (E8 - ČR, E1- Německo, E4 - Itálie...)
 • 03301074 je číslo zkušební značky (první dvojčíslí udává současnou verzi normy / 03/- sériové číslo

Bude sedačka vhodná pro váš automobil?

Na zkušební značce je uveden údaj o možnostech použití. Většinou bývá označení „Universal", což znamená, že taková sedačka je vhodná pro všechny vozy. Přesto ji před nákupem ve svém voze raději i s dítětem vyzkoušejte, protože montáž a používání, jsou u každého typu vozu velmi odlišné.
Stále víc nových automobilů je dnes vybaveno úchytkami pro tzv. ISOFIX-sedačky. Při této technice je speciální sedačka jednoduše zasunuta do uložených západek ve voze. Montážní chyby při této technice jsou prakticky vyloučeny. Je-li to ve vašem autě možné, měli byste ISOFIX-sedačku používat.

Při montáži dětské sedačky do automobilu vždy dbejte na návod k použití! Sedačka musí být uchycena bezchybně.

Tři hlavní chyby při používání autosedaček

1. Nedostatečné upevnění
Dětská sedačka se nehodí k typu vašeho auta nebo k dítěti. Toto je jasné znamení, že při nákupu nebyla vyzkoušena nebo doporučení bylo špatné.
2. Chybná montáž
Velmi často spočívá tato chyba ve špatném postupu při montáži. Vždy postupujte přesně podle návodu.
3. Příliš volně montované sedadlo, příliš volně připoutané dítě
Tento problém se nejčastěji vyskytuje u dětských lehátek (vajíček) a u systému „kalhotových šlí". Na jedné straně není dětské sedadlo uchyceno popruhem ke karoserii co možná nejpevněji a na druhé straně je dítě upoutáno sedadlovými popruhy příliš volně.

Užitečné rady

 • Chraňte své dítě používáním správné dětské autosedačky, která poskytuje standardní zabezpečení a je vhodná pro váhu a výšku vašeho dítěte.
 • Když umísťujete dětskou sedačku do auta, vždy se řiďte přiloženým návodem.
 • Ujistěte se, že dětská sedačka je správně umístěna vždy, když ji chcete použít. Určitě si ponechte kopii návodu pro umístění autosedačky po ruce v autě. Pokud je sedačka správně připoutána, nedá se s ní téměř pohnout.
 • Vždy se přesvědčte, že dítě je správně připoutané (popruhy těsně přiléhají k tělu, jen plochou dlaň lze protáhnout), že neproklouzne pod pády a že pásy nevedou přes krk. Vyvarujte se silného navrstvení oblečení.
 • Nikdy nevozte dítě bez správné sedačky, i když jedete na krátkou vzdálenost.
 • Dávejte sami dobrý příklad tím, že používáte bezpečnostní pás.

Rady při nákupu

 • Při nákupu sedačku vyzkoušejte rozhodně i s dítětem a nechte si odborně předvést, jak ji umístit do automobilu. Žádejte návod v češtině.
 • Sedačka musí být pro dítě bezpečná i pohodlná a příjemná.
 • Pokud kupujete sedačku z druhé ruky, ujistěte se, že nevykazuje mechanické poškození a že je plně funkční. Opět žádejte český návod k použití

Které autosedačky jsou opravdu bezpečné?

sedacka

Cybex je světová značka, která už čtyři roky získává různá ocenění v oblasti bezpečnosti a designu. V nových testech časopisu D-Test číslo 6 byly autosedačky Cybex Free-fix a Cybex Pallas opět vyhodnoceny jako dobré a prokázaly, že kvalita a bezpečí může být v souladu s moderním a atraktivním designem. Prodejny Babystar nabízí Cybex Free-fix za 2 499 Kč a Cybex Pallas za 4 490 Kč.

Podle německého časopisu Test.de ve spolupráci s automotoklubem ADAC (německá verze českého Auto-moto-klubu) se stal nejlepší autosedačkou v kategorii 0+ do 13 kg Römer Baby Safe plus, ale jen s tzv. podsedákem (základnou). Nejbezpečnější samostatně použitelnou autosedačkou se stal Aton od společnosti Cybex. Bylo to poprvé, kdy Cybex dotáhl dlouhodobě vítězící a směr udávající Römer. Ve skupině 1 (9 - 18 kg) vyhrál Safefix Plus TT značky Römer a ve skupině 2,3 (15 - 36 kg) Solution X-fix

Reklama