bebeZe všech stran se na vás hrnou informace o tom, že pokud chcete zdravě žít, měla byste svůj jídelníček obohatit hlavně o celozrnné cereálie. Cereálie jsou totiž zdravé.

Obiloviny (cereálie) a výrobky z nich představují důležitou součást našeho jídelníčku. Celozrnné cereálie mají příznivý vliv i na celou řadu závažných nemocí. Jedná se především o nemoci srdce a cév a jejich komplikace (infarkt myokardu a cévní mozková příhoda), cukrovku 2. typu a nádorová onemocnění. Vztah mezi příznivým působením celozrnných cereálií a nádorovými onemocněními je nejvíce patrný u rakoviny tlustého střeva.

Obiloviny jsou také cenným zdrojem vitamínů (zejména skupiny B, v pšeničných klíčcích se jedná o vitamín E), minerálních látek (např. hořčík, fosfor, vápník, železo) a látek s antioxidačním účinkem. Obalové vrstvy zrna jsou významným zdrojem vlákniny.

Nejsou cereálie jako cereálie

Cereální nemusí nutně znamenat i celozrnný. Cereální znamená vyrobený z obilovin. Cereální je tedy i bílé pečivo. Aby výrobek mohl být prohlášený za celozrnný, musí být vyrobený z celozrnné mouky. Celozrnné mouky vznikají rozemletím celého zrna, proto mají vyšší obsah vlákniny, bílkovin, tuku, minerálních látek a vitamínů. Výrobky z celozrnné mouky mají také nižší glykemický index, takže zasytí na delší dobu.

Bílé mouky jsou vyráběny rozemletím pouze vnitřní části zrna (endospermu), chybí tedy nutričně hodnotné obalové vrstvy a klíček. Bílé pečivo není vhodným základem racionální výživy také pro svůj vysoký obsah tuku. Jednou z mála výhod bílé mouky je však její vyšší trvanlivost daná nižším obsahem tuku a tedy i menším sklonem ke žluknutí.

Proč je důležité celé obilné zrno?

Obilné zrno (obilka) se skládá z několika vrstev.

  • Obalové vrstvy (otruby) - hlavní funkcí je ochrana obilky před nepříznivými vlivy. Obalové vrstvy jsou ve výživě člověka ceněny pro vysoký obsah vlákniny, vitaminů a minerálních látek.
  • beebKlíček - klíček je zárodkem nové rostliny a jsou vněm uloženy veškeré genetické informace. Při mlýnském zpracování bývá oddělován, v celozrnné mouce je však přítomen. Klíček obsahuje značné množství tuku, ale i vlákniny a důležitých minerálních látek a vitaminů.
  • Endosperm (vnitřní obsah zrna) - představuje zásobárnu živin pro klíčící rostlinku. Endosperm je z technologického hlediska nejvýznamnější součástí zrna. Obsahuje převážně sacharidy ve formě škrobu, v menší míře jsou zastoupeny bílkoviny.

Pokud si pod pojmem zdravá výživa představíte jídlo nedobré či bez chuti, mýlíte se. I mlsat dnes můžete zdravě. Ochutnejte cereální sušenky. Náš tip jsou například sušenky BeBe Dobré ráno, které celozrnné cereálie obsahují.

Máte dotazy? Ptejte se!

Celozrnné cereálie, zdravé a zároveň chutné snídaně, zdravý životní styl, hubnutí - je něco, co vás z téhle oblasti zajímá? Leží vám v hlavě otázka, která dosud nebyla uspokojivě zodpovězena? Ptejte se! A my vaše otázky položíme uznávanému nutricionistovi Martinu Forejtovi.

Reklama