Vybíráte si boty s ohledem na své tělesné proporce? Pokud ano, pak asi víte, že některé boty vám „sednou“ a v jiných se necítíte dobře. A nejde jen o pohodlí. Prostě se k vám nehodí. Na co se zaměřit, abyste vybrala vždy dobře, probereme v dnešní Škole stylu.

shoes

Ano, prioritou je pohodlí, ale boty by měly ladit i s naší postavou, aby nekazily náš celkový dojem. Některé z nás to berou jako samozřejmost, jiné si ani neuvědomují, že si špatným výběrem bot spíš škodí. Nechávají se strhnout módními trendy, i když se k nim vůbec nehodí. Pokud se toho chcete vyvarovat, přečtěte si základní kritéria, která hrají roli při výběru bot.

Výška postavy

Jste spíš menší (do 160cm), nebo vysoká? (Nad 170cm). Tady se zdá rada snadná: Malé ženy působí vždy lépe s (přiměřeně) vyššími podpatky, protože vyváží jejich proporce a vysoké ženy zase vypadají přirozeněji a elegantněji v nízkých botách. My malé si možná pomyslíme něco o nespravedlnosti, ale je to tak. Tady mají velké holky prostě výhodu. Jste malá a podpatky nosit nechcete nebo nemůžete?

Roli hraje i barva: Čím je větší barevný kontrast mezi obuví a oblečením, tím menší se zdáte.

Dlouhé nebo krátké nohy?

Pozor, tady neplatí přímá úměra - „dlouhá“ žena, dlouhé nohy. I vysoká žena může mít vzhledem k tělu krátké nohy. Na téma krátké nohy vyšel samostatný článek ZDE, ale můžeme si stručně zopakovat, čeho by se měly ženy s krátkýma nohama vyvarovat:

  • Bot bez podpatků
  • Řemínků kolem kotníků
  • Kotníčkových bot
  • Kozaček do půli lýtek
  • Bot hodně uzavřených
  • Bot výrazně barevných, nebo bílých

Silná lýtka a kotníky

Čím jsou vaše nohy silnější, tím více byste se měla vyhýbat subtilním botičkám na tenkých podpatcích. Vaše boty by měly korespondovat s objemností vašich nohou a působit „solidně“. Slušet vám budou masivní podpatky a klínky, takže si v současných trendech určitě vyberete.

shoes

Tvar a délka chodidla.

Dlouhé chodidlo, nebo dlouhé prsty, či palce bere mnoho žen jako „vadu na kráse“. Pokud ji chcete alespoň opticky potlačit, volte boty s méně vykrojeným svrškem. Budou vám slušet mokasíny, polobotky typu „Oxford“, boty s kulatou špičkou. Můžete-li si dovolit vysoké podpatky, je to plus pro vás. Nožka v nich působí mnohem subtilněji.

Rada na závěr:

I tady platí heslo: „Dobrého pomálu“. Jestli si zrovna nepotrpíte na výstřednosti a nechcete na své nohy upozorňovat, volte spíš nadčasové typy bot v barvách, které ladí s vaší garderobou. Budete působit elegantně, a když se přece jen nějaké chybičky dopustíte, nebude tak nápadná.

Reklama