Na okraji Českomoravské vysočiny se zdánlivě nedá najít nic zajímavého, až na...

Až na městečko Kunštát, které se připomíná už kolem roku 1280. Unikátní malby na jeho zdech dokládají, že se jedná o jeden z nejstarších hradů u nás. Je už značně zchátralý, ale přesto působí impozantně. Navíc je jediný svého druhu na Moravě - i když palác v Olomouci je podobný, přece jen to není klasický hrad. Kunštát je ovšem známý nejen svým hradem, který je po 40 letech opět přístupný veřejnosti - je vyhlášený svojí keramikou, která je známá po celém světě. Můžete se zde zastavit, prohlédnout si galerii a keramiku si na místě i koupit.

Pro ty, kdo mají svého pejska a smutně koukají na zahraniční psí hřbitovy, je zde malá připomínka, že i u nás tyto hřbitovy máme - ten v Kunštátě je jeden z nejstarších, založený v 19. století. Nachází se pod jižní zdí zámku.

A v městské části Kunštátu, nazvané Rudka, je unikátní pískovcová jeskyně. Její vchod hlídá lev, ležérně opřený o velký balvan. Uvnitř pak spí několik skupin blanických rytířů, všichni v plné zbroji, opření o své štíty. Vysekal je do pískovce samouk - Stanislav Rolínek. Ovšem bez kunštátského občana Františka Buriana by jeskyně nevznikla. Pozorný návštěvník si určitě všimne dvou velkých papučí, které se nacházejí v parku u cesty k jeskyni. Původním cílem nebylo poskytnout přezůvky, chránící křehký spánek rytířů, ale na papučích (nebo spíš botách) stávala 14 metrů vysoká socha T. G. Masaryka. Bohužel za II. světové války nebyl tento politik nijak populární a jeho socha byla zničena.

Kdo se projde parkem až nahoru, může se pokochat rozhledem - na kopci nad jeskyněmi se nachází rozhledna, umožňující přehlédnout ne nepodstatnou část Vysočiny.

Samozřejmě - zajímavé jsou v této lokalitě i jiné památky - hrad a zámek v Boskovicích, zámky v Lysicích a Rájci-Jestřebí...

Ovšem pro tvořivé zájemkyně se zde nachází opravdový klenot, a to v obci Olešnice. Je zde totiž jediná dílna na světě, kde se vyrábí tradiční modrotisky. V dílně manželů Danzingerových uvidíte dřevěné formy a barvení indigem - je ovšem nutné se na prohlídku objednat předem. Pokud to neuděláte, musíte se spokojit s posezením v kavárně, která je modrotiskem vyzdobená.

Tak a to by bylo z Halasova Kunštátska všechno. Tedy skoro - samozřejmě - je zde spousta zajímavých míst, na která se nedostalo, jsou zde překrásné lesy, nedaleko je Moravský kras... Ale to už by bylo dlouhé čtení. Ostatně - přijeďte a přesvědčte se na vlastní oči!

   
Reklama