Zajímavou zkušenost s výchovou nevlastních dětí má čtenářka AnteaX. Její bratr má dvě nevlastní dcerky a vychovávat je není vůbec jednoduché. Ať ve vztahu k biologickému otci, i ve vztahu k manželce.

Na nevlastní děti nemůžete být tak přísní, soudí čtenářka AnteaX...


Zkušenost mám s nevlastními neteřemi. Když se před 2 lety můj bratr oženil, vzal si rozvedenou ženu se 2 dcerami.  Přiznám se, že jsme mu to rozmlouvali, protože jsme o něj měli strach. V dnešní době není jednoduché vychovávat a živit vlastní dítě, natož cizí. Holkám tehdy bylo 5 a 7 let a když jsem je poprvé viděla, bylo mi jasné, že jsou to veselé neposedy, které ovšem také umí trucovat a manipulovat s dospělými. Nevýhoda byla, že je dřív hlídali různí lidé, všichni se jim chtěli zalíbit a plnili jim jejich dětské přání. Nikdy v životě nezažili pevnou ruku, autoritu a řád.

Moje švagrová je velice mírná osoba a uvědomovala si, že na ně nestačí. Po svatbě začal fungovat můj bratr pro holky jako náhradní taťka. Problém byl, že každých 14 dní si je odvážel na víkend jejich biologický otec a nabourával tím výchovu. Upřímně jsem si přála, aby tohle pendlování mezi novým a starým domovem přestalo a konečně začali fungovat jako normální rodina. Naštěstí se tak stalo, protože bydlí daleko od sebe a jejich pravý otec k nim přestal tak často jezdit.

Z mého pohledu mají na holky nejlepší vliv moji rodiče, kteří jsou již v důchodu a tak je hlídají, když jsou nemocné nebo mají ve škole prázdniny. Dokážou si s nimi hrát i je vychovávat, když holky zlobí, nechají je vyvztekat a pak žádají omluvu. Zjistili jsme, že holky neumí prosit a zdravit, což jsou základy dobrého vychování. Můj taťka svým nevlastním vnučkám řekl, že každého člověka, kterého venku potká a pozdraví musí taky ony pozdravit a ta nejlepší vyhraje sladkou odměnu. Po pár dnech při procházce naším malým městečkem zdravily všechny taťkovi známé pěkně nahlas a usmívaly se, že na ně byl právem pyšný.

Problémy s nevlastními dětmi jsou a budou, jsem šťastná, že tyto starosti řešit nemusím. Vidím, že by často moje neteře potřebovaly, aby na ně někdo zakřičel, dal jim na zadek a třeba i domácí vězení. Já bych si jako malá nedovolila ani desetinu toho, co ony. Na druhou stranu chápu bráchu, že nechce riskovat problémy ve vztahu a dohady o výchově se svojí ženou. Holky se snaží usměrnit po dobrém, někdy zvýší hlas, ale myslím, že pár facek přes zadek u nich nikdy nepadne.

Ať už jsou děti vlastní či ne, nikdy není jisté, co z nich vyroste. A kdoví, třeba právě moje neteře se jednou o mého bráchu v jeho stáří postarají a budou mu oporou, moc bych mu to přála:-)

Napsala čtenářka,
AnteaX

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturu.

Téma dne 17.10.2013: Nevlastní děti

  • Máte nějakou vlastní zkušenost s nevlastními dětmi?
  • Připadá vám výchova nevlastního dítěte těžší?
  • Máte při výchově nevlastního dítěte větší ostych?
  • Zasahuje výchova nevlastního dítěte do vašeho partnerského vztahu?
  • Je vůbec možné vychovávat nevlastní dítě stejně jako vlastní?
  • Nemáte v tomto ohledu vlastní zkušenost, ale znáte nějaký příběh z okolí?

taftSvé příspěvky k dnešnímu tématu zasílejte nejpozději do čtvrtka 17.10.2013, 15.00 hodin, a to na e-mailovou adresu redakce (viz níže). Váš text ať je dlouhý alespoň jako tento odstavec, tedy pokud chcete mít šanci na uveřejnění a s ní se pojící i šanci na získání pěkného dárku. Ten se tentokrát skládá z knížky Colette Baron-Reidové: Kouzelná mapa a pěnového tužidla Taft pro 24 hodinovou ultra silnou fixaci.

mapa

Reklama