Manželství už dnes prakticky vyšlo z módy a spousta párů spolu žije jen tak, na psí knížku. Problém ovšem nastává, když vztah nedopadne podle představ, ti dva se ve zlém rozejdou a musí nějak rozdělit společné majetky. Což se o tom dohodnout předem?
Pokud jsou dva lidé manželé, je rozdělení jejich spolčeného jmění řešeno buď dohodou, nebo soudní cestou při rozvodovém stání. Když je ovšem partnerství neformální, bývá dělení majetku daleko komplikovanější. Pokud spolu dotyční rozcházející se nedokáží vést rozumnou debatu a slušně se o dělbě věcí domluvit, takové pře mohou skončit i u vleklých soudů. Nebylo by proto lepší, domluvit se s partnerem o potenciální dělbě majetku ještě ve chvíli, kdy jste šťastní a všechno klape?
Bohužel znám ze svého okolí několik případů, kdy se jeden nebo druhý z bývalých partnerů po ukončení vztahu sebral a odešel i se všemi věcmi nabytými společně, v době trvání vztahu. Někdy jsou to jen drobnosti jako peřiny a povlečení, jindy se však může jednat o notebooky, auta i domácí mazlíčky. Proto mě napadlo, zda by nebylo nejlepší sepsat si takovou „předmanželskou smlouvu“ o budoucím vypořádáním majetků ve chvíli, kdy se rozhodujete o společné koupi jakékoli cennosti.
Asi to na jednu stranu vypadá hrozně pesimisticky a jako krok nedůvěry, že člověk v době trvání vztahu myslí na jeho možný krach, ale nevyplatí se být připravení?
Nemusíte mít za přítele mamonáře, abyste po rozpadu partnerství odcházela s holým pozadím. Vždyť právě na společném jmění, zvláště pak na oblíbených zvířatech, se dá tomu druhému nádherně pomstít a ublížit.
Představoval bych si to asi takto (samozřejmě s drobnou nadsázkou, i když...): Pár se rozhodne, po patřičném uvážení a nastudováním všech potřebných informací, společně zakoupit křečka Tondu. Ovšem ještě před tím, než si Tondu odnesou ze zverimexu společně sepíší a podpisem zpečetí pakt o tom, kdo a jak se bude o Tondu starat, pokud by jejich láska přeci jen nevydržela. Obsahem dohody může být i přehledná tabulka s přesným výpisem návštěv, případně dietetická doporučení, která musí druhý partner dodržovat, aby nemohl být obviněn z rozmazlování a snahy přiklonit si Tondu na svou stranu.
A co vy, milé čtenářky, jaké jsou vaše zkušenosti?
Nový komentář
Komentáře
ja jemu dám deti a všetko ostatné, len nech mi nechá diaľkové ovládanie, Ani televízor k nemu nepotrebujem

Jsme manželé 43 let, tak snad na tom nebudeme už nic měnit, to už nestojí zato, ani nevím jak bychom rozdělili papouška nebo samici v králíkárně


Jsem vdaná 33 let, naštěstí jsem nikdy tento problém nemusela řešit.
zatím jsem to nemusela řešit a doufám, že ani nebudu muset
Tak snad to už doklepem po 40 letech manželství.
Já bych se dobrovolně vzdala auta.Zatím tohle nemusím ale řešit.
Ještě,že je to dávno za mnou
margot — #5 To tak bývá,i ve sportu: nedáš-dostaneš!
Suzanne — #54

Toto jsem zatím také nnikdy nemusela řešit a doufám, že to tak zůstane.
Dessy — #55 Každá doba je divná
Já si nemyslím, že svatby mají po "sezóně", naopak letos jsem jich zažila v okolí tolik, že zírám. Jako by zažívaly nějakou renesanci....přitom popravdě, já bych si to teď docela rozmyslela, doba je taková divná.
Lukáš Čejka — #50


Já ale taky můžu ukázat zuby. Viz http://www.youtube.com/watch?v=ifttZHToKq0&feature=relmfu v čase 2:07
Tak dělení majetku jsem neřešila
Naštěstí jsme nemuseli řešit. Žijeme spolu ji 45 let.
Lukáš Čejka — #40 a taky:utrápila sem ho a zůstalo mě vše
Suzanne — #49 "probumbala a propapala" - tak to se ted asi dozaduje noveho chrupu, ne?
Copak o to - moc jsme toho movitého neměli, všechny prachy se vrážely do firmy, takže jsem vzala něco z bytu, zhodnocení bytu rekonstrukcí jsem mu nechala, včetně auta. Trochu jsem možná prodělala, ale vem to čert. Co je blbé, že jsem mu pomáhala s firmou, investovala svoje peníze a pracovala tam, dostávala ho z dluhů a spolehla se na "je to přece i tvoje firma"
Bohužel ne papírově, takže když jsem se dozvěděla, že jsem si všechno (cituji) "probumbala a propapala", docela mě to nadzvedlo. Tak to holt je u soudu, od toho ta instituce je
Nebylo třeba řešit
enka1 — #44 ja bych navrhoval stridavou peci - jeden tyden placu levym, druhy tyden pravym - pekne na stridacku