Manželství už dnes prakticky vyšlo z módy a spousta párů spolu žije jen tak, na psí knížku. Problém ovšem nastává, když vztah nedopadne podle představ, ti dva se ve zlém rozejdou a musí nějak rozdělit společné majetky. Což se o tom dohodnout předem?

who

Pokud jsou dva lidé manželé, je rozdělení jejich spolčeného jmění řešeno buď dohodou, nebo soudní cestou při rozvodovém stání. Když je ovšem partnerství neformální, bývá dělení majetku daleko komplikovanější. Pokud spolu dotyční rozcházející se nedokáží vést rozumnou debatu a slušně se o dělbě věcí domluvit, takové pře mohou skončit i u vleklých soudů. Nebylo by proto lepší, domluvit se s partnerem o potenciální dělbě majetku ještě ve chvíli, kdy jste šťastní a všechno klape?

Bohužel znám ze svého okolí několik případů, kdy se jeden nebo druhý z bývalých partnerů po ukončení vztahu sebral a odešel i se všemi věcmi nabytými společně, v době trvání vztahu. Někdy jsou to jen drobnosti jako peřiny a povlečení, jindy se však může jednat o notebooky, auta i domácí mazlíčky. Proto mě napadlo, zda by nebylo nejlepší sepsat si takovou „předmanželskou smlouvu“ o budoucím vypořádáním majetků ve chvíli, kdy se rozhodujete o společné koupi jakékoli cennosti.

Asi to na jednu stranu vypadá hrozně pesimisticky a jako krok nedůvěry, že člověk v době trvání vztahu myslí na jeho možný krach, ale nevyplatí se být připravení?

Nemusíte mít za přítele mamonáře, abyste po rozpadu partnerství odcházela s holým pozadím. Vždyť právě na společném jmění, zvláště pak na oblíbených zvířatech, se dá tomu druhému nádherně pomstít a ublížit.

Představoval bych si to asi takto (samozřejmě s drobnou nadsázkou, i když...): Pár se rozhodne, po patřičném uvážení a nastudováním všech potřebných informací, společně zakoupit křečka Tondu. Ovšem ještě před tím, než si Tondu odnesou ze zverimexu společně sepíší a podpisem zpečetí pakt o tom, kdo a jak se bude o Tondu starat, pokud by jejich láska přeci jen nevydržela. Obsahem dohody může být i přehledná tabulka s přesným výpisem návštěv, případně dietetická doporučení, která musí druhý partner dodržovat, aby nemohl být obviněn z rozmazlování a snahy přiklonit si Tondu na svou stranu.

A co vy, milé čtenářky, jaké jsou vaše zkušenosti?

Kam dál?

Reklama