hádka

Citové vydírání a hra s pocitem viny. Nářky, výčitky, či naopak mrazivé mlčení, odpírání lásky, anebo dokonce pohrůžky – tak široký je rejstřík prostředků, které hrají roli při citovém vydírání. Takový způsob manipulace není obvyklý jen mezi dvojicemi, stejně lze vydírat téměř každého...

Jiřina se vrací domů v pohodě, v lehce povznesené náladě. Prožila bezva odpoledne a večer ve společnosti své dobré kamarádky, kterou už dlouho neviděla. Nejdřív zašly s Monikou do pizzerie, potom absolvovaly kino a nakonec skončily na zahrádce Jiřčiny oblíbené vinárny. Měly si toho tolik co vyprávět...

„Miláčku, jsem doma!“ volala vesele na Vaška sotva překročila práh bytu. Jakmile ale vstoupila do obýváku a uviděla Václavův otrávený obličej, tušila, co bude následovat. Po zbytek večera a možná ještě ráno u snídaně bude muset snášet jeho nakvašený výraz a ledové mlčení.

Přesto se zeptala, co se děje. „Jistě to moc dobře víš! Prožil jsem vyčerpávající den v práci a je pochopitelné, že mi není moc do řeči. A ty si zatím někde popíjíš bůhví s kým,“ reagoval na Jiřinin „výlet za zábavou“ její partner.

Přitom je však jasné, že tak reaguje jen proto, že si někam vyšla bez něho. Prostě to nesnáší. Nikdy to však neřekne přímo.

Jiřina má samozřejmě ihned pocit viny. Ví, že Václav vykonává odpovědnou práci a asi měla být doma – nablízku, aby se jí mohl vypovídat ze svých starostí. Jenže s Monikou se už opravdu dlouho nesetkala a ona mívá tak málo možností utrhnout se od dítěte. Proto, když měla hlídání, chtěly toho obě přítelkyně využít.

Nejdřív se Jiřka chtěla Václavovi omluvit, pak si ale uvědomila, že by to byl nesmysl. Proč by se měla omlouvat za něco, co je podle jejího názoru naprosto v pořádku?

Nářky, výčitky, či naopak mrazivé mlčení, odpírání lásky, anebo dokonce pohrůžky – tak široký je rejstřík prostředků, které hrají roli při citovém vydírání. Poselství je ovšem vždycky stejné: „Neděláš to, co si přeji. Ubližuješ mi!“

Takový způsob manipulace není obvyklý jen mezi dvojicemi, stejně lze vydírat téměř každého...

Rodiče:

Sotva jste si naplánovali program na víkend, už volají, kdy přijedete. A zazní klasická „vydírací“ formulka: „No jistě, na nás nemáš nikdy čas!“ Co v takovém případě pomůže? Musíte jim připomenout, že jste u nich byla na návštěvě minulou neděli. A že na tuto už máte vlastní plány.

Partner:

Muži se rádi ponoří do ledového mlčení, pokud chtějí dát najevo, že se zlobí. Ženy pro změnu bojují slzami. Obě strany používají věty jako: „Kdybys mě měl(a) doopravdy rád(a)...“ „Možná bychom se měli raději rozejít...“ aj. Ale pozor: Takové výhrůžky ničí vzájemnou důvěru. Nejlepší reakcí je zachovat si v takové situaci smysl pro humor.

Dítě:

Slzy, schválnosti, dokonce i bolest břicha – to jsou také prostředky boje. I tvrzení: „Ty mě nemáš ráda!“ Pozor, děti rády provokují a je třeba jim vymezit hranice. Kdo se nachytá na jejich záchvaty zlosti, podkopává si autoritu. Buďte důslední!

Přítelkyně:

Pokud vyžadujete pozornost a vyčítáte: „Já si pro tebe vždycky udělám čas,“ uvědomte si, že mezi přáteli musí jít o dobrovolnost. Jestliže vyděrač stále někoho nutí, aby bral ohled na jeho potřeby a nálady, je pravý čas se bránit.

  • Stanovte si svá vnitřní pravidla „Milující žena by měla...“, „Hodná dcera udělá...“. Nejsou vám tyto fráze povědomé? Vždy si je vybavte v okamžiku, kdy s vámi chce někdo manipulovat.
  • Braňte se vydírání Vhodným prostředkem je otázka: Co se stane, když na to nebudu slyšet? V zásadě nic – jen se váš partner na čas urazí (jeho chyba!).
  • Vyjadřujte se jasně Pokud něco nechcete dělat, nedělejte to či řekněte ne! Nic víc není nutné. Kdo sebou nechá manipulovat nářky, předem prohrává.
  • Jasně pojmenujte problém Často pomůže, když tomu, kdo vás chce vydírat, jasně řeknete, že se cítíte být emocionálně vydírán(a). Mnoha „vyděračům“ totiž není zcela jasné, jak nízkými prostředky bojují...