„Manželovi se k porodu vůbec nechtělo. Prý je to ženská záležitost a akorát by tam překážel. Ale já byla nekompromisní, chtěla jsem, ať vidí, čím vším si musí ženy projít a doufala jsem, že si mě potom aspoň bude víc vážit. Jenže zážitek mu neudělal moc dobře a já si teď vyčítám, že jsem na tom trvala,“ tvrdí Hana.

man.jpg
Foto: Shutterstock

Syna porodila už před tři čtvrtě rokem a od té doby cítí, že k ní její manžel přistupuje jinak. Roli partnerky a sexuálního objektu v jeho očích zcela nahradila role matky, s čímž se Haně sám svěřil už po uplynutí šestinedělí. Ona ovšem doufala, že to časem přejde a jejich manželský život se vrátí do starých kolejí. Po dlouhých měsících se ale neudála žádná změna.

„Od porodu jsme spolu nespali. Já bych chuť měla, ale manžel mě odmítá. Má nějaký blok a tvrdí, že se mnou nemůže spát, když zatím pořád kojím. Já se ale bojím, že kojení není zdaleka jediným problémem. Asi jsem ho přestala přitahovat a taky se na něm zřejmě podepsal porod. Bojím se, že jsem se mu svým způsobem znechutila. Dám mu ještě trochu času, ale pokud se to nezlepší, budu ho muset donutit k návštěvě manželské poradny,“ uzavírá Hana.

Uvedený problém se nazývá jako Madonin komplex a jde o poměrně častou komplikaci, kterou páry řeší po narození dítěte. Podle porodní asistentky a laktační poradkyně Simony Šebkové spočívá v tom, že muž na ženu pohlíží spíš jako na symbol matky než milenky. A situaci může ještě komplikovat traumatický zážitek z průběhu porodu. Pokud problém nějakou dobu po porodu sám neodezní, určitě je na místě vyhledat odbornou pomoc. Na milování je také potřeba jít pomalu, jako kdyby to bylo poprvé, vytvořit si příjemnou atmosféru a věnovat čas předehře.

Zdroje: respondentka Hana, porodní asistentka a laktační poradkyně Simona Šebková

Čtěte také: