Dokumentární fikce, která nabízí odpověď na věčnou otázku z osudového podzimu 1938. Jak bychom dopadli, kdybychom tehdy nekapitulovali a postavili se na odpor? Pořad režiséra Michala Najbrta nabízí spekulaci na téma aktivního protifašistického vystoupení a věčné živé otázky, v konfrontaci s obrazovou fikcí, staví do ostřejšího světla 

Dokumentární vize se pokouší hledat odpovědi na stále se opakující a bolestivou "osmičkovou" otázku: Měli jsme se v roce 1938 bránit útoku nacistického Německa? Jaké by to bylo a jak by to asi dopadlo, kdybychom se bránili? Scénář vychází z existujících vojenskohistorických studií na toto téma a opírá se o odborníky, především vojenské historiky.

Jedná se o vizi, avšak dokumentárně erudovanou a respektující realitu. Prostřednictvím rekonstrukce nikdy neuskutečněných rozhovorů, rozhodnutí i situací a s využitím virtuálních realizací bojových scén se pouštíme na tenký led spekulativní historie. Má pravdu každý, kdo tvrdí, že v historii žádné „kdyby“ neplatí. Připusťme si ale tuto konkretizovanou představu vystoupení Československé armády, zapojení techniky, kterou disponovala, včetně pohraničních opevnění, strategii osamoceného boje uprostřed Evropy a otázky, které nás při tom napadnou.

- Zdroj: Jolanda Pilařová, ČT Televizní studio Ostrava

Kdyby...

Sledujte 13. listopadu 2008 na ČT2 20.00 hodin.

   Vyrobilo: Centrum publicistiky a dokumentu Televizního studia Ostrava
   Dramaturg: Vladimír Štvrtňa
   Scénář: Pavel Šrámek, Michal  Najbrt
   Vedoucí výroby: Peter Daník
   Kamera: Petr Kožušník
   Režie: Michal Najbrt

Myslíte si, že jsme se v roce ´38 měli postavit Němcům na odpor?

Reklama