Tohle téma mě hodně zajímá. A asi každého, kdo má doma děti. Ty naše už jsou větší, takže se s nimi o sexu bavíme už nějakou dobu, a nebylo to vždy příjemné - občas jsem se docela zapotila.

A kdy tedy začít mluvit s dětmi o sexu? Po různých zkušenostech a debatách s kamarády - psychology a po přečtení knihy MUDr. Ondřeje Trojana jsem vyvodila jeden závěr: Když se začnou ptát. Ať už jsou jakkoliv staré, není dobré jim říkat „to nemusíš vědět, počkej, až budeš starší, to tě ještě nemusí zajímat“. Ideální je po pravdě odpovědět, samozřejmě s ohledem na jejich věk.

děti

Někteří odborníci doporučují, že s dětmi by se mělo mluvit o sexu klidně už od tří let. A něco na tom je - v tomhle věku se děti vůbec nestydí, všechno přijmou v klidu a nic jim nepřipadá trapné. Obě naše děti se začaly zajímat určitě už ve školce. Začalo to otázkami, proč má tatínek pindíka a maminka ne? A když jsem byla těhotná, tříletá dcerka se pořád vyptávala, jak vzniká miminko a jak se dostalo do břicha? Tak jsem jí to jednoduše popsala. Řekla jen aha, a víc to neřešila. Nedovedu si představit, že bych jí to vysvětlovala teď, když je jí třináct. To by bylo asi znuděných pohledů a hihňání!

Pravdivě a jednoduše

Na dětské otázky o sexu se musí odpovídat stručně, ale pravdivě, není dobré vymýšlet si historky o čápech, vránách nebo kupování dětí. To děti jen znejistí, a až později samy zjistí pravdu, budou se cítit podvedené a mohou se jen domýšlet, proč jim rodiče lhali - že by byl sex něco špatného? Otevřenost je v tomto případě nejlepší, stejně jako používání přiměřených slov, to už záleží na uvážení rodičů a také věku dítěte. Jinak se samozřejmě mluví s pětiletým a jinak s desetiletým dítětem, u nejmenších dětí není třeba používat odborných výrazů, ale u školáků už se tím nic nezkazí. Hlavní je mluvit s dětmi odmalička na rovinu. Když to uděláte, dítě se nepřestane ptát a bude k vám mít důvěru i ve starším věku.

Když byly naše děti mladší, mluvila jsem na toto téma s kamarádkami. Všechny jsme se shodly, že děti jsou všímavé, že už ve školce mají dávno vyzkoumané rozdíly mezi muži a ženami, ví, že ženy mívají v bříšku miminko, později se zajímají, jak miminko vzniká a kudy se dostane ven. Vzpomínám, že v tomhle nám tehdy pomohla knížka Zdeňka Milera Krtek a maminka, v níž se dvěma zajíčkům narodily děti. V knížce bylo všechno podrobně nakresleno a děti si tak udělaly poměrně přesnou představu.

Musím říct, že s dcerou jsem toho probírala víc. Jednak byla starší a nemohla se zeptat nikoho jiného, a pak je to holka, takže jsem jí vysvětlovala vše o menstruaci, pubertě, otěhotnění, porodu atd. A navíc syn se na takové věci ptá spíš manžela, což mi přijde ideální. Kdysi jsem někde četla slova sexuologa Petra Weisse, že role otců je v sexuální výchově nezastupitelná.

Co je ale v dnešní době možná nejdůležitější? Poučit děti, aby si chránily své tělo a nenechaly si od nikoho líbit nic, co je jim nepříjemné. A to se týká i sexu.

Moje tipy na knihy na toto téma:

  • Ondřej Trojan: Jak mluvit s dětmi o sexu
  • Ilona Burdová: Jak s dětmi mluvit o sexu, manželství a rodičovství
  • Kateřina Janouchová: Život dítěte

Přečtěte si v našem magazínu:

Reklama