teeth

Čas vhodný pro první návštěvu vašeho dítěte u stomatologa je ještě v období těhotenství. Dočasné zuby se začínají zakládat už v 6. týdnu gravidity, takže dodržování správné životosprávy a vyvarování se rizikových faktoru jako je alkohol, kouření atd. během těhotenství přispěje ke zdravým zoubkům vašich dětí. Nastávající maminka by se měla u svého stomatologa dozvědět, jak a kdy začít pečovat o zoubky svého dítěte, na co si dát pozor a kdy je nejvyšší čas začít s dítětem chodit na pravidelné preventivní prohlídky.

První zoubky začínají prořezávat mezi 4-6 měsícem života dítěte, v zahájení i v pořadí prořezávání je poměrně velká variabilita, proto většinou není nutné se obávat, že něco není v pořádku.
Když se v ústech vašeho dítěte objeví první zoubek, je čas začít s pravidelnou péčí o něj, nejprve u předních zoubků postačí otírání vatovým tamponkem, u zadních zoubků je na řadě dětský kartáček.
Protože dítě zhruba do věku 6 let není dostatečně manuálně zručné, hlavní péče o zuby leží tedy na rodičích, čištění a u starších dětí dočišťování zubů je práce, která se rozhodně vyplatí.
Důležitou roli hrají také stravovací návyky, strava bohatá na sacharid (cukry), pití přeslazených nápojů rozhodně nepřispějí ke zdravým zoubkům a ani zdraví vašeho dítěte.

S návštěvou a pravidelnou docházkou k zubnímu lékaři je třeba začít co nejdříve.
V šesti měsících je dítě připravené na první návštěvu, pokud se do té doby mamince něco nezdá, může samozřejmě přijít dříve. V první návštěvě se dítě povozí na zubním křesle, ohmatá si vyšetřovací nástroje, seznámí se s prostředím ordinace, s lékařem i sestřičkou a možná si i nechá spočítat zoubky. A když ne v příští návštěvě už určitě najde odvahu.

Maminka se dozví jakou dětskou pastu a v jakém množství by ji měla používat, jak zoubky čistit, zda je vhodné používat fluoridové tablety, zda jsou zoubky v pořádku a kdy je nejvyšší čas odhodit dudlík nebo odložit ocumlaný paleček.

Pozor na bolest!

Velkou chybou je když dítě navštíví poprvé stomatologa s bolestí, sama bolest je pro dítě stresující a při neznámém ošetření v neznámém prostředí vnímá celý zákrok tak negativně, že se pak logicky další návštěvě brání.

Setkala jsem se s názorem, že dětské zuby se nespravují. Pravdou je, že včasné ošetření kazu v mléčném chrupu má značný význam pro ústní zdraví. Zkažené zoubky a ponechané kořínky povedou jen k bolestivým komplikacím, kterým jde předejít.

Od 5-6 let prořezávají první stálé zuby, v této době by již dítě mělo mít správný návyk ústní hygieny, samozřejmě rodiče by měli pořád dočišťovat a kontrolovat. Nemělo by se tak bát zubního vyšetření, protože už ví, co se bude dít. Je vhodné udělat první rentgenový snímek, na kterém v tomto věku budou vidět všechny založené zuby, můžeme tak předejít mnohým problémům v dospělém věku.
Pokud lékař uzná za vhodné, je možné zuby s hlubokými jamkami a rýhami na kousací plošce zapečetit. U těchto zubů je vysoké riziko, že právě v těchto jamkách a rýhách, která jsou hůře přístupná pro kartáček, se zub brzy začne kazit. Lékař po přípravě zubu aplikuje do jamky „pečetidlo“ - bílou výplň a předejde tak zkažení zubu.

Při pravidelných návštěvách vašeho dítěte u zubního lékaře kromě kontroly ústní hygieny a případně nácviku čištění v ústech, stavu chrupu a dásní, kontroly správného prořezávání zubů, postavení zubů a čelistí, fluoridace zubů a případného spravení nějakého zoubku dostáváte tu nejdůležitější péči a tím i určitou záruku, že v dospělosti se pro vás návštěva u zubaře může stát jen společenskou událostí.

MUDr. Petra Zahradníková
ERPET MEDICAL CENTRUM

Reklama