Zoubky je třeba začít čistit ihned po jejich prořezání, vlivem zubního povlaku – plaku, totiž kazivý proces může nastat okamžitě, jakmile se vyklube první zoubek. Navíc si batole lépe zvykne a začne to brát za denní samozřejmost.

Čím zoubky čistit, milá mámo?

zubZpočátku, dokud na nás z jeho pusinky vykukují jenom řezáky, čistěte jenom vlhkou gázou nebo látkovým kapesníkem – stačí povrch zubů otřít. Popud ke slavnostní koupi zubního kartáčku se stává prořezání první stoličky. Pořiďte takový, který má co nejmenší hlavičku, rovně zastřižené, co nejhustší a hlavně jemné měkké štětiny. Nejlepší je si kartáčky osahat a vybírat podle hmatu. Také údaj o věkové skupině, pro kterou je kartáček vhodný, je spíše orientační – platí, že čím menší hlavička, tím lepší. Takovým kartáčkem se lépe dostaneme i na těžko přístupná místa.

Elektrický? Raději ne!

Elektrický zubní kartáček lze doporučit jen pro děti a dospělé s poruchami motoriky, protože čištění je s ním daleko méně kvalitní. Zkrátka strojová výroba vždy pokulhává za tou ruční. Opomenout nelze ani finanční náročnost, výměna je nutná stejně často jako u normálního kartáčku!

Jak často kartáček měnit?

Kartáček je nutné vyměnit vždy, když začne mít roztřepené štětiny, nejdéle ale po 6–8 týdnech. Později už je nejen opotřebovaný, ale i plný bakterií.

Zubní pastu, nebo ne?

Zpočátku, když se jedná pouze o řezáky, pastu používat nemusíte. Jakmile má už vaše dítko zubní kartáček, dopřejte mu ji, ale vždy jen takovou, která je určena pro jeho věkovou kategorii. Pastu nanáší vždy jen dospělá osoba! Dítěti, které ještě neumí vyplachovat (většinou do 3 let), štětinky jenom „lehce potřísněte“, protože jí většinu místo vyplivnutí spolkne. Starším dětem dávejte pasty maximálně o velikosti hrášku. Volba pasty ovlivňuje výsledek čištění zhruba asi z 5–10 % (těch zbývajících 90 % má na svědomí mechanická očista). Přesto je důležitá díky obsahu fluoridů, které hrají roli v prevenci zubního kazu.

Technika je základ

Technika čištění zubů u dětí závisí na věku dítěte, liší se u dočasného a stálého chrupu a je odlišná od techniky určené dospívajícím a dospělým. Zásadně nevhodná je tzv. horizontální technika (od ucha k uchu). Pro čištění dočasného chrupu jsou nejvhodnější „malé kroužky“ – kroužení kartáčkem téměř na místě. 

Ve chvíli, kdy začnou prořezávat stálé zuby, se začne měnit i technika čištění – postupně přecházejte na takzvanou stíravou techniku – kartáček nasaďte štětinami směrem k dásni a setřete plošku zubu; na jednom místě opakujte minimálně 4–5x, dokud není hladká jako sklo. Kousací plošky čistíme malými kroužky.

Jak se rozvíjí zručnost vašeho potomka, můžete ho začít učit techniku určenou dospělým („zavibrovat a setřít“). Zhruba v 15 letech by ji měl dokonale ovládat. Stejně tak by se náctiletí měli věnovat mezizubní hygieně. Nejvhodnější pomůcky jsou dentální nit a mezizubní kartáček, který se prodává v různých velikostech.

Důvěřuj, ale prověřuj

zubZoubky mají dětem čistit rodiče, a to dokonce až do jeho 10–12 let. Aspoň to doporučují zubní specialisté. Neznamená to však, že musíte svého začínajícího puberťáka dvakrát denně zlomit nad umyvadlem a drhnout mu chrup. Stačí mu zuby zkontrolovat, popřípadě mu stále techniku správného čištění vtloukat do hlavy. Však ona se tam nakonec uchytí.

Jak často si zuby čistit?

Zuby by se měly čistit dvakrát denně – ráno po snídani a večer před spaním. Po večerním čištění by se nemělo už nic jíst ani pít, kromě čisté vody bez příchutě. Čištěním zubů po každém jídle rozhodně nic nezkazíte, ale lépe je dvakrát denně pořádně, než desetkrát nedostatečně.

Jak dlouho?

Tak dlouho, dokud nejsou řádně vyčištěné – hladké a lesklé jako sklo. Obecně se říká, že by čištění zubů mělo trvat aspoň 3 minuty. Dětem je možné zakoupit speciálně k tomu vyrobené přesýpací hodiny, aby jim čištění lépe ubíhalo. Občas je najdete jako dárek přibalené k zubnímu kartáčku.

Učení hrou

Není lepší pomůcky než té názorné. Kdyby vám dítko po dvaceti vteřinách chtělo namluvit, že má zuby vyblýskané jako křišťál, tak se s ním nehádejte. Stačí koupit barevné tablety (roztoky) - indikátory plaku, které nabarví plak ulpívající na zubech. Po důkladném vypláchnutí úst pak zůstanou zuby nabarvené na místech, která je ještě nutno dočistit. A s fialovými či červenými zuby opravdu nikdo mezi kamarády chtít nebude.

Motivace se vyplatí

K čištění zubů je určitě vhodné dítě pozitivně motivovat. Pomoci může obrázkový zubní kartáček nebo pasta s motivem oblíbeného hrdiny. Některé značky používají motivy zvířátek, ze kterých pak můžete vytvořit kamarády pomáhající starat se o zoubky. Fantazii se meze nekladou, vymýšlejte pohádky, říkanky, písničky na téma čisté zoubky.

Děti rády napodobují – proto si můžete čistit zuby společně celá rodina. Je dobré z čištění udělat zábavu. Proto také nepoužívejte čištění jako trest, ani neposílejte malé dítě samotné do koupelny. Děti si také rády hrají s vodou a baví je plivat pastu na cíl.

Naším tipem pro čistění zoubků malých dětí je Philips NK Sonicare for Kids

Malá náhradní čisticí hlavice na dětský elektrický kartáček Sonicare for Kids. Určena pro děti ve věku od 4 let. Balení obsahuje 1 náhradní hlavici. Výrobce doporučuje výměnu hlavic každé 3 měsíce. Více ZDE.