Říkáš, že miluješ déšť, ale když prší, otvíráš deštník. Říkáš, že miluješ vítr, ale když fouká, zavíráš okenice. A proto se děsím dne, kdy řekneš Miluji tě... I tak se dají shrnout ona dvě pouhá slůvka, která pro někoho mohou znamenat celý svět.

love

Máte nový vztah, všechno vypadá báječně. Je vám s ním krásně, rozumí si s vašimi kamarádkami a i babička už se naučila jeho jméno a začala ho akceptovat. A sex? Ten je přímo ukázkový. Přesto vám stále leží v hlavě malý, ale neodbytný brouk a hlodá a hlodá. Trápíte se otázkou: Kdy mu říci onu „velkou větu“!?

Nespěchejte!

Existují páry, které si říkají: Miluji tě hned od prvního dne seznámení a vztah jim výborně funguje. Spousta lidí (a zejména mužů) však předčasné vyznání lásky přirovnává k výstražné značce STOP! „Znal jsem holku, ani jsme spolu pořádně nechodili, jen padla nějaká ta pusa, a ona na mě hned vychrlila, jak mě miluje! Ukončil jsem to během dvou dnů s nějakou výmluvou, už si ani nepamatuju, co jsem jí tehdy namluvil. Totálně mě tím vyděsila - po pár dnech mi vyzná horoucí lásku a za měsíc co? Chtěla by se vdávat? To nehodlám riskovat!“ přiznal se mi nedávno kamarád Honza nad sklenkou vína.
Má rada proto zní: Dopřejte mu čas! Vydržte s vyznáním na dobu, kdy budete svého partnera skutečně znát a dokážete odhadnout jeho reakce. Nevychrlte na něj ta dvě slůvka v prvním návalu zamilovanosti - počkejte si, až budou vaše city odpovídat vyřčené větě.

Kdo první?

Z předcházejícího odstavce by se mohlo zdát, že je ideální počkat na vyznání vašeho partnera, a pak jednoduše říct: Já tebe taky, miláčku. Ovšem i tento postup skrývá mnohá úskalí. Problém nastává zejména tehdy, když si váš přítel nepotrpí na „velká slova“. Pak by se vám mohlo stát, že budete čekat, čekat, čekat a doufat a kýžená slova nikde. Pozor, abyste nedopadly jako má bývalá spolužačka Saša: „V předchozím vztahu jsem to byla já, kdo první vyslovil: Miluji tě a byla to chyba. Proto jsem se teď rozhodla počkat. I když už jsem několikrát měla větu na jazyku, vždy jsem ji raději polkla a čekala na Pavla. Nedočkala jsem se. Byla jsem tak vystresovaná, že neopětuje moji lásku, až jsem před ním vypukla v hysterický pláč a všechno jsem mu zle vyčetla. Dlouho se mnou pak nemluvil a málem jsme se i rozešli. Až mi vysvětlil, že mě sice také miluje, jen to nemá potřebu říkat.“

Zvolte vhodnou situaci

Vyznání lásky sice není tak důležitá událost jako žádost o ruku či o sestěhování, ale přesto by nemělo proběhnout jen tak mimochodem - najdou se i takové páry (zejména mladé dvojice), které datum vyslovení věty: Miluji tě slaví jako výročí každý rok. Určitě by byla škoda zazdít tak krásnou větu vyslovením při hádce nebo v podnapilém stavu. Také se nedoporučuje nechat se unést záplavou extatického štěstí a vyznávat lásku v průběhu milování nebo těsně po něm - po „vystřízlivění“ byste mohla trpce litovat a taková věta se opravdu nedá vzít zpět. Připravte se na tu významnou chvíli - uvařte mu dobrou večeři, oblečte si krásné šaty, zapalte svíčky, pusťte romantickou hudbu, nebo jakkoli jinak navoďte příjemnou atmosféru, ať na ten krásný okamžik můžete i po delší době s láskou vzpomínat.

Jedině osobně!

Zapomeňte na to, že mu kvůli studu, nebo strachu z odmítnutí vyjádříte lásku písemně. I když jsou mobilní telefony, SMS zprávy, e-maily, ICQ či Skype úžasné komunikační nástroje, nechejte si je pro jiný, méně důležitý typ vzkazů. Milostný dopis je sice nesmírně krásná a romantická záležitost, ale věřte, že každý chlap nejvíce ocení, když se mu při slovech: Miluji tě budete dívat zpříma do očí.

Zeptali jsme se psycholožky Zdeňky Sládečkové

Kdy je vhodné ve vztahu říci: Miluji Tě?
Nejlepší je říci to tehdy, když to cítím. Každý tuto větu vysloví jindy, univerzální rada neexistuje. Pokud to tak člověk cítí, stejně jej nikdo nezastaví, je-li naplněn citem do takové míry, že se mu zformuluje v onu „velkou větu“, pak ten cit má takovou sílu, že vyznání prostě musí ven.

Dá se stanovit, které pohlaví vnímá vyznání lásky intenzivněji?
Muži i ženy toto vnímají stejně. Kdo to zažije, ví, že láska je největší emoce, kterou život dává. Fakt, že chlapi vnímají lásku míň, nebo že je jejich láska méně hodnotná, je pouhý mýtus. Za svůj život jsem zažila muže, kteří byli naplněni láskou o stejné hodnotě, jakou je láska kterékoli ženy.

Reklama