zac.jpg
Foto: Shutterstock

Kdy je možné diagnostikovat zácpu

  • K vyprazdňování dochází méně než třikrát týdně
  • Trápí vás po vykonání potřeby pocit nedostatečného vyprázdnění
  • Vykonávání potřeby je namáhavé

Tak jako u každého onemocnění vyskytujícího se dlouhodobě je podstatné řešit příčinu, proč daný problém nastal. Většina pacientů má tendenci ulevit si pouze od následků ovšem takový přístup mívá za následek recidivu. Příčinou vzniku dlouhotrvající zácpy může být hned několik faktorů. Například užívání některých druhů léků (léky na deprese, léky na alergii či na snižování kyselosti žaludku), pokud se ve střevě objeví nějaká překážka (kýla, zánět), při výskytu hemeroidů nebo při chronické depresi a mnoho jiných.

Jak si tedy od zácpy můžeme pomoci sami?

Úprava jídelníčku
Prvním krokem, který pro svá střeva můžete udělat, je úprava vašich stravovacích zvyklostí. Je to přímo krok nezbytný, jelikož v naší stravě se může nacházet klíč ke zmiňovanému problému. Lékaři z IKEM doporučují omezit konzumaci bílé mouky, jednoduchých cukrů a alkoholu. Naproti tomu doporučují přidat celozrnné pečivo, luštěniny a zvýšit příjem zakysaných mléčných výrobků nebo vitamínů skupiny B. Jedním z příčin zácpy totiž může být nedostatek vlákniny. Její doporučené denní množství je přibližně 30 g na den.  Nezapomínejte také na dostatečný pitný režim.

Nácvik defekačního reflexu
Ihned po probuzení vypijte sklenici teplé vody. Pro lepší chuť můžete přidat citrónovou šťávu a přibližně po 30 minutách se můžete nasnídat. Pro usnadnění nucení na toaletu si můžete vypomoci zavedením glycerínového čípku. Ihned jak ucítíte potřebu pokuste se o defekaci v předklonu s koleny přitaženými k břichu. Tento nácvik by se měl opakovat každý den, ve stejnou denní dobu, několik týdnů a postupně vynechávat glycerinový čípek. Pro optimální posed a zvednutá kolena do správného úhlu vám také může pomoci stolička.

Salinické minerální vody
Jedná se o minerální vody se schopností vázat na sebe vodu a tím zvětšují objem vylučované stolice a ředí ji. Můžete je běžně sehnat pod názvy Zaječická, Bílinská kyselka nebo například Šaratice. Pacientům se doporučuje vypít na lačno přibližně 250 ml, a to nejlépe třicet minut před plánovaným prvním jídlem. Nástup účinku přichází přibližně 1-3 hodiny po užití. Kvůli vysokému množství iontů nejsou minerální vody vhodné pro pacienty s vysokým krevním tlakem, s otoky, se srdečním selháním nebo s onemocněním ledvin.

Pokud žádné z výše uvedených doporučení nezabírá, je čas pro laxativa. Je třeba postupovat opatrně a vždy je lepší poradit se o jejich dlouhodobém užívání s lékařem. Pokud vás zácpa trápí tři měsíce a déle, lze ji označit za chronickou a k její léčbě je již návštěva lékaře nezbytná. Při výběru laxativ můžete vyzkoušet i přírodní produkty, které mají projímavé účinky. Patří sem například list senny. Ten se pije jako odvar či čaj. Ovšem i v případě přírodních projímadel je třeba postupovat velmi opatrně.

V jakých dalších případech rozhodně vyhledat lékaře?

Nic nezabírá
Jestliže ani projímadlo nemá požadovaný účinek či je třeba ho nadužívat, je nejvyšší čas se obrátit na obvodního lékaře. Prvním krokem bude pravděpodobně vyloučení chorob, které mohou zácpu způsobovat.

Krev ve stolici
Tento příznak může souviset buď s mechanickým poraněním – například u hemeroidů. V takovém případě je krev červená. Pokud je ale krev tmavá a nachází se ve stolici, může to značit zánětlivé onemocnění střev nebo polypy v tlustém střevě.

Čtěte také: Od obyčejného poranění až po rakovinu. Krev ve stolici napoví, jak moc závažným problémem trpíte

Hubnutí bez zjevné příčiny
Zácpa může být doprovázena i úbytkem váhy. Ovšem pokud cíleně neredukujete hmotnost, je její ztráta vždy důvodem k návštěvě lékařské ordinace.

Jste-li starší 50 let
Po padesátém roce se zvyšuje pravděpodobnost rakoviny tlustého střeva, proto pokud se vaše problémy se zácpou objevily až po padesátce, je lepší nechat si zkontrolovat svůj celkový zdravotní stav. To platí dvojnásob, pokud máte rakovinu tlustého střeva v rodinné anamnéze. Dědičnost tu hraje velkou roli.

Jste těhotná
Těhotenská zácpa je poměrně běžným jevem a nemusí být vůbec nebezpečná. Vhodná je ale konzultace ohledně konkrétního užívaného preparátu. Ne všechny se totiž pro budoucí matky hodí.

Objevují se následky dlouhodobé zácpy
Pokud máte hemeroidy, močové infekce nebo dokonce výhřez konečníku, zavčas všechny tyto problémy svěřte do rukou lékaře.

Čtěte také:

Zdroj: IKEMEUC KlinikaU Lékaře, Wikipedie, I-Receptář: Přírodní projímadlaOrdinace