Proč se naočkovat? Klíšťová encefalitida může probíhat u každého trochu jinak. Může skončit po první fázi, která trvá asi týden, kdy budete cítit příznaky připomínající běžnou virózu – teplotu, bolest hlavy, svalů, únavu a slabost. Může vás ale také dostat do nemocnice, kde strávíte pár týdnů se zákazem cokoliv číst nebo sledovat displej či monitor. Po celou dobu lékaři nebudou bojovat s virem encefalitidy přímo, protože to už není možné. U klíšťové encefalitidy žádný efekt nemají ani antibiotika. Terapie se zaměřuje výhradně na tlumení projevů nemoci jako obrovská bolest hlavy, závratě, světloplachost, únava, horečka, slabost nebo otoky mozku. Pokud budete mít štěstí, odejdete z nemocnice domů a dalších pár týdnů prožijete ve stejném režimu. Bez knížky, televize a mobilního telefonu a bez možnosti trávit čas na slunci. Pracovní neschopnost trvá i u pacienta s „lehčím” průběhem 4–6 týdnů.

kl.jpg

„Klíšťovka“ vás může dostat na vozíček
Může se také stát, že virus napadne kromě mozkových blan a mozku i míchu a prodlouženou míchu. Takoví lidé končí s obrnou svalových nervů, která je může dostat i na invalidní vozík. Obrna se může týkat i dýchacích svalů a tito pacienti poté končí na plicních ventilátorech. Kolik času na nich stráví a jestli se kdy zvednou z vozíčku, není nikdy jisté. Každé infikované klíště totiž vstříkne do člověka jinou virovou nálož a toto množství nikdo předem neví. Proto nehraje roli jen to, zda jde o původně zdravého člověka v plné síle nebo o starší osobu. Tlumení projevů klíšťové encefalitidy můžou komplikovat i další nemoci jako vysoký tlak nebo cukrovka i takové astma, které se běžně objevují u starších lidi i u čtyřicátníků a padesátníků.

Očkování nad 50 let zdarma
Právě z těchto důvodů je očkování pro lidi nad 50 let nově hrazené ze zdravotného pojištění. Ostatním lidem přispívají v rámci preventivních programů zdravotní pojišťovny 500–2000 korun. Plná cena za jednu dávku se pohybuje kolem 1 000 Kč.
624ab407f3243obrazek.jpg

Chránění jste až 2 týdny po druhé dávce
Očkovací proces ale chvíli trvá, proto je dobré nic neodkládat, abyste Byli chráněni, než začnou být klíšťata aktivní. Mezi jednotlivými dávkami je třeba určitý rozestup a také nelze očekávat ochranu hned po první dávce. „Očkování je možné kdykoliv v průběhu celého roku, nezávisle na aktivitě klíšťat. Využití zimních měsíců je vhodné, ale může to kolidovat s výskytem respiračních onemocnění a očkování je odkládáno z důvodu nemocnosti. V sezóně klíšťat lze pak využít zrychlené schéma, kdy jste 14 dní po druhé dávce, tedy po necelém měsíci od zahájení očkování, chráněni,“ vysvětluje MUDr. Lenka Petroušová, Ph.D. z Fakultní nemocnice Ostrava.
624ab4157e052obrazek.jpg*teprve 14 dní po druhé dávce lze očekávat ochranu. Stejné to je u základního i zrychleného očkovacího schématu.