slunce

Když si nebe oblíká modrej hábit… Pak se člověk jako blázen chová, griluje si tělo dozlatova... Slova jedné starší písničky přesně vystihují chování suchozemců. Když už si koledujete o rakovinu kůže, měli byste před ní chránit alespoň vlastní děti.

Že to letos o prázdninách nehrozí? Zaskočilo vás letošní počasí, a vy jste se proto rozhodli hledat slunce jinde? Chystáte se s dětmi k moři?

Mějte se na pozoru! Lékaři totiž dětem mladším dvou let pobyt na slunci  u moře, kde je zvýšené UV sluneční záření, rozhodně nedoporučují. Slunce sice organizmu prospívá, ale může mu i pořádně uškodit.

Lidská kůže je různě citlivá na sluneční paprsky. Někdo se opaluje méně snadno, jiný zhnědne i po pár minutách a další se zase ihned spálí, v lepším případě zčervená. Rozhoduje o tom, jaký jste fototyp.

Dětská kůže je však mnohem jemnější než kůže dospělého člověka, a podle toho také mnohem citlivěji reaguje na UV záření. Musí se proto důsledně chránit před slunečními paprsky a případným úpalem.

  • Miminka a malé děti by se zásadně neměly vystavovat žádnému přímému slunečnímu ozáření, a už vůbec ne v rozmezí kolem poledne, tedy mezi 11. a 15. hodinou.
  • Na slunci děti potřebují klobouček či kšiltovku a oblečení, které ochrání také týl a celkově zakryje tělo. Dokonce dětem, které se šplouchají ve vodě, se doporučuje navléci tričko s dlouhým rukávkem.
  • U nepokrytých částí dětského tělíčka se na pokožku musí nanést specifické, dermatologicky otestované přípravky chránící před sluncem. Ochranný faktor by rozhodně neměl být nižší než 25. Nezapomeňte ani na rty a nátěr často opakujte.
  • Pokud si malé děti pokrývku hlavy neustále sundávají, měla by se celá vlasová část hlavy dítěte potřít přípravkem chránícím jemnou pleť před účinky slunečních paprsků. Vlasy je pak možné bez problémů umýt.

Od kdy by se podle vás směly malé děti vystavovat intenzivnímu slunečnímu záření? Kdy už může začít jezdit k moři?