Když jich je dvanáct a sejdou se na jevišti Divadla Radka Brzobohatého v režii Hany Gregorové!

divadlo

Recenzi pro vás napsal Filip Jan Zvolský, profesionální divadelní kritik (a také spisovatel, režisér, scénárista a herec). Tímto mu děkuji, že mě zastoupil v roli diváka (určitě se dostavím příště) a věřím, že vás jeho dojmy zaujmou:  

Ať už znáte kultovní film Sydney Lumeta…

nebo jdete na představení zcela neznalí příběhu, vývoj vás díky skvělým hereckým výkonům a dokonale vyváženému tempu inscenace dostane. Kam až může dojít předem jasné jednání dvanácti porotců o vině či nevině člověka?!?

divadlo

Do místnosti, jejíž zjevné nepohodlí…

dokresluje scéna Josefa Jelínka, vchází dvanáct mužů, kteří mají rozhodnout, zda mladík zabil svého otce. Jak se dozvídáme, jedině hlas dvanácti z dvanácti rozhodne, že mladík skončí na elektrickém křesle. Vše se zdá být předem jasné. Ze slov přicházejících, kteří se baví zdánlivě jeden přes druhého a přesto tak, aby divák vždy slyšel to, co má, je jasné, že verdikt poroty bude jasný za pár minut.

Vina se jeví takřka nezpochybnitelná.

A hlasování všech dvanácti porotců spíše formalitou po třídenním soudním stání. Ale opravdu půjde jen o formalitu? Stačí, když se objeví jeden hlas proti... a ten se objeví! Porotce číslo 8, ztvárněný Ernesto Čekanem, si není jistý, že mladík je nevinen, ale také si není jistý jeho vinou. Prostě jen nedokáže s klidným svědomím poslat člověka na smrt. 

divadlo

Od tohoto okamžiku se dusno...,

které panuje v místnosti kvůli letnímu počasí, pomalu dostává mezi porotce. Fakta je nutné probrat podrobněji a divák se teprve zpětně dozvídá detaily případu, který je souzen. Dozvídá se ale i minipříběhy, stejně jako zásadní životní dramata dvanácti porotců. A nejen to, mnohdy se dostáváme až na dřeň samotných lidských osobností, které se zde postupně odhalují tak, jak se odhaluje i samotný případ vraždy.

Díky skvělým hereckým výkonům...

a přesně vykresleným charakterům je divák doslova vtažen do děje a z uzavřené místnosti porotců se tak stává veřejná soudní síň, kde se v průběhu večera mění poměry obhájců a žalobců a nová „lidová porota“ se rekrutuje mezi obecenstvem.

divadlo

Jak padají nové a nové argumenty pro a proti…,

nejeden divák si sám v sobě začne říkat – jak bych asi rozhodoval já? Dokázal bych si být natolik jist něčí vinou, že bych toho člověka poslal na smrt, nebo bych se spíše klonil k těm nejistým, co raději řeknou „nevinen?“ A dokázal bych od tohoto rozhodování zcela oddělit své životní zkušenosti, svůj vlastní životní příběh? Dokázal bych být opravdu nezávislým soudcem..?

Jak případ nakonec dopadne?

Přesvědčí jeden nejistý jedenáct jistých? Nebo jedenáctka zlomí dvanáctého? To vám samozřejmě neprozradím, abyste nepřišli o možnost sledovat a odkrývat krok za krokem, vteřinu za vteřinou příběh hry a užívat si nečekaná překvapení, která přicházejí s každým okamžikem hry. A pokud byste snad měli strach, že vás čeká dramatický a zcela vážný večer, kdy budete stále napjati jak struny, toho se bát nemusíte.

divadlo

Prostoru pro humor je ve hře dostatek a nejednou sál doslova burácí smíchem. Ale mnohdy se jedná o smích, co mrazí…. Smích z toho, jak nám divadlo opět nastavilo zrcadlo. Ale proto do divadla přeci chodíme, ne?

Zdroj fotek: www.divadlorb.cz

Reklama