Za ideální věkový rozdíl mezi sourozenci považují odborníci 2 až 3 roky. To znamená, že nejvhodnější by bylo otěhotnět plus minus 20 měsíců od předchozího porodu. Jenže naše tělo nefunguje na povel. A navíc má každá rodina odlišné priority. Možná to budete i vy, kdo si na dalšího potomka počká mnohem déle, nebo si naopak porody „odbydete“ krátce po sobě. Jaká jsou pozitiva a co budete muset překousnout v případě, že se vám druhé miminko narodí dříve, než je všeobecně doporučováno?
5a535d778b784obrazek.jpg

Otázka zdraví

Pokud jste byla v průběhu prvního těhotenství naprosto zdravá a vydrželo vám to i po porodu, není se většinou čeho obávat. Vaše tělo by mělo, čistě teoreticky, bez problému zvládnout i druhé těhotenství a porod.

Jinak tomu ale může být v případě, že se u vás vyskytly nějaké komplikace. Tělo se nestihne za tak krátkou dobu dát zcela dohromady. Podle mezinárodní studie, která zkoumala těhotenství více než jedenáct milionů žen, stoupá při brzkém otěhotnění po předchozím porodu riziko předčasného porodu, nízké porodní váhy miminka nebo preeklampsie. Riziko se začíná snižovat při porodech dělících od sebe rok a půl.

 • Někteří lékaři naopak vyzdvihují fakt, že čím dříve po porodu otěhotníte, tím lépe si děloha tento stav „pamatuje“, vyrovná se s ním a také průběh porodu by měl být snazší. To je ale vždy velmi individuální.
 • Pokud jste rodila císařským řezem, pak byste měla s dalším otěhotněním počkat, dokud se nezahojí jizvy. Lékaři doporučují neotěhotnět po nekomplikované operaci alespoň půl roku. V ostatních případech déle.
 • U žen, které rodily císařským řezem před méně než dvěma roky, je až trojnásobně vyšší riziko prasknutí děložní stěny při následném vaginálním porodu. Ačkoli k této komplikaci dochází jen v malém počtu případů, lékaři se přesto většinou raději přiklánějí k sekci i při druhém porodu.
 • I když jste zdravá, pro tělo je dobré, stihne-li se po porodu vrátit do svého (skoro) původního stavu a načerpat nejen síly, ale také například železo a další vydané látky.
 • Pokud jste bojovala při prvním těhotenstvím s těhotenskou cukrovkou, měla byste se dát po porodu do pořádku a zhubnout pár kilogramů, doporučí-li to váš lékař. Pokud totiž patříte k ženám s nadváhou, stoupá u vás riziko, že časem onemocníte cukrovkou 2. typu.
 • Na škodu není ani to, když stihnete shodit přebytečné kilogramy a nevršíte na ně ty z dalšího těhotenství.

Potřeby dítěte

Mít dvě děti velmi krátce po sobě je něco jako byste měla dvojčata. To má samozřejmě své výhody i nevýhody.

 • Prvorozený potomek stále ještě vyžaduje vaši nepřetržitou péči a pozornost. To samé ale potřebuje i nový člen rodiny.

  5a535e480a83dobrazek.jpg

 • Připravte se na to, že se v těhotenství nevyhnete zdvihání již dost těžkého kojence a jeho kočárku. A co teprve, když místo kočárku používáte nosítko…
 • Pokud bylo vaše první těhotenství bez komplikací, nikde není řečeno, že takové bude i to druhé, byť bychom vám to přáli. A starat se o malé miminko při celodenních „ranních“ nevolnostech, nebo dokonce při rizikovém těhotenství, to není vůbec snadné.
 • Čím menší prvorozený potomek je, tím složitěji mu budete vysvětlovat, že bude mít sourozence.  A že by na něho neměl žárlit, a měl by se smířit s tím, že maminka není už jen jeho.
 • Děti v podobném věku si hrají s podobnými hračkami. Zní vám to jako výhoda? Možná, ale připravte se i na to, že o ně mezi sebou budou pravděpodobně bojovat. Časem si spolu ale naopak skvěle vyhrají, takže budete mít klid. Snad.
 • Čím blíže věkem si děti jsou, tím bližší bývá jejich vzájemný vztah. Mají totožné zájmy i starosti, které spolu mohou řešit.

A co vy?

Také pro vás osobně bude mít tahle mince dvě strany. Když ale přečkáte náročné období, pravděpodobně si budete toto řešení pochvalovat.

 • Celkově nebudete mít moc času užít si své druhé těhotenství. Až vám to nejspíš přijde líto.
 • Výčitky můžete mít následně i proto, že jedno dítě zanedbáváte pro to druhé. Na střídačku.
 • Mnohem dříve se dostanete z kolotoče nočního vstávání, plenek, kojení, příkrmů a dalších vyčerpávajících libůstek.
 • Dětské nemoci pravděpodobně prodělají společně. To je výhoda (odbydete si to při jednom) i nevýhoda (dvě mrzuté děti jsou zkrátka víc, než jedno).
 • Dříve se vrátíte do práce a můžete, v rámci možností, opět budovat svou kariéru a vydělávat peníze.

POZOR! Pokud porodíte druhé dítě, a nastoupíte na druhou rodičovskou dovolenou dříve, než stihnete vyčerpat první rodičovský příspěvek, zbytek „vašich“ peněz propadne státu a vy rovnou začnete čerpat příspěvek na druhé dítě. Můžete tak přijít o desítky tisíc korun. Naštěstí je od počátku letošního roku možné v některých případech čerpání rodičovského příspěvku navýšit. O tom si můžete přečíst v článku Maminky, přihlaste se o peníze! Rodičovský příspěvek je od roku 2018 plný změn.

Chcete to naopak?

Zajímá vás, jaké přednosti a nedostatky má početí druhého dítěte déle než za čtyři roky po tom prvním? To se dozvíte už v zítřejším článku.

Čtěte také:

Uložit