antikoncepce

Nejčastějším důvodem selhání hormonální antikoncepce je zapomínání nebo nepravidelné užívání pilulek. Je prokázáno, že až 47 % žen si zapomene vzít jednu tabletku v cyklu! Dvě nebo více tablet během jednoho měsíce zapomene užít až 22 % žen. S věkem žen se kupodivu zapomínání na antikoncepci zmenšuje, což možná souvisí s větší zodpovědností vůči sobě i svému okolí. Možná také s tím, že čím déle ženy antikoncepci užívají, tím více si zvykají na pravidelnost. Navíc zralejší ženy mají zaběhnuté stereotypy - vstávají ve stejnou hodinu, chodí pravidelně do práce, uléhají do postele také přibližně ve stejnou dobu. Naproti tomu třeba studentky mají nepravidelný denní režim. Studentkám lze závidět jejich nepravidelný způsob života, zejména hodně volného času, večírky a každý semestr jiný rozvrh.

Vynechání jediné tablety (hlavně ze začátku cyklu) nemusí, ale může vést k otěhotnění. Hormonální antikoncepce je sama o sobě velmi spolehlivá metoda ochrany před početím. Jejím hlavním nepřítelem je člověk, tedy lidský faktor a chybné užívání. Dalšími skrytými nepřáteli pilulek jsou zažívací obtíže a další léky.

Zdravé plodné ženy většinou neužívají kromě pilulek žádné další léky pravidelně každý den. Netrápí je žádná nemoc, která by se jim připomínala bolestí nebo jinými potížemi. Jejich tělo jim nedává žádný signál, aby pravidelně braly své „léky“, protože bez tablet se cítí stejně dobře jako s nimi. Je potom zřejmé, že pilulky proti početí se zapomínají mnohem častěji než jiné léky.

Ačkoliv zapomínání či nepravidelnost v užívání patří mezi nejčastější důvody selhání pilulek, existují i další nezanedbatelná rizika:

Zvracení a riziko selhání tablet

Každá tableta potřebuje nějakou dobu setrvat v trávicím traktu, aby se vstřebala. Vstřebávání zažívacím traktem je ohroženo žaludečními a střevními komplikacemi. Ne všechny uživatelky hormonální antikoncepce jsou obeznámeny s riziky selhání pilulek při zvracení či průjmu. Pokud dojde ke zvracení do čtyř hodin od užití tablety, je nutné ji považovat za potenciálně nevstřebanou, a tudíž vynechanou. Podle situace (kdy byl poslední pohlavní styk, kolik hodin uplynulo od požití pilulky) je třeba spolknout další tabletu nebo se pro jistotu chránit ještě jiným způsobem (např. kondomem).

Selhání antikoncepčních tablet při průjmu

Účinné látky z tablet se vstřebávají nejen v žaludku, ale také v tenkém střevě. Dietní chyba, poruchy trávení nebo střevní chřipka mohou výrazně snížit účinek pilulek. Pokud dojde po dvou až třech hodinách od užití pilulky k průjmu, může být antikoncepční účinek narušen. To se ovšem týká  spíše akutních a silnějších průjmů; u jednorázového průjmu by nemělo dojít ke snížení ochrany proti početí. Nicméně určitá obezřetnost je vždy na místě.
U kombinovaných obtíží – souběh průjmu a zvracení je riziko špatného vstřebání tablety mnohokrát větší. Zastavení průjmu aktivním uhlím nebo jinými přípravky (např. Smecta) nezachrání spolehlivost antikoncepce, protože snižuje vstřebávání, a tím účinky všech tablet užitých 2 hodiny před nebo po užití léku zastavujícím průjem. Ženy, které používají perorální kontraceptiva, by se měly pojistit v období užívání tzv. „zahušťovačů stolice“ i jinou formou antikoncepce.

Vzhledem k tomu, že spermie mohou v pochvě přežívat dva až pět dnů, svou roli hraje i to, jak dlouho po nechráněném styku došlo u ženy k průjmu či zvracení. Pokud si žena není jistá, jak se má zachovat, měla by konzultovat danou situaci s lékařem nebo lékárníkem.

Mít zažívací obtíže a zůstat chráněná

Zvracení ani průjem nemá na rozdíl od tablet žádný vliv na účinek antikoncepční náplasti nebo jiných netabletových forem kombinované hormonální antikoncepce. Účinné látky podávané ústy procházejí zažívacím traktem, poté játry a teprve pak jsou propuštěny do dalšího cévního oběhu. Účinné látky v antikoncepční náplasti pronikají do organizmu kůží (obvykle přes středně průchodnou pokožku na pažích, zádech či břichu) a vstřebávají se přímo do krve. Obcházejí tak trávicí trakt a díky tomu jsou ušetřeny negativních vlivů kyselosti žaludku, různých enzymů nebo mikrobiálních látek ve střevě, které mohou snižovat jejich účinnost.  Kromě zvracení či průjmu může dojít k selhání účinku pilulek taky kvůli vzájemnému ovlivňování účinných kontracepčních látek s jinými léky.

Antikoncepce užívaná jinak než ústy

 V široké nabídce hormonální antikoncepce existují takové druhy antikoncepce, které obcházejí zažívací trakt a jejichž účinek není ovlivněn zvracením ani průjmem. K nejoblíbenějším patří např. antikoncepční náplast nebo nově také vaginální kroužek..

Na rozdíl od antikoncepce užívané ústy je výhoda těchto kontraceptiv v tom, že se účinné látky se prvotně vstřebávají do cévního systému a teprve poté prochází játry. To umožňuje redukci dávek, minimalizaci nežádoucích účinků a lékových interakcí. Vstřebávání tablet ze zažívacího traktu může nepředvídatelně kolísat, kdežto vstřebávání kůží zajišťuje stabilní hladinu hormonů.

Antikoncepční náplast

Netabletové formy antikoncepce přinášejí větší komfort a eliminují chybu v užívání (vynechání tablety nebo její opožděné užití). Antikoncepční náplast i kroužek uvolňují hormony pozvolna do organismu, nedochází tedy k hormonálním výkyvům v průběhu dne. Jejich účinek neohrozí ani opožděná výměna, protože působí jiným mechanismem než tablety. Náplast je určitě vhodnou variantou pro ženy, které trpí nevolností pravidelně po polknutí tablety. Stejně tak uživatelky, které trpí nevolností i později během dne (a pravděpodobně se jedná o nežádoucí účinek pilulek), by měly vyzkoušet transdermální aplikaci dříve, než přistoupí k jiné formě antikoncepce.

MUDr. Martina Hourová
soukromá gynekologicko-porodnická praxe