Kdy je nejvhodnější doba v životě ženy pro to, aby se stala matkou? Ve dvaceti? V pětadvaceti, nebo snad ještě později? Má žena mít dítě hned, jak ukončí školu, nebo si má nejdříve vybudovat pozici v zaměstnání?

Před rokem 1990 se věk matek prvorodiček pohyboval v rozmezí 20-24 let. (Já sama jsem v roce 1981 byla ve svých 26 letech  nejstarší na celém porodnickém oddělení.) Ale už v roce 1995 se věková hranice posunula, pro první dítě se ženy rozhodovaly ve věku 25-28 let. Dnes přibývá stále více žen, které přivádějí své dítě na svět až ve svých třiceti letech. Samozřejmě tu hraje svou roli i vzdělání žen, čím vyšší, tím vyšší je i věk prvorodičky.

Tady jsou názory některých žen, kterých jsme se zeptali, kdy mít dítě:

Studentka gymnázia (za dva měsíce bude maturovat), 19 let: Nejradši bych se dostala na vysokou, pak ještě pár let pracovala a cestovala. No, dítě až tak ve třiceti. Jo a pokud bych náhodou otěhotněla dřív, tak si to samozřejmě nechám, to je jasný.

Učitelka gymnázia, 27 let: Učím třetí rok a už na tom pracujeme. Myslím, že do třiceti bychom to měli zvládnout.

Absolventka právnické fakulty, nyní lektorka, 30 let: Děti mám ráda, ale nechci přivést dítě do tohohle světa. Je to nezodpovědnost vůči tomu tvorečkovi. Takže zatím dítě nechci. 

Účetní, 40 let: Chtěla jsem si nejdřív pořádně užít života. Takže jsem v třiadvaceti šla na potrat. Dítě jsem ještě nechtěla. Když mi bylo o deset víc, začaly mi zběsile tikat biologické hodiny. Teď je mi 40, běhám po doktorech a pomalu mi začíná být jasné, že dítě mít nebudu. Kdybych tak mohla vrátit čas...

Prodavačka, 48 let: Vdávala jsem se ve dvaceti a samozřejmě jsem hned chtěla dítě. Tenkrát to byl nejlepší věk. Jenže jsem měla nějaké zdravotní problémy, takže se Michal narodil, až když mi bylo 28. Dneska si myslím, že to bylo dobře, určitě jsem si to víc "vychutnala" než jako dvacetiletá holka.

Důchodkyně, dříve ošetřovatelka zvířat, 60 let: Kdybych měla dceru až ve třiceti, jak je to dneska v módě, bylo by jí dneska taky třicet a rozmýšlela by se, zda už mít dítě. Ale já jsem spokojená, že se mi narodila ve dvaceti. Jitce je dnes 40 a já mám osmnáctiletou vnučku. Těším se, že si ještě užiju i pravnoučata.

Ženská sestra, 45 let: Je jasné, že z hlediska fyziologického je lepší, když žena rodí ve dvaceti než ve třiceti nebo později. Jenže ono to má ještě spoustu dalších hledisek. Partner, práce, bydlení. Takže je těžké jednoznačně říct, kdy je ten nejvhodnější věk. Rozhodně by to ale mělo být do těch třiceti. Pak se s každým rokem zvyšují zdravotní rizika.

A co si myslíte vy?