únava

Včera jsem měl hektický den. Z práce jsem vyrazil rovnou ke švadleně Johance, která mi šije kostým na šermířské vystoupení, od ní do autoopravny pro kamarádovo auto, které jsem mu nechával u jiného kamaráda opravit. S autem pak do bazaru, abych kamarádovi ušetřil cestu. Když jsem se vracel domů, myšlenkami už na herním večírku, který mě tento večer čekal, přišla mi SMSka: „Miláčku, neděs se a přijď za mnou na Karlák do nemocnice, maminku odvezla sanitka.“

Instrukce jsem nedodržel a propadl panice. Když jsem dorazil do nemocnice, zrovna maminku přiváželi: Byl to akutní zánět žaludku, ale protože má maminka panickou hrůzu z nemocnic, vzali jsme ji domů.

Herní večírek se pochopitelně nekonal, zrušil jsem ho ještě při posedávání v čekárně ambulance. Doma jsme maminku zababušili do všemožných dek a přikrývek a začali ji léčit. Podle pokynů jsme ji prolévali tekutinami horem dolem a ládovali prášky na ulehčení žaludku. Další věc, která se včera večer moc nekonala, byl spánek.

Asi znáte ty stavy, kdy by se člověk nejraději studem propadl. Trapné zvracení a ještě trapnější průjem – přesně tyhle věci maminku postihly. Když si to ještě mixnete s žaludeční křečí, dostanete výsledek, který se rovná probdělé noci. Nestěžuju si, rád se o maminku postarám a Pája (šéfredaktor) mi naštěstí dovolil pracovat z domova, ale popravdě takové pytle pod očima, jaké jsme měli s ženou ráno, jsem už dlouho neviděl.

Věděla jste, že...

Noční spánek se obvykle skládá ze čtyř až sedmi cyklů? Každý tento cyklus má čtyři, respektive pět fází.

  • 1. fáze – usínání (několik sekund až 20 minut), smysly se pomalu odpoutávají od okolního prostředí. Mozek vysílá nejprve vlny alfa.
  • 2. fáze – rytmus théta (několik sekund), upadáme do skutečného spánku.
  • 3. fáze – sestup do hlubokého spánku (asi 10 minut). Během této doby se směšují vlny théta a delta.
  • 4. fáze – hluboký spánek (20 až 30 minut). Během této fáze mozek vysílá převážně vlny delta.

Po čtvrté fázi se skokově dostáváme do fáze druhé, a ačkoli zcela spíme, dochází k paradoxnímu spánku (též fáze REM), ve kterém se mozková aktivita blíží bdělému stavu s vlnami alfa a beta. Oči se rychle pohybují a pozorují sny - v této chvíli dochází k fyziologickým reakcím na sny, u mužů například k poluci. Následně se buď budíme (jsme-li dost vyspalí), nebo sestupujeme opět do hlubokého spánku po fázích (2, 3 a 4; REM, 2, 3 a 4; REM, 2, 3 a 4...).

únavaA tak se zrodilo téma mého dnešního článku - vím, že není nic moc, ale když člověk padá hubou na klávesnici... akhjbddddddd... doufám, že mi to tentokrát odpustíte. Navíc mi přijde nevyspání jako docela dobrý námět k diskuzi: Kdy jste se naposledy nevyspala vy? Jaký to mělo důvod? I když, možná by ta otázka mohla být položena opačně, vzhledem k tomu, jak moc dnes lidé pracují: Kdy jste se naposledy opravdu dobře vyspala?

 

Reklama