Včera jsem měl hektický den. Z práce jsem vyrazil rovnou ke švadleně Johance, která mi šije kostým na šermířské vystoupení, od ní do autoopravny pro kamarádovo auto, které jsem mu nechával u jiného kamaráda opravit. S autem pak do bazaru, abych kamarádovi ušetřil cestu. Když jsem se vracel domů, myšlenkami už na herním večírku, který mě tento večer čekal, přišla mi SMSka: „Miláčku, neděs se a přijď za mnou na Karlák do nemocnice, maminku odvezla sanitka.“
Instrukce jsem nedodržel a propadl panice. Když jsem dorazil do nemocnice, zrovna maminku přiváželi: Byl to akutní zánět žaludku, ale protože má maminka panickou hrůzu z nemocnic, vzali jsme ji domů.
Herní večírek se pochopitelně nekonal, zrušil jsem ho ještě při posedávání v čekárně ambulance. Doma jsme maminku zababušili do všemožných dek a přikrývek a začali ji léčit. Podle pokynů jsme ji prolévali tekutinami horem dolem a ládovali prášky na ulehčení žaludku. Další věc, která se včera večer moc nekonala, byl spánek.
Asi znáte ty stavy, kdy by se člověk nejraději studem propadl. Trapné zvracení a ještě trapnější průjem – přesně tyhle věci maminku postihly. Když si to ještě mixnete s žaludeční křečí, dostanete výsledek, který se rovná probdělé noci. Nestěžuju si, rád se o maminku postarám a Pája (šéfredaktor) mi naštěstí dovolil pracovat z domova, ale popravdě takové pytle pod očima, jaké jsme měli s ženou ráno, jsem už dlouho neviděl.
Věděla jste, že...
Noční spánek se obvykle skládá ze čtyř až sedmi cyklů? Každý tento cyklus má čtyři, respektive pět fází.
- 1. fáze – usínání (několik sekund až 20 minut), smysly se pomalu odpoutávají od okolního prostředí. Mozek vysílá nejprve vlny alfa.
- 2. fáze – rytmus théta (několik sekund), upadáme do skutečného spánku.
- 3. fáze – sestup do hlubokého spánku (asi 10 minut). Během této doby se směšují vlny théta a delta.
- 4. fáze – hluboký spánek (20 až 30 minut). Během této fáze mozek vysílá převážně vlny delta.
Po čtvrté fázi se skokově dostáváme do fáze druhé, a ačkoli zcela spíme, dochází k paradoxnímu spánku (též fáze REM), ve kterém se mozková aktivita blíží bdělému stavu s vlnami alfa a beta. Oči se rychle pohybují a pozorují sny - v této chvíli dochází k fyziologickým reakcím na sny, u mužů například k poluci. Následně se buď budíme (jsme-li dost vyspalí), nebo sestupujeme opět do hlubokého spánku po fázích (2, 3 a 4; REM, 2, 3 a 4; REM, 2, 3 a 4...).
Nový komentář
Komentáře
spíš dumám,kdy jsem se naposled vyspala...měla jsem deset zkoušek,dodělat bakalářku,přes den jsem měřila,přes noc psala,do toho mi začal stávkovat počítač,officy mazaly změny ve wordu,v prezentaci..a neomylně večer předtím,než jsem měla odevzdat další verzi..takže posledních pár týdnů vůbec..ale zejtra,zejtra se vyspím:-)
otazka by mela stat, kdyz jste se naposled vyspala, tedy alespon pro mne.
ja se poradne nevyspala od te doby ,co mam deti, takze 6.5 roku. kdybych poscitala noce, kdy jsme spala bez buzeni, pri jejich otoceni, tak by se mi mozna vesli na prsty od rukou.
olga ebertová — #16 Určitě se dnes vyspíte, všechno se v dobré obrátí.
Dante Alighieri — #1 Přeji úspěch a pak dobré pospinkání.
Už bych vážně měla jít spát..
Já už taky nevím, kdy jsem se naposledy vyspala .... malému je už skoro 6 měsíců, ale jeho mozeček stále nechce pochopit, že v noci se spí a kojím přesně po dvou hodinách :-(
dělám na směny,nemám problémy se spaním.
idiska — #25 tak to já vím přesně, třetí den v nemocnici po operaci žlučníku. Předtím dlouho ne a od té doby už pár měsíců taky nic...
napsledy za včerejška na dnešek...spíš si nemůžu vzpomnout, kdy jsem se naposled vyspala
Ja jsem taky nocni suva... Nejsem schopna se dostat do postele pred pulnoci. Takze se cely tyden nevyspim, protoze budik [dva budiky] mi zvoni v pul sedme. Tak dvacet minut se premlouvam - a moje hafina me taky zurive premlouva - k tomu, abych vylezla.
A jsem rano jak zpomalena. Vcetne venceni, nakrmeni psa a uvedeni se do stavu, ve kterem se me verejnost nelekne, mi trva tak 45 min.
Pak spim cestou do prace, takze se v praci nasnidam a tim ziskam cas se podruhe probrat...
Marcela Jelínková — #20 Taky jsem noční sova, ale tabletky teda nezobu... br.
mmarianne — #17 V pohodě, mohl jsem to tam napsat rovnou
olga ebertová — #16 A co budík - přežil? Nebo to bylo jeho poslední zvonění
Vzhledem k bývalým nočním službám mám převrácený biorytmus,takže si sem tam pomůžu tabletkou.
Dneska,včera,předevčírem...
Já co sem v důchodu (půl roku) ,tak mam pocit že sem se pořádně nevyspala! Nic mě nehoní ,tak chodim spát nejdřív v půl 1 ,ale klidně i ve dvě a vstávám v8
,Někdy v7.A když tu byl vnuk,tak každý ráno od6 nespala!
Musim stim něco udělat!Každej den si řikám pudu v 11 spát! a nikdy nepovede! A to v zime byl pes ve verandě a každý ráno mě v 7 budil! Když sem chodila do práce ,na směny ,tak při ranní vstávala v 4.45 a večer chodila spát tak v 10hodin,někdy dřív ,někdy později. A při odpolední sem šla většinou v tu 1 hodinu a spala do 9.
Jakub D. Kočí — #11 Tak to máte naprosto pravdu. To mám doma z první ruky. Myslela jsem si, že je maminka mladší. Teď chápu a omlouvám se.
Nevyspala jsem se dnes v noci,syn byl na stomatochirurgickém zákroku.Pusa ho celou noc bolela,má v ní dva stehy a celou noc jsme chodili vyplivovat krev a vyplachovat pusu heřmánkem.Usnula jsem asi v 5 ráno a v 6 mi už statečně zvonil budík.Dnes jsem na odstřel s šíleně bolavou hlavou.
Naposledy jsem se nevyspala, když jsem začínala mít zpoždění a dumala jsem nad tím, jestli kašlat na antikoncepci byl ten správný tah...Už spinkám jako Růženka