Zapomeňme pro jednou na rady maminek a babiček a nechme dítě, aby se rozhodlo samo, kdy si chce sednout. Až teprve v tu dobu bude totiž na sezení připravené a nebude si ničit páteř jako při pasivním posazování, které bylo dříve trendem. Tím, že nebudeme dělat nic, mu tentokrát prospějeme nejvíc.
Nezaměňujme proto pasivní posazování se správným a zdravým sezením, ke kterému dítě dospěje samo přirozeným vývojem, a až v tu správnou chvíli, kdy má posílené zádové svalstvo, a je tak na tento důležitý vývojový krok připravené. Sed je totiž komplikovaným vývojovým cílem, ke kterému je nutno postupně dospět. Většinou ho předchází plazení, poloha na kolínkách a lezení. Lezení je tedy cestou k tomuto cíli, které ale dítě často úplně vynechá, budeme-li ho posazovat sami.
Trend pasivního posazování dětí byl masově prosazován v 70. a 80. letech minulého století a naše maminky ho praktikovaly bez vědomí, že by nám tím nějak ubližovaly. Teprve poté, co naše generace dospěla, zjistilo se, že pasivní posazování v dětství vede k mnoha problémům spojeným zejména s bolestmi zad a špatným držením těla
Pasivním posazením rozumíme nejen to, když dítě sami do sedu posadíme a obložíme ho např. polštáři, aby nespadlo, ale také to, když dítě za ručičky do sedu vytáhneme. Vytahování do sedu za ručičky by se vůbec dělat nemělo. Jedná se o tzv. trakční test, který by měl být prováděn pouze pediatrem v poradně a slouží k zjištění stupně vývoje dítěte v určitém věku.
Dalším příkladem špatného posazení je i případ, kdy se dítě s pomocí nějakého předmětu vytáhne do stoje samo a pak si „kecne“ zpátky na zadeček. Tento způsob byl zřejmě tou hlavní příčinou, která vedla ke špatným způsobům manipulace s dítětem v generaci našich rodičů i prarodičů. Děti byly tenkrát hojně nechávány v postýlkách, a to nejen v době spánku, dávaly se tam i na hraní. To mělo za následek, že se děti vytahovaly za šprycle, přitahovaly se a následně padaly na zadeček. Sedět se pak nechávaly, aby si v postýlce mohly hrát. Dnes již většina dětí mívá rozdělen prostor na spaní a na hraní a většina herních aktivit probíhá na zemi, na speciálních hracích dekách, pěnových puzzle nebo kusových dětských koberečcích.
Generace před námi tak předpokládaly, že dítě by mělo samo sedět už ve věku 6 měsíců. My již nyní ale víme, že průměrné dítě je schopné se samo posadit až přibližně v 9 měsících věku. A maminky by neměly panikařit, ani když to trvá trochu déle. Každé miminko je přece jen originál a postupuje tempem, které mu vyhovuje. Výjimkou nejsou ani děti, které pořádně nesedí ještě v roce, za to ale třeba již stojí a obchází nábytek. Velcí šikulové to zas všechno mohou naopak zvládnout i o něco dřív.
Když je dítě na sed připravené, dostává se do něj z polohy vkleče na kolínkách. Z této pozice na všech čtyřech se dítě posune na bok a pak postupně předsune jednu i druhou nožku, až sedí na zadečku. Prvním pokusem je tzv. šikmý sed, kdy dítě sedí ještě trochu na boku a opírá se o ručičky. Postupně jen o jednu, pak se rovná a zvládne sed i bez opírání. Šikmý sed, do kterého se dítě dostane z polohy na všech čtyřech, je podle odborníků ten jediný správný zdravý způsob, jak by se mělo miminko dostat z lehu do sedu.
Dítě, které se ještě není schopné posadit samo, bychom tedy k sezení rozhodně neměli nutit, posazovat ho sami ani vytahovat za ručičky. Vhodné není ani umísťovat dítě na delší než nezbytnou dobu do autosedačky, jídelní židličky, nebo ho nosit v krosničce. Pro tyto potřeby nám lépe poslouží tzv. lehátka a nosítka či šátky pro nejmenší.
A jakou máte zkušenost vy? Jste z generace, kdy jste „posazovala“, nebo jste „posazovaná“? Nebo se to u vás v rodině dělalo jinak? A co vaše děti, kdy ty se poprvé posadily?
Čtěte také:
- Když rostou první zoubky...
- Plavání miminek: Má nějaký přínos, nebo je pro děti v tak útlém věku úplně zbytečné?
- Ucpané slzné kanálky – velké trápení, přesto se dá řešit rychle a efektivně
Nový komentář
Komentáře
Když se ale dítě posadí v šesti měsících samo, tak ho přece nebudu nutit lehat. To dělala synovci doktorka. Sám se u ní posadil a ta hysterčila: Hned ho položte, ještě nemůže sedět. Přivazovat ho k postýlce??
Moje dcera nechtěla vůbec sedět a tak začala dřív chodit než si sama sedla. Už je to hromada let , ale byla to celkem legrace, protože lezla jako rak po zpátku a pak se ji nějak podařilo stoupnout a udělala pár kroků. To měla už devět měsíců.
nemělo by se moc uspěchat
pozdě, tenhle článek jsem si měla přečíst dříve, už ani nevím zda jsme syna posazovali brzo nebo né. Jen vím že při lezení nejdříve couval, však je to taky rak :-)
ech, som sa ja teraz dozvedela. Ešte by som prijala pojednanie o strave dieťaťa v tých 70-80 rokoch minulého storočia a teraz. No myslím, že napriek tomu, že som synov nenútila sedieť obložených vankúšami a neťahala ich za ruky, vedome som im podľa dnešných pravidiel ubližovala, pretože som ich úmyselne pokladala na bruško, aby si dvíhaním hlavy spevňovali chrbtové a brušné svaly. Dnes je to to najväčšie zlo. Nepodkladala som im pod hlavu pri ležaní a spaní žiadne vankúše, dbala som na to, aby spali vo vodorovnej polohe a asi som staromódna, pretože tých detí poskŕčaných vo vajíčkach mi je úprimne ľúto. A takisto mi je ľúto, že sa teraz vyrábajú menšie kočíky a väčšie dieťa tam už nemá dostatok priestoru na "rozvalenie sa" pri spánku.
Vadí mi, keď sa všetko, podľa čoho sme sa držali my, a tiež sme preferovali nové poznatky medicíny , šmahom ruky zavrhne ako zlé. A mimochodom, moji synovia sedeli zhruba od tých 6 mesiacov. Chrbticu zničenú nemajú. Nevlastnia ani len tú skoliózu a vystretí chodia, akoby mali vzadu pravítko, že by im kde aká modelka závidela.
hubajda — #10 To věřím,radši nespěchat!
Už je to dávno a vnoučata nikde v dohledu tak že vážně nevím ale asi jsem to nechala na nich jak se jim chtělo ale byli oba čilí tak asi brzo ?
no pokud moje paměť sahá, tak v tomto případě čím dřív tím líp neplatilo nikdy....
To už je hodně let, co jsem tohle musela řešit :)
Také už uplynulo spoustu času, kdy jsem toto s dětičkami řešili. Dobrý článek.
Až se mu bude chtít sedět, tak bude sedět...nutit ho?...tak to fakt ne
je to už dávno,co jsem měla tyto krásné starosti
Judo — #5 presne tak moji spoluzacku brzo posadily a mela propadlej hrudnik musela jit na zakrok mela problemy s dychanim
starší dcera si sama sedla v 10 měsících, nechala jsem tomu volný průběh
s mladší jsme jezdili a stále jezdíme rahabilitovat, ta měla a má vše vydřené
Syn si sednul v 11ti měsících. Od asi 4 měl tendenci se v kočárku přitahovat a sedat si, tak jsem ho začala kšírovat, aby nemohl. Plazil se, lezl, s oporou stál a teprve potom seděl. Chodit začat v 16ti měsících a rovnou sám, žádné vodění za ručičku. Pohybově je docela nadaný. Když vidím uměle posazovaná dvouměsíční mimina, jímá mě hrůza. A když mi známá, bývalá dětská sestra, říkala, že svoje děti kdysi dávno před více než 30ti lety přivazovala plínou k noze postele, aby seděli na nočníku, když ještě sedět neuměli, to se mi udělal nevolno.
Někdy se divím, že jsme vůbec naživu, když se na nás páchaly v minulosti tak hrozné věci
Mě teprve čeká zvedání hlavičky,lezení a pak až sezení
Dítě se posadí,až když je na to připravené,nemá cenu spěchat.
Moje maminka mne porodila v době kdy se asi posazovalo a páchaly se další a hroší dnešním pohledem zhůvěřilosti. Já jsem si počkala, až se mé děti posadí samy, bo jsem rodila celkem nedávno a výsledek. Ani maminka, ani já nebo mé děti netrpíme žádným onemocněním pohybového ústrojí, tak si říkám, jestli se kolem toho nějak mopc nenadělá
Syn dřív chodil než seděl. Raději si hrál než koukal, a to šlo lépe na břiše. Rychlost, jakou se dokázal přeplazit u jednoho konce bytu na druhý, byla závratná. Rozhodně jsem ho neposazovala ani nenutila chodit, dokud o to sám neprojevil zájem. Byl paličatý, nenechal sebou manipulovat.