Vedle největší festivalové hvězdy Roberta De Nira, který v zahajovací den 43. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, se do dějiště filmové přehlídky chystají i další osobnosti filmového světa.

Například legenda amerického dokumentárního filmu Les Blank či americká herečka Saffron Burrowsová, která se do Karlových Varů vrací už potřetí, aby představila soutěžní snímek debutující Amy Redfordové Kytara.

Herec a režisér Armin Mueller-Stahl v Galerii umění zahájí výstavu svých obrazů a britský herec Christopher Lee osobně uvede v divácky oblíbené sekci Půlnoční filmy svého slavného Draculu. Otazníky jsou spojené s příjezdem další původně ohlášené hollywoodské hvězdy, Nickem Noltem.

Do Karlových Varů se po devíti letech vrací také legendární ruský režisér Nikita Michalkov, aby tady představil svůj film 12. V roce 1999 získal při příležitosti uvedení snímku Lazebník sibiřský Cenu města Karlovy Vary. Jeho nový film 12 dostal na filmovém festivalu v Benátkách zvláštního Zlatého lva.

Michalkov připravuje na rok 2010 premiéru snímku Unaveni sluncem 2; snímek Unaveni sluncem vynesl režisérovi Velkou cenu poroty v Cannes i Oscara.

Řady hvězdných hostů na 43. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech rozšíří i americký herec a aktivista za lidská práva Danny Glover, který patří mezi nejuznávanější černošské herce současnosti.

Převezme Cenu prezidenta festivalu a festival zároveň ve svém programu uvede v sekci Horizonty dva filmy, jimiž Danny Glover upoutal pozornost v posledním roce – Honeydripper Johna Saylese a Prosíme přetočte Michela Gondryho.

Hostem slavnostního zakončení festivalu bude britská režisérka filmu Mamma Mia! Phillida Lloydová. Do filmové podoby převedla stejnojmenný muzikál, který se stal celosvětovým hitem. Jde o režisérčin celovečerní hraný debut.

Reklama