Milé ženy-in, mám tu pro vás výsledky včerejší pachové soutěže. Celkem se vás zúčastnilo 84, z toho pouhým patnácti z vás se nechtělo řešit i matematický úkon a pouhé dvě ani nenašly všechny indicie.

Jak jsem slíbil, ceny budou dvě, v prvním slosování jsou pouze čtenářky, které zodpověděly správně všechno včetně místa a času, kde se potkají. Ve druhém je i těch patnáct, které napsaly jen odpovědi na doplňující otázky. Také se ukázalo, že podobně jako ve škole i na ženě-in je několik úspěšných řešitelů, od kterých ostatní výsledek prostě obšlehly. Máte to snadnější, při tomhle opisování vás nemohu chytit, ale zase je daleko snáze prokazatelné.

Je ale léto, budu brát prostě všechny správné odpovědi. Kdybych měl rozhodnout bez losu, získala by cenu Kytara, protože mi napsala i to, že se setkají v Otrokovicích, což skutečně docela odpovídá, ale los je los.

Hlavní cenu, tedy vůni Life by ESPRIT získává RADDRE a cenu útěchy, tedy žvýkačky, získává Zla_tíčko! Blahopřeji jim i všem, kteří dokázali přijít na výsledek!

Zde je správný výsledek včetně postupu řešení:
Z  místa A vyjel v 10:00 hodin automobil s čerstvě vysprchovanou a navoněnou Janou za volantem rychlostí 80 km/h. V 10:15 hodin vyjel z místa B náklaďák s nemytým řidičem u kormidla rychlostí 72 km/h. Mezi A a B je vzdálenost 96 km. V kolik a kde (od A) se Janě udělá strašně špatně z odéru smrdutého kamioňáka, jehož potká na silnici v protisměru?

s1 + s2 = s (jedou proti sobě)

 

v [ km/h]

t [ h ]

s [ km ]

AUTO

80

t

80t

NÁKLAĎÁK

72

t -

72.(t - )

s1 = s2

80t + 72.(t - ) = 96

                       t = 0,75h

Zkouška: s1= 80.0,75 = 60 (km/h),s2 = 72. (0,75- ) = (36km)

                s = s1 + s2 = 60 + 36 = 96(km)

 

Odpověď: Auta se setkají v 10 h 45 min ve vzdálenosti 60 km od místa A.

Reklama