Filmový svět se dnes dozví nominace na Oscary. Ty jsou jako každý rok i letos netrpělivě očekávány.

Který snímek se dostal mezi vyvolené, jež budou mít možnost o tuto nejprestižnější cenu soutěžit, se dozvíme dnes odpoledne. V kalifornském Beverly Hills vyhlásí nominace ve 14.30 SEČ. Ceny americké filmové akademie pak tvůrci převezmou přesně za měsíc.

Český ani slovenský zástupce se do finálového balíku neprobojoval.


„Myslím, že je velkým překvapením, že se do letošního klání neprobojovala italská Gomora, která vyhrála hlavní evropskou filmovou cenu, zatímco mnohé jiné snímky, které se do širší nominace dostaly, vlastně žádné předcházející ocenění nevybojovaly. Možná, že Gomora má příliš dokumentární a mozaikovitou strukturu na vkus amerických akademiků. Jsem zvědavý, jestli se do užšího výběru probojuje izraelský snímek Valčík s Bašírem, který je opravdu mimořádný, ale polodokumentární a animovaná forma je také hodně netradiční,“ řekl k nominacím publicista Pavel Mandys.

 

Nouzový východ

 

Podle něj ani favorizovaný britský film Milionář z chatrče nemá nic dopředu jasné, neboť se spíše váže na britskou kinematografii. „Američtí publicisti více favorizují své domácí miláčky jako rodinné drama Nouzový východ nebo Podivuhodný případ Benjamina Buttona či životopisné drama Milk. Pravděpodobně i aktéři z těchto filmů se objeví v klání o hlavní herecké ocenění,“ zvažuje Mandys.

 

Film Milionář z chatrče, který vypráví příběh hocha z předměstí, jež vyhrál velké peníze, získal před deseti dny prestižní Zlaté glóby za nejlepší drama, režii, scénář a hudbu. Další z favorizovaných snímků k získání nominace jsou i politický thriller Duel Frost/Nixon a Zápasník o návratu stárnoucího sportovce do ringu.

 

V hereckých kategoriích mají podle médií největší šance Kate Winsletová, jež by mohla získat nominace za výkon ve filmech Nouzový východ a Předčítač. Za obě role si už letos odnesla Zlaté glóby. Z hereček by se mohla o Oscara ucházet také Meryl Streepová za film Pochyby, Marisa Tomeiová za Zápasníka a Angelina Jolieová za snímek Výměna.

 

"Neúspěšní" Karamazovi

 

Nominace by neměla uniknout Bradu Pittovi za hlavní roli v Podivuhodném případu Benjamina Buttona, Seanu Pennovi za Milka nebo Mickeymu Rourkeovi za Zápasníka.

 

Oscarový herec Forest Whitaker dnes vyhlásí nominace také na nejlepší zahraniční film. Český kandidátský snímek Petra Zelenky Karamazovi ani slovenské Slepé lásky neprošly předběžným sítem.

Reklama