nevěra

Vzala byste na milost muže, který vám byl nevěrný? Věříte tomu, že příležitost dělá zloděje, a kdo se jednou dopustil nevěry, nebude s tím mít problém ani příště?

„Je to už rok, co se mi přiznal k nevěře,“ napsala nám Adéla, čtenářka Ženy-in z Příbrami. „Byla z práce a dali se dohromady během dvoudenního školení. Jak říkal, jejich »flirt« se trochu protáhl a pokračoval i po návratu domů. Prý se tím ale trápil a chtěl se ke mně zachovat čestně. Proto se mi přiznal, aniž bych cokoliv tušila...“

Adéla sama neví, zda neměla radši žít dál v nevědomosti.

„Když jsem se trochu vzpamatovala ze šoku, samozřejmě jsem po manželovi chtěla, aby se rozhodl, jestli bude se mnou, nebo s ní, protože život v takové nejistotě mě ubíjel.“ Erik se manželce rozbrečel na rameni a ta se mu vyznala, jak moc ho miluje a jak moc si přeje, aby zůstali i nadále spolu. Ještě toho večera potom zavolal nové přítelkyni, že s ní končí...

„Jestli jsem mu jeho nevěru odpustila? Ano. I když zapomenout na ni rozhodně nemohu,“ hodnotí dnes situaci Adéla.

Její rozhodnutí vzít manžela zpátky a hodit jeho nevěru za hlavu je jistě obdivuhodné. Už jen proto, že 54 % českých žen přiznává, že by chtělo nevěrného partnera nadobro vymazat ze svého života.

Šrámy na duši nikdo nesmaže

Když jsme ale Adélinu situaci rozebíraly u kafe s přítelkyněmi, jejich názory se dost rozcházely.

♦ Štěpánka: „Nejdřív se vydovádět v cizích postelích a pak stát s prosíkem přede dveřmi a žadonit, abych ho vzala zpátky? Ani náhodou! Ať si vrže tam, kde si vrzal doteď!“ a doprovází plamennou řeč rázným gestem.

Znamená to tedy, že kdo se dopustil nevěry, nemá šanci na zpáteční jízdenku? Ne tak úplně.

nevěra „Kdyby se k nevěře přiznal sám, kdyby otevřeně a bez vymýšlení řekl, proč to udělal, co ho k tomu vedlo, pak bych uvažovala o tom, zda mu odpustit,“ oponuje Zuzana. Zároveň ovšem jedním dechem dodává, že by měla problém nalézt k nevěrnému partnerovi znovu patřičnou důvěru.

♦ To potvrzuje i Petra: „Obávám se, že bych pak v každém jeho slově hledala lež a faleš, že bych za vším, co udělá, viděla snahu znovu mě někde podvést. A to by asi bylo moc bolestivé.“

Proč ovšem k nevěře vůbec dochází? Jde jen o to zkusit si to s někým jiným? Většina žen spatřuje příčinu jinde.

„Nevěra je často známkou toho, že ve vztahu není něco v pořádku. V takové chvíli je ovšem důležité si o problému promluvit a neřešit ho hned nevěrou,“ shrnuje za všechny Zuzana.

Podle 75 % žen je partnerův návrat možný jen tehdy, pokud muž vztah se svou milenkou skutečně ukončí.

„Pokud by jí přede mnou řekl, že s ní končí, jsem ochotná mu nevěru odpustit,“ přiznává nakonec Štěpánka. „S tím jde však ruku v ruce to, že mě bude znovu dobývat, abych věděla, že o mě opravdu stojí a že se mnou nezůstal jen ze zvyku a ze své vlastní pohodlnosti,“ dodává.

Jisté však je, že i když partneři svůj vztah znovu obnoví, nikdy už nebude takový, jaký býval před tím. Partnerova nevěra zanechá na duši trvalý šrám a 72 % žen se shoduje, že na nevěru prostě zapomenout nelze.

„Myslím, že by mi vzpomínky na jeho nevěru pořád vrtaly hlavou. A navíc – když to udělal jednou, proč by to neměl udělat podruhé?“ říká Petra a celých 59 % žen s jejím názorem souhlasí.

Zaslouží si nevěra druhou šanci?

  • 80 % populace mezi 20 a 30 let nevěru odpustí, jen pokud pro ni bude mít partner rozumné vysvětlení
  • 72 % žen na nevěru nedokáže zapomenout
  • 69 % žen chce být znovu dobýváno
  • 59 % všech žen si myslí, že kdo zahnul jednou, zahne znovu
  • 54 % žen mezi 30 a 40 lety by partnerovi nevěru neodpustilo
  • 16 % všech žen je ochotných po nevěře pokračovat ve vztahu dál